TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Господ постои името и е Петрунија“ на Берлинале

1tv - 11.01.2019

„Господ постои името и е Петрунија“ во режија на Теона Стругар Митевска ќе учествува во официјалната натрпеварувачка програма на престижниот Берлински филмски фестивал. Ова е прво учество на Македонија во главна конкуренција на реномираниот филмски ...

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ – Македонија во официјалниот дел на берлинскиот филмски фестивал

ТВ21 - 10.01.2019

За прв пат во кинематографската историја на Македонија, нашата земја ќе учествува во главната програма на Берлинскиот Филмски Фестивал. Берлинскиот филмски фестивал е еден од трите престижни филмски фестивали во светот.

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

24 Вести - 10.01.2019

По долгогодишна апстиненција и невидливост на домашната кинематографија со филмот Господ постои името и е Петрунија во режија на Теона Стругар Митевска за прв пат Македонија учествува во официјалната натрпеварувачка програма на реномирениот ...

Филмот ,,Господ постои, името и е Петрунија‘‘ во официјалната програма на берлинскиот филмски фестивал

Сител - 10.01.2019

За прв пат во историјата, македонски филм ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Големиот успех на македонската кинематографија е овозможен со филмот “Господ постои, името и е Петрунија” на Теона Стругар Митевска, кој ќе ...

Македонија со „Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во главна конкуренција на Берлинскиот ...

Телма - 10.01.2019

Со филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, копродукција меѓу пет земји, Македонија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот „Господ постои името и е Петрунија“ зборува за девојка во ...

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

А1 On - 10.01.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм ...

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во главна конкуренција на Берлиенале

Република - 10.01.2019

Агенцијата за филм на Република Македонија на денешната средба со новинарите соопшти дека Македонија за прв пат во историјата на македонската кинематографија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот Филмски Фестивал со филмот “Господ ...

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ – Македонија во официјалниот дел на берлинскиот филмски фестивал

4NEWS - 10.01.2019

За прв пат во кинематографската историја на Македонија, нашата земја ќе учествува во главната програма на Берлинскиот Филмски Фестивал. Берлинскиот филмски фестивал е еден од трите престижни филмски фестивали во светот.

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во главна конкуренција на Берлиенале

Радио МОФ - 11.01.2019

Со филмот „Господ постои, името и е Петрунија“, македонската режисерка Теона Стругар Митевска ќе се претстави во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот ќе се натпреварува за наградата „Златна мечка“.

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

Опсервер - 10.01.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм ...

Со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на „Берлинале“

Н.Македонија - 11.01.2019

Со филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска, Македонија првпат во историјата на својата кинематографија ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал.

Со “Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Митевска Македонија за првпат во главната конкуренција на Берлинале

Вечер - 10.01.2019

“Со овој филм Македонија за првпат во историјата на македонската кинематографија ќе учествува во главната програма на фестивалот во Берлин. После повеќе од дваесет години, ова е прво учество на нашата земја во главна конкуренција на еден од трите ...

Новиот филм на Теона Митевска во трка за Златна мечка на Берлинале

Сакам да кажам - 10.01.2019

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“, петтиот филм на Теона Стругар Митевска, влезе во конкуренција за престижната Златна мечка на годинашниот 69. Берлински филмски фестивал. Ова е првпат македонски филм да е во трката за награда на Берлинале, а ...

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во трка за „Златна мечка“ на Берлински филмски фестивал

Макфакс - 10.01.2019

Македонија за првпат во историјата на македонската кинематографија ќе учествува во главната селекција на Берлинскиот филмски фестивал со филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар-Митевска.

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во главна конкуренција на Берлиенале

Скопје инфо - 11.01.2019

За прв пат во историјата, македонски филм ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Големиот успех на македонската кинематографија е овозможен со филмот “Господ постои, името и е Петрунија” на Теона Стругар Митевска, кој ќе ...

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

Независен - 10.01.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм ...

„Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Митевска на Берлинале

Нова ТВ - 10.01.2019

Филмот “Господ постои, името и е Петрунија” во режија на Теона Стругар Митевска ќе се натпреварува во главната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал што годинава ќе се одржи од 7 до 17 февруари.

Филмот ,,Господ постои, името и е Петрунија‘‘ на Берлинскиот филмски фестивал

Вистина.мк - 11.01.2019

За прв пат во историјата, македонски филм ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Големиот успех на македонската кинематографија е овозможен со филмот “Господ постои, името и е Петрунија” на Теона Стругар Митевска, кој ќе ...

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

MTM - 10.01.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм ...

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

+инфо - 10.01.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм ...

Првпат имаме филм во официјална конкуренција на Берлинале. Тоа им успеа на сестрите Митевски!

Факултети - 10.01.2019

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во режија на Теона Стругар-Митевска ќе има светска премиера на 10 февруари на големиот филмски фестивал Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална ...

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

Слободен Печат - 10.01.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм ...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Тера - 11.01.2019

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во режија на Теона Стругар-Митевска ќе има светска премиера на 10 февруари на големиот филмски фестивал. Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална ...