TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мапа на ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ, сите три досега лоцирани мутации

Пулс24 - 10.04.2020

Мапа на ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ, сите три досега лоцирани мутации Три типа на смртоносен коронавирус се шират низ целиот свет – а во САД е пренесен оригиналниот тип од Кина. Истражувачите од универзитетот Кембриџ ја мапирале генетската историја ...

Њујорк ги погребува мртвите во масовни гробници

Независен - 10.04.2020

Работниците кои носат заштитни одела се забележани како закопуваат ковчези во масовна гробница на островот Харт во Њујорк, бидејќи бројот на погребувања се зголеми за четири пати среде пандемијата на корона вирус и бројот на смртните случаи во се ...

Научно докажано : И мачките може да се заразат со коронавирус

Канал5 - 09.04.2020

Мачките можат да се заразат со новиот коронавирус, а се чини дека кучињата не се подложни на инфекција, според студијата објавена вчера , што ја иницира Светската здравствена организација.

Како Германија го откри „случајот 0“ на корона вирусот – преку еден соларник

Независен - 09.04.2020

Во Германија 115.000 луѓе потврдени позитивно од Ковид-19, а починаа 2.463 лица (Фото: Ројтерс) Германските научници ги открија сите детали од првиот случај во земјата, во Баварија, кои им помогнаа да ја изградат одбраната против корона вирусот ...

Конечно: Членките на ЕУ склучија договор за борба против корона вирусот

Независен - 09.04.2020

Францускиот министер за финансии Бруно ле Мер (Фото: АФП) Министрите за финансии на ЕУ во четвртокот вечерта се согласија за компромисна стратегија за борба против економски исход од корона вирусот со кредитни линии за итни случаи и планови за ...

САД се приближува до бројка од половина милион заразени

Press24 - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави се приближуваат до бројка од половина милион заразени од коронавирусот. Според референтните податоци од сајтот на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон, од првиот случај на Ковид-19 во САД, кој е евидентиран пред 76 ...

Македонија со највисока стапка на смртност од коронавирусот од државите од поранешна Југославија

+инфо - 09.04.2020

Просечната стапка на смртност од коронавирусот во државите од поранешна Југославија изнесува 2.7 отсто, бројот на потврдени случаи во сите шест земји е 7.170, додека починати вкупно има 196, покажуваат официјалните податоци заклучно со денешниот ...

Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Минатиот месец една од сестрите на сликата изјави за магазинот: „Сега ни треба соодветна опрема, или медицинските сестри и лекарите ќе умрат. Тоа е толку едноставно“. Три медицински сестри во Британија се позитивни на коронавирус откако биле ...

Дури 206 од заразените од корона вирус немале симптоми

Фокус - 09.04.2020

Дури 206 случаи на заболени од корона вирус во земјава биле без симптоми, покажуваат статистиките на Институтот за јавно здравје. Според нашите информации, тие се и најголеми преносители на оваа заразна болест, кои несвесно ја шират на околината.

Њујорк тајмс: Коронавирусот во Њујорк бил донесен од Европа

А1 On - 09.04.2020

Коронавирусот во Њујорк за првпат се појавил во средината на февруари и дошол не од Азија, туку од Европа, јави денеска Њујорк тајмс. Весникот се повикува на ново истражување на Медицинскиот факултет Исан во Маунт Синај во кое се вели дека ...

Како живее светот во корона криза сведоштва од три континента

Сител - 09.04.2020

Нема драстични мерки за граѓаните но животот сепак се промени во целост во голем број држави во САД. Михаило Иванов македонец кој веќе неколку години живее во околината на Њујорк за Сител раскажува како изгледа нивното секојдневие по појавата на ...

Н1: Македонија со највисока стапка на смртност од Ковид-19 меѓу ексју-републиките

Expres - 10.04.2020

Македонија е прва меѓу шесте републики на поранешна Југославија според стапката на смртност од коронавирусот од 4,5 проценти, изведена од 663 позитивни и 30 починати досега, се констатира во прилогот на регионалната телевизија Н1.

(ФОКУС) Гошев: Да немаше „недопирливи“ за правдата СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе увезуваа раководства во странство

Либертас - 09.04.2020

Во најновиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ МПЦ, не само што не помогна да се шири паниката и не се погрижи за изнемоштените и напуштените, туку испушти да пренесе важна порака.

Мрачно сценарио: Во оваа земја ќе има 300.000 мртви од коронавирус

+инфо - 09.04.2020

Канадскиот институт за јавно здравје објави извештај во кој се опишува најдобро и најлошото сценарио за епидемијата од коронавирус во таа земја. Според најлошите проекции, бројот на починати би можел да достигне 300.000 лица.

Статистика на ИЈЗ: Дури 206 случаи на ковид-19 во земјава биле асимптоматски

360 степени - 09.04.2020

Најмногу нови случаи на новозаразени со ковид-19 во земјава на дневно ниво, од почетокот на кризата, е регистриран на 4 април, според статистиката на Институтот за јавно здравје . Првиот случај е регистриран во деветтата недела од 2020 година, а од ...

Турција ќе ги следи заболените преку апликација (ВИДЕО)

МКД - 09.04.2020

Турските власти ќе го следат движењето на лицата кои се позитивни на тестирањето за коронавирусот и членовите на нивните семејства преку апликација за паметни телефони, соопшти владата во обид да го сопре забрзаното ширење на епидемијата во Турција.

Бројот на новозаразени во Црна Гора опаѓа петти ден по ред

МКД - 09.04.2020

Бројот на новозаразени од коронавирус во Црна Гора е во постојан пад од 3 април, кога е забележан најголем број на случаи на болеста во еден ден - 37, соопшти црногорскиот Институт за јавно здравје.

Нова жртва на коронавирусот во Косово, вкупно седуммина починати

Курир - 09.04.2020

Министерството за здравство на Косово вечерва објави дека уште едно лице заразено од Ковид-19 почина на Инфективната клиника при Клиничкиот и универзитетски центар на Косово, со што бројката на починати од епидемијата на новиот коронавирус се ...

Во светот постои едно царство, во него „нема“ корона вирус

Бриф - 09.04.2020

Туркменистан им забрани на медиумите да го користат зборот „коронавирус“, објавија „Репортери без граници“, меѓународната организација за слобода на медиуми. „Коронавирус“ е отстранет и од здравствените брошури дистрибуирани во училиштата, болниците ...

Откриен суперносител во Чикаго: Сѐ почна на погреб, па продолжи на роденден – вака се пренесуваше коронавирусот

Слободен Печат - 09.04.2020

Три дена по погребот примарниот носител на вирусот отишол на роденденска забава на која имало 9 членови од неговото семејство и во текот на следните три часа бил во близок контакт со сите гости.

Турција ќе ги следи заболените преку апликација

Макфакс - 09.04.2020

Турските власти ќе го следат движењето на лицата кои се позитивни на коронавирусот и на нивните членови на семејството преку апликација за паметни телефони, соопшти владата во обид да го спречи брзото ширење на епидемијата во Турција.

Необична бркотница во Русија: Медицинари бркаат лице за да го тестираат од коронавирус, тој не запира (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Намерата на медицинската екипа била да изврши тестирање на коронавирус, односно да го пренесат во болница каде таа процедура би се направила. Маж за кој се сомнева дека е заразен од коронавирус одлучил да се обиде да ѝ побегне на медицинската екипа ...

Во Прилеп 8 новозаразени од коронавирус, експертите се сомневаат дека препораките не се почитуваат

Сител - 09.04.2020

Осум нови граѓани заразени со корона вирус денеска се регистрирани во Прилеп. Со ова градот под Марковите Кули се најде на четвртото место со 46 заболени од Ковид 19 во државава. Од Центарот за јавно здравје велат дека сега започнува заразувањето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на власта нé забетонира на дното на листите на земји во закрепнување од пандемијата

Курир - 09.04.2020

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти кои, според нив, го одбележаа денот: 1.Неспособноста на власта во справување со корона вирусот ја забетонираа Македонија на дното на листата на земји во закрепнување од пандемијата.

Уште 46 случаи на коронавирус во Македонија, вкупно 663 досега

Сакам да кажам - 09.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Македонија порасна на 663, откако денеска беа потврдени нови 46 случаи. Повеќе од половина од нив се во Куманово (13) и Скопје (12), па следуваат Прилеп и Велес со по осум, Струга со два и Тетово, Кочани и ...

Постојат три различни видови на КОРОНАВИРУСОТ во светот и додека Европа страда од оригиналната верзија, кинеската ...

Пулс24 - 09.04.2020

Постојат три главни типа на КОРОНАВИРУСОТ кои ги инфицираат луѓето, а видовите може да МУТИРААТ е откриено од научниците, за да го пробие имунолошкиот систем на популацијата ширум светот. Генетската историја на коронавирусот е мапирана од 24 ...

Како правилно да се мие овошјето и зеленчукот за време на пандемија на коронавирус

Женски магазин - 09.04.2020

Сигурно сте запознаени со важноста на миењето на овошјето и зеленчукот, купен од продавница, особено во овој период кога се обидуваме да се заштитиме од коронавирусот на секој можен начин.

Нишани: Владата не ја кажува реалната бројка на починати од Ковид-19 во Албанија

А1 On - 09.04.2020

Поранешниот албански претседаател Бујар Нишани, кој по завршување на функцијата многу ретко се јавува со коментари за одредена актуелна состојба во земјата, попладнево со подолга објава на Фејсбуј ја обвини актуелната Влада дека ги лаже албанските ...

Во светот од коронавирусот починале над 90 000 луѓе , само оваа недела 40 000 жртви

Канал5 - 09.04.2020

Бројот на починати од пандемијата на коронавирус надмина 90.000, а повеќе од половина од човештвото е во изолација. На глобално ниво, пријавени се повеќе од еден и пол милиони потврдени случаи на инфекција со Ковид-19.

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно умрени 12.210

Опсервер - 09.04.2020

Париз, 9 април 2020 () – Во Франција досега се регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување, јави дописникот на . Генералниот директор за здравство, појасни дека од вкупно 12.210 смртни случаи, ...

Шпанија јавува добри вести во борбата со корна вирусот

Телма - 09.04.2020

Пожарот полека го ставаме под контрола , вака шпанскиот премиер Санчес се обрати пред светот. Шпанија го достигна пикот на корона вирусот велат шпанските здравствени власти – над 150 000 луѓе се заразени, и останува на црната листа по бројот на ...

Во Велика Британија 881 починат од ковид-19, Ломбардија ја надмина бројката од 10.000 мртви

Сакам да кажам - 09.04.2020

Велика Британија сега е ново жариште на коронавирусот во Европа откако во последните 24 часа починале 881 лице, а вкупно 7.978 досега. Министерот за надворешни работи Доминик Раб кажа дека владата засега не размислува за олеснување на рестриктивните ...

Во Грција 1.955 заразени со Ковид-19, починати 86 лица

А1 On - 09.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е потврден 71 нов случај на Ковид-19, а починаа уште три лица, со што бројот на заразени од почетокот на епидемијата е 1.955, а бројот на починати 86 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Италија сѐ поблиску до бројката од 20.000 мртви: За еден ден починаа 610 луѓе

Press24 - 09.04.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија за еден ден порасна за 610, со што вкупниот број во моментот е 18.279, објави Агенцијата за цивилна заштита во Рим. Бројот на новозаразени од Ковид-19 порасна за 4.204 на вкупно ...

Невладини организации ја критикуваат Италија поради затворањето на пристаништата

Радио МОФ - 09.04.2020

Невладините организации кои им помагаат на мигрантите на Медитеранот жестоко ја искритикуваа одлуката на италијанските власти за затворање на пристаништата во борбата против пандемијата на Ковид-19, пренесува „ Н1 “.

Кој е поефикасен во борбата против коронавирусот - автократиите или демократиите?

Deutsche Welle - 09.04.2020

Изолација, заразени шефови на влади: коронавирусот ги стави земјите пред огромни проблеми. Автократите реагираат со ригидни мерки, демократиите се потпираат на консензус. Кој е поефикасен во борбата против Ковид-19? Кога кинеската влада на 23 ...

46 новозаразени од коронавирус, почина притвореник од Шутка позитивен на коронавирус

Сител - 09.04.2020

Почина притвореник од Истражниот затвор во Шутка, а посмртно му бил потврден коронавирус, информираше попладнево министерот за здравство. Со притвореникот бројот досега на починати лица од Ковид – 19 во Македонија достигна 31 лице.

Кај 166 случаи заболени од Корона не може да се најде изворот на заразата

Телма - 09.04.2020

Кај 166 случаи заболени од Корона не може да се најде изворот на заразата. 74 се заразени лица кои дишле од други земји а кај 377 заразата се ширела локално во Македонија. Ова преведено во бројки е одговорот на Министерот Филипше на прашањето на ...

107-годишна Холанѓанка преживеа корона-инфекција

Deutsche Welle - 09.04.2020

Во борбата на една 107-годишна Холанѓанка против коронавирусот, победник е старицата! Корона Рас е вeројатно најстариот човек на светот кој излегол како победник од битката против Ковид-19.

Путин: Русија мора да ја задржи водечката позиција во извоз на оружје

ТВ21 - 09.04.2020

Моменталната ситуација со коронавирусот бара флексибилни промени во областа на воено-техничката соработка за нашата земја да може да ја задржи водечката позиција во извозот на одбранбено оружје, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во ...

Нови починати во Шведска, Италија 610 мртви за 24 часа, бројот на авионски патници помал за 96 отсто

Денешен - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.576.496 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.575, а оздравеле 348.188 луѓе. – Шведска втор ден по ред има рекорден број на починати, а вкупниот број на смртни случаи ...

100 дена коронавирус – колку заразата го смени светот?

Канал5 - 09.04.2020

По она што пред точно сто дена почна во Кина како нов и навидум безопасен вирус, ретко кој очекуваше дека безмалку половина планета ќе мора да се изолира и целосно да го промени начинот на живот.

Што по коронавирусот? Ќе се вратат основните општествени вредности, ќе има девијации, разводи, но и бејби бум

Слободен Печат - 09.04.2020

Според Стојановска-Иванова, дефинитивно после период наметнат од коронавирусот ќе се променат многу работи. Ќе има и позитивни и негативни работи, вели таа. Италија, Словенија, Австрија, гласно почнаа да размислуваат дека по велигденските празници ...

Теории на заговор се шират и преку јавниот радиодифузер во Црна Гора

Мета - 09.04.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Состојба во регионот – Во Србија најмногу заболени од Ковид-19, во Црна Гора најмалку

Макфакс - 09.04.2020

Од земјите во регионот, во Србија се потврдени најголем број случаи на коронавирус, додека во Црна Гора најмалку. Бројот на заболени од коронавирус во Србија се искачи на 2.867. Во последните 24 часа потврдени се 201 нов случај од 2.867 тестирани.

Четири медицински сестри позитивни на коронавирусот во Куманово

Сител - 09.04.2020

Последниве 24 часа во Куманово има четири медицински сестри позитивни на коронавирус, а во изминативе денови биле регистрирани уште два случаја, потврдија денеска надлежните од кумановската болница и од Центарот за јавно здравје.

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Бриф - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.539.424 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 90.011, а оздравеле 340.586 луѓе. – Епидемијата на вирусот Ковид-19 до денеска зафати 209 земји во светот.

Италија надмина 18.000 мртви од корона вирусот

Независен - 09.04.2020

Денешната слика од Италија не е светла, но ситуацијата покажува стабилизирање. Бројот на починати од корона вирусот и натаму е многу висок – 610 лица (вчера тој број беше 542), и со тоа вкупниот број на умрени стигна до 18.279.

Корона на сработено

Нетпрес - 09.04.2020

Повеќе од јасно е дека човештвото ќе се соочи со едно големо зло а воедно и со еден друг следен стил на живот… Ништо повеќе нема да биде исто… Во еден временски момент се случи прекршување, општествен пресек, се случи SARS Cov2 или популарната ...

Онлајн информативна видеосесија КОВИД-19: Како психолошки да го победиме корона вирусот

CivilMedia - 09.04.2020

„Прашања и одговори: Како психолошки да го победиме корона вирусот“, е тема на утрешната онлајн информативна видеосесија што ќе започне во 18 частот. Сесијата ќе се пренесува во живо на Youtube каналот на Влдата, како и на Фејсбук страната ...