TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еуростандард банка има имот и опрема вредни 11,5 милиони евра

Телма - 14.08.2020

Еуростандард банка има имот и опрема вредни 11,5 милиони евра. Од Народната банка за „Телма“ велат дека тоа е книговодствена вредност што банката ја прикажала во последниот биланс. Тврдат дека не се возможни никакви злоупотреби.

Еуростандард, нови сметки да се отворат до 25 август

Алсат-М - 14.08.2020

Граѓаните кои имаат сметка во Еуростандард банка не можеа да отворат нова сметка во друга банка бидејќи им се бараше исписница. Од Народната банка уверуваат дека проблемот е надминат и од денес граѓаните ќе можат без проблем да отворат сметка ...

Трифун Костовски: Жал ми е за моите клиенти, јас гол сум се родил, гол ќе си умрам!

Фокус - 14.08.2020

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини народната банка и потесното раководство на управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање.

Костовски за Еуростандард банка: Тоа е свесно сценарио во кое требаше да има жртвено јагне

Слободен Печат - 14.08.2020

На денешната прес конференција бизнисменот Трифун Костовски со неговиот син Коста ја обвинија Народната банка и потесното раководство на управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање. Костовски го обвини Николче Петковски поранешниот претседател ...

Зошто и како пропадна „Еуростандард банка“? Што треба да прават граѓаните кои имаат сметки и заглавени пари?

Сител - 14.08.2020

Пензионерите, лицата кои земале плата преку Еуростандард, како и примателите на социјален и детски додаток, ќе мора да си отворат сметки во друга банка, каде ќе им легнуваат следните уплати.

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Макфакс - 14.08.2020

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ го обвинува Управниот одбор за пропаѓањето на банката. Тој на денешната прес-конференција, заедно со неговиот син најавија дека правдата ќе ја бараат надвор од земјава.

Костовски за Еуростандард банка: За кило месо, убија вол

А1 On - 14.08.2020

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, го обвинува Управниот одбор за пропаста на банката. Тој на денешната прес конференција, заедно со неговиот син најавија дека правдата ќе ја бараат надвор од Македонија.

СДСМ: Горан Трајковски, кадар на ВМРО-ДПМНЕ, има дел од вината за стечајот на „Еуростандард банка“

Макфакс - 14.08.2020

ВМРО-ДПМНЕ во познат стил продолжува да шири лаги и се обидува да наметна неоснована паника меѓу граѓаните во врска со стечајот на „Еуростандард банка“, велат од СДСМ. „Како што соопшти и Народната банка, стечајот е поради проблеми од минатото, а ...

Костовски обвини за смислено сценарио, ако се прифати стечајот ќе ја тужи државата и Народна банка

Фактор - 14.08.2020

Сопственикот на Еуростандард банка Трифун Костовски за одземањето на дозволата од Народна банка смета дека е однапред смислено сценарио и особено затоа што е донесено во време на паднемија со ковид, кога не е формирана Влада.

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

ТВ21 - 14.08.2020

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот акционер Трифун ...

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Не ја продаваме Еуростандард банка – со новиот менаџмент таа пак ќе биде силна

Мак. Весник - 14.08.2020

“Не ја продаваме Еуростандард банка – со новиот менаџмент таа пак ќе биде силна” – со овие зборови Трифун Костовски го започна интервјуто пред 6 месеци: Граѓаните го паметат како добар, чесен и хуман градоначалник на главниот град Скопје.

Пензионерите и корисниците на социјална помош најзаинтересирани што по пропаста на банката

Канал5 - 14.08.2020

И денеска дворовите на Еуростандард банка ги посетуваат дел од нејзините коминтенти. Претежно пензионери и корисници на некои од социјалните трансфери со низа прашалници за тоа каде од идниот месец и на кој начин ќе ги добиваат своите средства.

ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника, вината за ,,Еуростандард банка” е во нивниот кадар Горан Трајковски

24Инфо - 14.08.2020

ВМРО-ДПМНЕ во познат стил продолжува да шири лаги и се обидува да наметна неоснована паника меѓу граѓаните. Како што соопшти и Народната банка, стечајот на ,, Еуростандард банка” е поради проблеми од минатото, а дел од вината за таквото работење има ...

Пензионерите и корисниците на социјална помош - да не бараат одјава, туку да одат во банката преку која сакаат да им ...

Фактор - 14.08.2020

Ве известуваме дека пензионерите и корисниците на парична помош од социјална и детска заштита коишто приливите ги остварувале преку трансакциска сметка во „Еуростандард банка“ АД Скопје, не треба да бараат одјава, соопшти Народната банка.

Богоевски: Левица има депозит над 30.000 евра во Еуростандард, затоа се потресоа

Фокус - 14.08.2020

Извесно е дека политичката партија Левица има депозит поголем од 30.000 евра во Еуростандард Банка. Партиската сметка за изборите е со код на Еуростандард Банка, затоа се потресоа, обелодени на својот Фејсбук профил поранешниот пратеник, Павле ...

„Изгорените“ од Еуростандард треба да ги спасуваат другите банки и штедилници

Вечер Прес - 14.08.2020

Пензионерите, вработените, корисниците на разни видови социјална помош треба да изберат друга банка преку која ќе ги добијат парите, штедачите ќе ги обесштетува Фондот за осигурување депозити, а корисниците на кредити кои редовно ги плаќале ратите ...

Комерцијална банка ќе им одобри дозволено пречекорување на приматели на пензија и плата во Еуростандард банка

Опсервер - 14.08.2020

Скопје, 14 август 2020 Комерцијална банка АД Скопје од денеска (14.08.2020) преку брза и едноставна процедура ќе им одобри дозволено пречекорување на клиенти кои имале активна сметка во Еуростандард банка АД Скопје и на која примале плата или ...

Кои струмички компании имале кредити без покритие во Еуростандард банка и како тие се поврзани со власта и зошто НБРМ ...

24Инфо - 14.08.2020

Пропаѓањето на Еуростандард банката е настан кој што потсетува на оние од 90-тите години. Најцрните години за македонската економија. Слушнавме и за немил настан во Кавадарци во експозитурата на Еуростандард банка, настан кој потсетува на случките ...

Богоевски: Aпасиев не ги повлекол своите средства од над 30.000 евра од „Еуростандард“, затоа сега бара антилихварско ...

ММС - 14.08.2020

Поранешниот пратеник во Собранието, Павле Богоевски на својот фејсбук профил напиша дека Левица имала повеќе од 30.000 евра во пропаднатата банка „Еуростандард“ и дека поради тоа сега Апасиев бара некакво антилихварско законодавство.

Богоевски: Левица има над 30.000 евра во „Еуростандард“, на изборната сметка стои кодот на банката

А1 On - 14.08.2020

Поранешниот пратеник во Собранието Павле Богоевски на својот профил на Фејсбук напиша дека партијата Левица има повеќе од 30.000 евра во пропаднатата банка „Еуростандард“, што се гледа од партиската сметка на изборите, која е со кодот на банката.

Апасиев бара канцеларија во Собранието за да може да работат, а не да „чекаат по ходници како кираџии“

МКД - 14.08.2020

Претседателот на Левица и пратеник во новиот собраниски состав, Димитар Апасиев најавува дека денеска во Собранието ќе бара канцеларија за да има услови за работа, а не „да чекаат по ходници како кираџии“.

НАРОДНА БАНКА ЗА ФАКТОР: Немаше реално и издржано решение за инвеститор на кој би се продала Еуростандард банка

Фактор - 14.08.2020

Еуростандардбанка не најде инвеститор на кој банката би се продала, а кој би бил реално и издржано решение за нејзина одржливост на долг рок. Ова за Фактор го тврдат од Народна банка на Македонија, на прашањето на Фактор дали не можеше да се најде ...

Кој ќе ги лапне „бајадерките“ од бонбониерата на Труфун Костовски?

Фактор - 14.08.2020

Еуростандард банка заврши неславно. Дали ќе згасне брендот ќе видиме, а многу е веројатно дека ќе биде така. Но не е се така црно. Има „бајадерчиња“ со бомбониерата на Трифун Костовски кои се „мираз“ со кој стечајниот управник или управничка ќе го ...

Апасиев: Штом Собранието е конституирано, барам канцеларија

Независен - 14.08.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, ќе оди денес во Собранието да бара канцеларија за работа. Според него, бидејќи СДСМ толкува дека парламентот е конституиран, по закон се должни да им обезбедат соодветни услови за работа, а не да чекаат во ...

Министерката Ангеловска ги повлекла парите од Еуростандард два месеца пред стечајот на банката

Република - 14.08.2020

Имала ли министерката за финансии, Нина Ангеловска, интерни информации дека Еуростандард ќе пропадне за да си ги извади парите навреме, прашуваат од телевизиjа „ Алфа “. Како што објавуваат од телевизијата, Нина Ангеловска ги повлекла парите од ...

Богоевски: Левица има депозит поголем од 30.000 евра во „Еуростандард“, на изборната сметка стои кодот на банката

Frontline - 14.08.2020

На својот Фејсбук профил поранешниот пратеник во Собрание, Павле Богоевски, изнесе информации дека партијата Левица има повеќе од 30.000 евра во пропаднатата банка „Еуростандард“. Како што пишува Богоевски, овие податоци може да се видат на ...

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Макфакс - 14.08.2020

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, најави дека партијата во најскоро време ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор, по случувањата со Еуростандард банка. Тој вели дека уште денес ќе оди во Собранието и ќе бара да му биде доделена ...

Испровоциран од пропаѓањето на Еуростандард Банка, денес Апасиев најави дека ќе предложи „Анти-лихварски“ закон во ...

Скопје24 - 14.08.2020

Димитар Апасиев, пратеникот од Левица и универзитетски професор по право, најави дека тој и неговата партија прво што ќе направат откако ќе добие канцеларија во Парламентот – ќе се фатат со работа на нов закон.

Павле Богоевски: „Левица“ има депозит поголем од 30.000 евра во Еуростандард банка

Фактор - 14.08.2020

Поранешниот пратеник Павле Богоевски тврди дека партијата „Левица“ предводена од нејзиниот лидер Димитар Апасиев на својата сметка во Еуростандард банка има повеќе од 30.000 евра кои, како што вели тој, се блокирани, па поради тоа партијата која ...

Апасиев: Околу „Еуростандард“ има подмолни игри, ќе предложиме антилихварско законодавство

А1 On - 14.08.2020

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев, на својот Фејсбук-профил напиша дека околу последните случувања со пропаста на банката „Еуростандард“ има „подмолни игри“, кои ќе иницираат предлог за „антилихварско законодавство“ во ...

АЛФА ЕКСКЛУЗИВНО: Ангеловска ги повлекла парите на 2 месеца пред распадот на Еуростандард

Курир - 14.08.2020

Имала ли министерката за финансии интерни информации дека Еуростандард ќе пропадне за да си ги извади парите навреме? Нина Ангеловска ги повлекла парите од Еуростандард во јануари и јуни годинава, односно последната промена е направена само два ...

АЖУРИРАНО: Пензионерите на Еуростандард банка не треба да носат одјава во новата банка каде ќе примаат пензија

Банкарство.мк - 14.08.2020

Пред неколку дена пишувавме околу постапката “ Што треба да направат пензионерите кои примаат пензија преку Еуростандард банка “, со цел да ја префрлат својата пензија во друга банка, откако стана јасно дека Еуростандард банка АД Скопје оди во ...

АЛФА ЕКСКЛУЗИВНО: Ангеловска ги повлекла парите на 2 месеца пред распадот на Еуростандард

Магазин - 14.08.2020

Нина Ангеловска ги повлекла парите од Еуростандард во јануари и јуни годинава, односно последната промена е направена само два месеци пред Народната банка да и ја одземе дозволата за работа на банката.

Костовски денеска ќе проговори за стечајот на Еуростандард

Република - 14.08.2020

Денеска, акционер во Еуростандард Банка, ќе одржи прес конференција во врска состојбата со Еуростандард Банка. Оваа негова реакција доаѓа откако банката отиде во стечај. ...

Сите детали: Народната банка го објави решението за затворање на Еуростандард банка

еМагазин - 14.08.2020

Народната банка го објави решението со кое се утврдува дека се исполнети условите за отварање стечајна постапка во Еуростандард банка. Во него како главна причина за тоа се наведува несолветноста на банката односно дека стапката на адекватност на ...

Апасиев: Уште денес ќе одам во Собранието на Република Македонија и ќе барам да ми биде доделена канцеларија

Локално - 14.08.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев се огласи по повод затворањето и стечајната постапка за Еуростандард банка. Според него, „подмолната игра околу пропаста на Еуростандард банка и тргувањето со инсајдерски информации од страна на Гувернерката и ...

А1 Македонија: По затворањето на Еуростандард банка, сметките може да се плаќаат онлајн, преку Мојот А1, во секој ...

Опсервер - 14.08.2020

Скопје, 14 август 2020 () – А1 Македонија ги известува корисниците дека како резултат на новонастанатата состојба со Еуростандард банка, нема да можат да ги вршат уплатите за своите сметки преку експозитурите на банката и поштенските единици на ...

Силк Роуд Банка: Важни информации за сите идни приматели на пензија

Фактор - 14.08.2020

Силк Роуд Банка ги известува сите идни приматели на пензија преку банката, а кои до сега својата пензија ја добивале преку Еуростандард банка дека не е потребно да вршат одјава на пензијата од Еуростандард банка.

Падот на една банка и сеќавањата од минатото

Н.Македонија - 14.08.2020

Како гром од ведро небо одекна во јавноста веста за затворањето на Еуростандард банка, дополнително бранувајќи ги и онака немирните води во кои се наоѓа државата и повторно враќајќи ја загриженоста кај граѓаните за сигурноста на нивните средства.

Каде отидоа 150 илјади евра од имотниот лист на министерката за финансии

Expres - 14.08.2020

Околу 150 илјади евра кои предходно беа јасно видливи во официјалната имотна состојба на министерката за финансии исчезнаа пред очите на јавноста. Споредбата на имотниот лист на чуварот на државната каса Нина Ангеловска од периодот кога стана ...

Костовски денеска ќе проговори за стечајот на Еуростандард

Вечер - 14.08.2020

Денеска, Tрифун Костовски, акционер во Еуростандард Банка, ќе одржи прес конференција во врска состојбата со банката. Оваа негова реакција доаѓа откако банката отиде во ...

ИМАЛО ЛИ ЗАИНТЕРЕСИРАН ИНВЕСТИТОР - кој сакал да достави понуда за Еуростандард банка?

Фактор - 14.08.2020

За купување на Еуростандард банка бил заинтересиран сериозен инвеститор, дознава Фактор од банкарски кругови. Која е банката или фирмата што сакала да ја купи Еуростандард, нашите извори не откриваат, само се тврди дека инвеститорот бил бонитетен, ...

Промени во Надзорниот одбор на Еуростандард банка неколку месеци пред затворањето

еМагазин - 14.08.2020

Не стивнуваат реакциите во јавноста по објавата дека Народната банка и ја одзема дозволата за работа на Еуростандард банка и дека ќе побара стечај. Интересно е што само неколку месеци пред оваа одлука имало промени во Надзорниот одбор на ...

По затворањето на Еуростандард банка 100.000 граѓани во паника

Expres - 14.08.2020

Сметките на граѓаните и фирмите кои соработувале со „Еуростандард банка АД Скопје“ им се блокирани и тие во моментов не можат да располагаат со своите средства. Оние кои имаат штедни влогови до најмногу 30.000 евра ќе можат да сметаат на своите пари ...

Над 100.000 граѓани останаа без плата и пензија поради затвореањето на Еуростандард банка

Банкарство.мк - 14.08.2020

Затворањето на Еуростандард банка АД Скопје остави без пари над 100.000 граѓани коишто своите приходи ги земале на трансакциска сметка во банката. Сметките на граѓаните и фирмите кои соработувале со Еуростандард банка АД Скопје им се блокирани и тие ...

Блокирани над  100.000 сметки во Еуростандард банка – граѓаните не можат да си подигнат пензии, плати, социјална помош

Телма - 13.08.2020

Имаат пари на сметка, не можат да си подигнат. Затворањето на Еуростандард банка остави без пари над 100.000 граѓани кои примале плата, пензија, социјална помош, потврдија за Телма од Банката.

Затворањето на Еуростандард банка остави без пари над 100.000 граѓани

Локално - 13.08.2020

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа без пари со затворањето на Еуростандард банката. Револтирани дел од нив денеска бараа решение пред вратите на Еуростандард , кои уште вчера беа пломбирани од Народната банка.

Граѓаните кои земале социјална помош преку „Еуростандард банка“ до 25 август да отворат сметка во друга банка

Сакам да кажам - 13.08.2020

Граѓаните кои преку „Еуростандард банка“ добивале социјална помош, додаток за детска заштита и згрижувачките семејства до 25 август треба да отворат нови сметки. Откако вчера беше соопштено дека на банката ѝ е укината дозвола за работа и ќе оди во ...

ДОСИЕ ЕУРОСТАНДАРД – како дојде до клуч на врата на една модерна и надежна банка, кои се лошите пласмани што и ...

Пулс24 - 13.08.2020

„Клучните проблеми на Еуростандард банка се одраз на слабости од минатиот период, а не на тековните состојби“, рече Бежовска. Со супервизорско следење во 2019 година кај Еуростандард банка бил утврден недостиг на капитал (поткапитализираност), ...

Ангеловска демантира дека ја подигнала заштедата од Еуростандард банка

Вечер - 13.08.2020

Mинистерката за финансии Нина Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка, по информацијата дека банката ќе ја изгуби лиценцата за работење. „Сите промени на имотната состојба на министерката се уредно пријавени во ...