TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИНТЕРВЈУ | НАРОДНА БАНКА, СТОЈАНОВА: Затегнувањето на монетарната политика ќе ги закотви и инфлациските очекувања

Пари - 11.08.2022

„Зголемување на каматните стапки од страна на голем дел од централните банки ширум светот ќе делува на ублажување на ценовниот раст и спречување на растот на инфлациските очекувања“, во интервју за порталот „Пари“, вели директорката на Дирекцијата ...

Волстрит поттикнат од забавување на инфлацијата

Нетпрес

Јовановиќ: Добро е што НБРМ не ја покачи каматната стапка, тоа само ќе ја зголемеше сиромаштијата

А1 On

Основната каматна стапка е непроменета и е на нивото од 2,50%

24Инфо

Штериева за МИА: Банките се претпазливи во однос на зголемувањето на каматните стапки

Пари

НБ: Основната каматна стапка остана на нивото од 2,50%

Локално

Народната банка ја задржа основната каматна стапка непроменета, на нивото од 2,50%

Банкарство.мк

Макфакс Канал5 Фактор Независен Денар Бриф Сител Курир

Петрески за МИА: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат

Сител - 10.08.2022

Народната банка демонстрираше јасни чекори за стабилизација на инфлациските очекувања и за справување со инфлацијата во среднорочна перспектива, така што ефектите од тие зголемувања на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат, бидејќи ...

Како инфлацијата ќе влијае врз побарувачката на кредити? НРБМ очекува повисоки променливи каматни стапки, а можно е мало зголемување и на фиксната стапка

Факултети

Петрески: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат

Независен

Петрески: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат, ценовните притисоци ќе се намалат во следниот период

Опсервер

Петрески: Ценовните притисоци ќе се намалат во следниот период

Канал5

Петрески за МИА: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат

Press24

НА СРЕДЕН РОК ЦЕНИТЕ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ПАЃААТ Професор Петрески за ефектите од зголемувањата на основната каматна стапка

+инфо

Слободен Печат Н.Македонија MakPress Либертас Вечер Прес Frontline

ИНФЛАЦИЈАТА ГО ПАРАЛИЗИРА БИЗНИСОТ, ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА СЕКОЈДНЕВНИТЕ ПОСКАПУВАЊА Народна банка апелира до политичарите ...

+инфо - 10.08.2022

Најновите податоци за инфлацијата на Народната банка покажуваат просечна инфлација од 10,9 проценти во периодот јануари – јули, при што три четвртини од овој раст се објаснува со растечките цени на храната и енергијата.

НБРМ: Инфлацијата од скоро 11% проценти од почетокот на годинава

Press24

НБРМ: Инфлацијата од скоро 11% проценти од почетокот на годинава

Либертас

Инфлацијата 10,9 отсто, најмногу поради зголемените цени на храната и енергијата

Слободен Печат

Инфлацијата 10,9 отсто, најмногу поради зголемените цени на храната и енергијата

Курир

Инфлацијата 10,9 отсто, најмногу поради зголемените цени на храната и енергијата

Опсервер

Инфлацијата во периодот јануари – јули 10,9 отсто, најмногу поради зголемените цени на храната и енергијата

Независен

24Инфо 24 Вести Сител Скопје инфо Нетпрес Република OhridNews Бизнис Вести