TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пропадната лидерска ја вжешти реториката

Deutsche Welle - 11.09.2019

Меѓусебни обвинувања на премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски по пропадната лидерска средба на која се бараше коммпромис за Законот за јавното обвинителство. Премиерот Зоран Заев е разочаран, опозицискиот лидер Христијан Мицкоски обвинува ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пропадна лидерската, договор нема, Заев и Мицкоски си разменија остри зборови

Фактор - 11.09.2019

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за ...

Мицкоски за лидерската средба: Вчера видовме слика на очајник потопен во криминал и блед како крпа!

Фокус - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција, го изнесе својот став за синоќешната лидерска средба со владејачката СДСМ. Тој порача дека во иднина има простор за да се продолжат преговорите.

Мицкоски: Лаги од епски размери на пресот на Заев

Алсат-М - 11.09.2019

Лаги од епски размери, така лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја оценува прес конференцијата на премиерот Зоран Заев одржана денеска во владата на Република С.Македонија. Во своето излагање Мицкоски рече дека Заев на синоќешната средба се борел да ги заштити ...

Предвремените избори не дошле на дневен ред на лидерската

Слободен Печат - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ иако не прифаќаше лидерска средба доколку главна точка не бидат предвремени парламентарни избори, денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски рече дека оваа точка воопшто не дошла на дневен ред на вчерашните седумчасовните преговори.

11 септември: Неизвесност, пропадната лидерска, груевизам, план Б…

CivilMedia - 11.09.2019

Останува неизвесна судбината на Специјалното јавно обвинителство и на предметите што ги отворија. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицковски не успеаја да најдат решение за Законот за јавното обвинителство со кој треба да се ...

Нема договор за Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 11.09.2019

Седум часа, траеше лидерската средба во Собранието на Македонија на која учествуваа премиерот Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски заедно со преговарачките тимови. Договор не е постигнат, за клучните разлики помеѓу власта и опозицијата во однос на ...

Полноќни приказни од Собранието: Новинарските прогнози и очекувања од лидерската средба

IRL - 11.09.2019

По седум часа преговори, Заев и Мицкоски од Собранието си заминаа без договор. Новинарите во два часот по полноќ го напуштија Парламентот со по некоја штура информација од преговарачките тимови.

(ВИДЕО) Заев: ВМРО-ДПМНЕ побара да го заташкаме криминалот

А1 On - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција по синоќешната лидерска средба, рече дека жали што синоќа не постигнале договор за Законот за јавното обвинителство. Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарале предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги ...

Нема договор за законот за Обвинителство по синоќешната лидерска средба

Алсат-М - 11.09.2019

По седум часа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус на СЈО. Oстануваат клучните разлики околу статусот на СЈО и предметите што ги отвори ...

Лидерската средба не успеа, нема договор за измените во Законот за ЈО

МКД - 11.09.2019

Повеќе од 7 часа траеше синоќешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови за измените во Законот за јавното обвинителство. Пред средбата сите беа оптимисти, но договор нема.

По неуспешната лидерска средба, Мицкоски најави прес-конференција

ТВ21 - 11.09.2019

После неуспешната лидерска средба во која двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не дојдоа до решение за Законот за ЈО, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски денеска за 13 часот најави прес-конференција.

По неуспешната лидерска средба, виси двотретинското мнозинство за Законот за ЈО

MakPress - 11.09.2019

И по шест часа преговори лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски не најдоа решение за Специјалното јавно обвинителство и за предметите што ги отвори ова обвинителство.

Предвремените избори не дошле на дневен ред на лидерската средба

Република - 11.09.2019

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ иако бараше едно од темите на лидерската средба да бидат предвремени парламентарни избори, денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски рече дека оваа точка воопшто не дошла на дневен ред на вчерашните седумчасовните ...

Заев: Сакате изјава или не мора? (ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2019

Ми рекоа дека сакате изјава или не мора да ви дадам, им рече премиерот Зоран Заев синоќа на новинарите пред почетокот на лидерската средба во Собранието. Новинарите не побараа изјава по што тој се сврте и влезе во салата на закажаната средба со ...

Мицкоски: Заев одби новиот обвинител да се занимава со корупција на избрани и именувани лица

Фактор - 11.09.2019

На стартот на прес конференцијата лидерот на ВМРО ДПМНЕ првично им се извини на новинарите за долгата средба и кои решија да си заминат, како што рече по однесувањето на ВМРО ДПМНЕ кое вети дека нема да се повтори.

Извори од преговарачкиот тим: Мицкоски побарал амнестија за Груевски, Камчев и Мијалков

Локално - 11.09.2019

Лидерската средба на којашто требаше да се разговара за Законот за ЈО односно за продолжување на функционирањето на СЈО во рамки на ЈО заврши без договор. Извори од средбата брифираат дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ...

„Брифинзите од СДСМ за некаква борба за амнестија се лаги од епски размери“

Курир - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој го предводеше преговарачкиот тим на вчерашната лидерска средба, на прес-конференција денес оцени рече дека изјавите и брифинзите на СДСМ по лидерската средба се измислици кои имаат цел дефокусирање ...

Главната борба на Заев беше за спас од одговорноста за криминалите на власта

Република - 11.09.2019

Главната борба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на маратонската лидерска средба што се одржа вчера во Собранието била барање спас од одговорноста за криминалите на власта, изјави на денешната прес-конференција лидерот на опозициската ...

Брифинзите на СДСМ за некаква борба за амнестија се лаги од епски размери

Република - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој го предводеше преговарачкиот тим на вчерашната лидерска средба, на прес-конференција во седиштето на партијата рече дека изјавите и брифинзите на СДСМ по лидерската средба се измислици кои имаат ...

Лидерската средба траела шест часа, новинарите револтирано си заминале откако не добиле изјави

Слободен Печат - 11.09.2019

Револтираните новинари поради тоа што состанокот помеѓу Заев и Мицкоски трае доцна по полноќ, а никој не дава изјави и информации, сложно го напуштиле настанот. По повеќе од шест часови чекање за изјави, новинарите кои ја следеле лидерската средба ...

Заев се понуди да даде изјава, новинарите не реагираа (ВИДЕО)

Expres - 11.09.2019

Пред почетокот на синоќешната лидерска средба, премиерот Зоран Заев им се обрати на новинарите кои чекаа во холот на Собранието, со прашање дали сакаат да им даде изјава. „Ми рекоа дека сакате изјава или не мора да ви дадам“, рече Заев кој, откако ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев по лидерската средба

Република - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата одговара на новинарски прашања по лидерската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ...

Новинарите не го дочекаа исходот од лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

А1 On - 11.09.2019

По повеќе од четири часа чекање во Собранието да заврши лидерската средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за Законот за јавно обвинителство, повеќето новинарски екипи ја напуштија собраниската зграда.

Седум часа не беа доволни власта и опозицијата да се нагодат околу законот за ЈО

Фактор - 11.09.2019

Заев и Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за медиумите.

Заврши лидерската средба во Собранието, договор не е постигнат

MakPress - 11.09.2019

По цели седум часа и некаде околу три часот по полноќ заврши лидерската средба во Собранието на Република Македонија на која учествуваа Премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со нивните преговарачки тимови.

Преговарачки маратон

CivilMedia - 11.09.2019

Тимовите предводени од премиерот Зоран Заев од една и од Христијан Мицкоски од друга страна, се сретнаа ноќта помеѓу 10 и 11 септември на преговори за законот за јавното обвинителство. Шест часа по почетокот на преговорите, средбата беше прекината ...

Долга ноќ во Собрание, сè уште трае лидерската средба – клучните разлики остануваат

ТВ21 - 11.09.2019

Сè уште трае лидерската средба и засега не се постигнати приближувања на ставовите кај двете најголемите политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, јавува репортер на ТВ21. Во Собранието речиси 5 часа трае тет-а-тет средбата меѓу Заев и Мицкоски околу ...

Нема напредок во разговорите меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 10.09.2019

И по три и пол часа, речиси и да нема никакво поместување во ставовите меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски и нивните преговарачки тимови. Извори од преговорите велат дека најголема битка се води за тоа кој да го предложи шефот на ...

Заев и Мицкоски четири часа преговараат, договор се уште нема

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерската средба почна во 20 часот. Веќе четири часа трае средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство, а нема напредок.

Новинарите и снимателите ја напуштија лидерската, преговорите траат и три часа по полноќ

MakPress - 11.09.2019

Лидерската средба која започна нешто после 20:00 часот остана без присуство на новинарски екипи. Новинарите и снимателите ја напуштија вечерашната лидерска средба во Собранието откако и три часа по полноќ таа сеуште траеше.

Новинарите ја напуштија лидерската средба

Република - 11.09.2019

Новинарските екипи ја напуштија вечерашната лидерска средба во Собранието. Револтирани поради тоа што состанокот помеѓу Заев и Мицкоски трае доцна по полноќ, а никој не дава изјави и информации, сите новинарски екипи сложно го напуштија настанот.

Три часа трае средбата на Заев и Мицковски за Законот за јавното обвинителство

Нова ТВ - 10.09.2019

Средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство трае веќе три часа. Преговарачките тимови направија пауза по што продолжија со разговорите.

Момент на искреност – што рече Заев пред лидерската средба

Република - 11.09.2019

, признал претседателот на СДСМ Зоран Заев пред лидерската средба. Зоран Заев и Христијан Мицкоски засега успеале да се сгласат во едно, дека СЈО е мртво. Во Собранието речиси 5 часа трае тет-а-тет средбата меѓу преговарачките тимови на политичките ...

Средбата Заев-Мицкоски без напредок

Centar - 10.09.2019

Лидерската средба која трае повеќе од три часа меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски е без напредок, брифираат високи извори. Според информациите засега заеднички бил ставот дека СЈО е мртво и дека нема да продолжи како ...

Заев и Мицкоски без напредок

24 Вести - 10.09.2019

Нема напредок на лидерската помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, брифираат извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Од власта велат дека нема напредок за ниедна точка. На истиот став е и опозицијата.

Власта и опозицијата досега на лидерската средба потврдиле само дека СЈО е мртва институција

ТВ21 - 10.09.2019

Извори на ТВ21 од лидерската средба говорат дека засега постигнат е договор помеѓу власта и опозицијата дека Специјалното јавно обвинителство е мртва институција. Разговорите зад затворена врата трааат повеќе од два часа, а главна тема на разговор е ...

Лидерска Заев-Мицкоски: Во име на правдата или на партијата

IRL - 10.09.2019

Секоја лидерска средба во Македонија од независноста па до денес се најавува како историска. Лидерите на неколку политички партии зад затворени врати одлучуваат за судбината на сите граѓани.

Два часа трае лидерската средба Заев – Мицкоски, можен ли е договор за СЈО?

Канал5 - 10.09.2019

Фокусот на денот и натаму е во во Собранието, каде што веќе два часа трае лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Канал 5 и во ова вклучување има свои екипи, и во, и пред Собранието во исчекување на епилогот од ...

Почна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 10.09.2019

Веста на денот ја очекуваме во Собранието, каде што по безмалку половина година, се одржува лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Мицкоски. Канал 5 има свои екипи, и во, и пред Собранието во исчекување на епилогот од ...

Беџети: „ВМРО и СДСМ не можат да одлучуваат за албанците“

Алсат-М - 10.09.2019

ДУИ и партијата Алтернатива во текот на денот застнаа зад ставот на премиерот Заев. Имено и тие велат дека пред да се оди на евентуални предвремени избори, првин треба да заврши процесот за зачленување во НАТО и целосно да се имплементира договорот ...

Почна лидерската средба – Заев и Мицкоски ги почнаа преговорите за Законот за обвинителаството

Канал5 - 10.09.2019

Точно во 20 часот премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ заедно со лидерот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски влегоа во Собранието , каде ја почнаа лидерската средба. Заев и Мицкоски на средбата пристигнаа со своите преговарачки тимови , ...

Почна средбата меѓу Заев и Мицкоски на која ќе се решава судбината на СЈО

24 Вести - 10.09.2019

Во Собранието почна средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

Нема напредок во преговорите, се враќаат на почеток?

+инфо - 10.09.2019

Нема напредок во преговорите помеѓу лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови, на лидерската средба која вечерва се одржува во Собранието на Македонија. Како што велат опозициски извори, претставниците на власта во вечерашните ...

Лидерска средба: Ден „Д“ за Законот за јавно обвинителство, на маса и предвремени избори- Отворено студио на Канал 5

Канал5 - 10.09.2019

По безмалку половина година, нова лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ,Мицкоски. Во фокусот на разговорите е Законот за јавно обвинителство, но и се погласните барања на опозицијата за предвремени избори..

На лидерската средба власта ги гуши преговорите и не сака договор

Нетпрес - 10.09.2019

Моменатлно лидерската средба е во пат позиција и мометално има пауза во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМР-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христија Мицкоски. Од извори во преговорите дознаваме дека власта ги гуши преговорите, очигледно не сака договор.

Заев и Мискоцки на заедничка маса - Лидерската сеуште трае

Press24 - 10.09.2019

Во Собранието уште трае средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

Почна средбата Заев – Мицкоски за судбината на СЈО, предвремени избори…

+инфо - 10.09.2019

Од исходот на вечерашната средба меѓу Заев и Мицкоски, зависи кога ќе се одржат продолженијата на комисиската и пленарната седница за Законот за ЈО, како и на парламентарното заседание за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева, која ...

Лидерската средба е во тек, „копјата“ се кршат околу една работа

Слободен Печат - 10.09.2019

Два часа трае средбата меѓу премиерот и лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Слободен печат дознава дека преговорите се во рана фаза, се разговара за тековните прашања и се уште е рано да се прогнозира за ...

Се уште трае средбата меѓу Заев и Мицковски

1tv - 10.09.2019

Час и половина трае средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се очекува да се изнајде решение за Законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус ...