TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влезот на езерото Треска врие од смет, фрлен добиток и муви

Вечер - 14.08.2019

-Нашите екипи ќе продолжат со расчистување на теренот. Што се однесува до конкретните депонии, имаме информации дека постојано се исфрла смет на посочените места од мали камиончиња од страна на несовесни граѓани.

Местото што Општина Гостивар лани „го светна“, пак е претворено во дива депонија

Gostivarpress.mk - 14.08.2019

Несовесноста и ниската еколошка свест на поединци, за жал навистина можеме бескрајно да ја докажуваме со конкретни примери. Еден таков затекнавме во неделата (11 август) додека се упатувавме кон депонијата Русино, каде имаше избувнато пожар.

Комуналното претпријатие „Водовод“ и во трета смена го собира отпадот

Вечер - 14.08.2019

Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ од Кочани воведе трета смена во секторот за комунална хигиена за да ја зголеми ефикасноста и интензитетот во собирањето и одлагањето на отпадот од индивидуалните домаќинства и од јавните површини во ...

Животна средина до народниот правобранител: Потребно е време да се изградат регионални депонии

+инфо - 14.08.2019

Министерството заклучува дека е потребно време и голема посветеност на сите чинители за да се реализираат зацртаните планови и проекти, и Ве уверуваме дека сите со заеднички напори ќе продолжиме да работиме на подобрување на состојбата со животна ...

Како Индијците исчистија еден од највалканите градови

Факултети - 14.08.2019

Индиските градови се разнобојни, динамични, бучни и... валкани. Комерцијалниот центар на сојузната држава Мадја Прадеш, Индор, не беше исклучок. Луѓето го третираа како голема јавна депонија.

Со репресивни мерки до чиста средина

Р.С.Европа - 13.08.2019

Тоа што Куманово се гуши во ѓубре, е последица на неодговорното однесување на граѓаните, самокритични се кумановци, но дел од вината ја префрлаат и на комуналното претпријатие. Кумановци сакаат да живеат во чист и уреден град.

Депониите од животински остатоци – потенцијални жаришта на заразни болести

Телма - 13.08.2019

Ова не е сценографија за хорор филм, ниту пак примерок за ветеринарна анализа. Станува збор за органски отпад во дива депонија, на само неколку километри од центарот на Скопје, во селото Горно Оризари.

Индонезија и враќа на Австралија стотици тони отпад

А1 On - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Во Скопје поставени сензори на контејнерите, а комуналните возила се следат со ГПС

Фокус - 13.08.2019

ЈП „Комунална хигиена“ постави сензори на контејнери низ Скопје да покажуваат кога се полни. Уредите сега за сега се поставени само на подземните контејнери на 30 локации, а предвидено е со нив да се опремат и новите контејнери кои треба да се ...

ВИДЕО: Се чисти депонијата во Бутел, трошоците ќе ги платат лицата што заработија кривична

А1 On - 13.08.2019

Се чисти дивата депонија во Бутел. Механизацијата на ЈП „Улици и патишта“ веќе трет ден го собира шутот и градежниот отпад и се очекува целосно да биде исчистена за околу 10-тина дена, информираат од Инспекторатот на Град Скопје.

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

MTM - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер. Оваа фотографијата е направена на улицата „Цветан Димов“, кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена и ја доловува ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

А1 On - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Современа депонија во Виена е претворена во популарно излетничко место

Gostivarpress.mk - 12.08.2019

Додека кај нас самото спомнување на зборот „депонија“ предизвикува згрозеност, некој нашол начин како една депонија да ја претвори во атрактивно излетничко место. Станува збор за депонијата Ројтенвег во Виена, Австрија, која важи за пример на ...

Индонезија и враќа на Австралија стотици тони отпад

24Инфо - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

Сител - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер. Оваа фотографијата е направена на улицата „Цветан Димов“, кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена и ја доловува ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

24Инфо - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Индонезија и враќа на Австралија стотици тони отпад

Вечер - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

4NEWS - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер. Оваа фотографијата е направена на улицата „Цветан Димов“, кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена и ја доловува ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

Опсервер - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Австралија стотици тони отпад ќе добие назад

Слободен Печат - 13.08.2019

Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод од Индонезија Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со ...

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

1tv - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер. Оваа фотографијата е направена на улицата „Цветан Димов“, кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена и ја доловува ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

Сител - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Индонезија и враќа на Австралија стотици тони отпад

Либертас - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Несовесноста на тетовци го трупа градот со отпад

MakPress - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер. Оваа фотографијата е направена на улицата „Цветан Димов“, кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена и ја доловува ...

Животна средина до народниот правобранител: Потребно е време да се изградат регионални депонии

Press24 - 14.08.2019

Спроведувањето на процесот на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од планските региони е многу комплексен и бара голема посветеност од сите чинители, одговори Министерството за животна средина на апелот на ...

Ѓубрето никој не го сака: Индонезија и врати на Австралија брод со 210 тони отпад

Денешен - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

еМагазин - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер може да се забележи на улицата „Цветан Димов“ кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена што ја доловува несовесноста ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

4NEWS - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Индонезија и враќа на Австралија стотици тони отпад

Опсервер - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

Либертас - 13.08.2019

Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер. Оваа фотографијата е направена на улицата „Цветан Димов“, кај контејнерите поставени непосредно по објектите на СВР Тетово покрај реката Пена и ја доловува ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

Локално - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Индонезија и враќа на Австралија стотици тони отпад

Нетпрес - 13.08.2019

Индонезија враќа стотици тони австралиски отпад, изјави претставник на Џакарта. Осум контејнери со отпад, со тежина околу 210 тони, се испратени со товарен брод кон Сингапур од вториот по големина индонезиски град Сурабаја, соопшти локалната ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

iPortal - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локалната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Индонезија ѝ враќа на Австралија стотици тони отпад

+инфо - 13.08.2019

Шест контејнери, загадени со (опасен) отпад и два контејнера, чија содржина беше измешана со домашен отпад, ја напуштија вчера Индонезија, изјави Алвин Кристин Зебуа, портпаролка на царинската агенција во Источна Јава.

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

24 Вести - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

Независен - 14.08.2019

ФОТО: Борис ГРДАНОСКИ Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со ...

Министерство за екологија: Депониите во Македонија се комплексен проблем

Денешен - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од регионите, велат од Министерството за ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

CivilMedia - 14.08.2019

„Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Министерство за животна средина: Проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

МКД - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

Либертас - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од ...

Источниот и Североисточниот регион ќе ги затворат сите диви депонии

Бизнис Вести - 14.08.2019

Обврската за управување со комуналниот отпад, вклучувајќи го и управувањето со регионалните депонии е обврска на единиците на локалната самоуправа. Истите, соочувајќи се со ниски капацитети (и технички, и финансиски) за самостојно да го воспостават ...

МЖСПП: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

MakPress - 14.08.2019

Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив регионален систем за управување со отпад за секој од регионите.