TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска: Не сум талибанка, предавам уставно право, се разбира дека немам намера да ги симнувам натписите со Северна ...

Press24 - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска Давкова за МКД.МК: Секој народ има право на сопствена историја и може да ја пишува историјата по свое

Курир - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска Давкова: Кога ќе смениме документи, ќе треба сами да се лажеме дека сме се родиле во Северна Македонија

Курир - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Петковски: Не е за потценување тоа што Пендаровски пред пет години донесе 100.000 гласови на контото на СДСМ

Фокус - 15.03.2019

Пендаровски ја имаше таа среќа што пред пет години, а и денес, има голема поддршка од страна на албанските гласачи, вели лидерот на НСДП, Тито Петковски, коментирајќи ги претстојните претседателски избори.

Гордана Силјановска вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка

24 Вести - 15.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување кој е сериозен проблем кој власта го занемарува и не ...

Тито Петковски ја кажа вистината: Кај Македонците води Силјановска Давкова

Курир - 15.03.2019

Кај Македонците предност има професорката Силјановска Давкова, кај Албанците поголема доверба има Пендаровски. Тито Петковски во своето гостување на ТВ21 посочи дека кај Македонците води Силјановска Давкова.

Тито Петковски смета дека Пендаровски не е фаворит кај Македонците

Фактор - 15.03.2019

Тито Петковски, претседателот на НДСП, партнерот на коалиционото мнозинство, смета дека Стево Пендаровски би можел да освои помалку гласови од Гордана Силјановска Давкова кај етничките Македонци на претседателските избори на 27 април.

Силјановска: во однос на Годишна програма на проекти од национален интерес во културата, власта останува глува и нема

Бизнис Вести - 15.03.2019

„КУЛТУРА И НЕКУЛТУРА И покрај гласните и аргументирани протести на уметниците и културните работници во однос на Годишна програма на проекти од национален интерес во културата, власта останува глува и нема.

Тито Петковски: Прошетката на Силјановска со Иванов значи дека ќе му го следи примерот

Press24 - 14.03.2019

Тито Петковски вечерва говореше на ТВ21 за Гордана Силјановска која е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за изборите за претседател. Петковски истакна дека прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот ...

Тито Петковски: Кај македонскиот електорат фаворит е Силјановска

4NEWS - 14.03.2019

Тито Петковски: Кај македонскиот електорат фаворит е Силјановска Извор: ...

Мицкоски ги „заборави“ Албанците во повикот да гласаат за Силјановска

+инфо - 14.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во објава на Фејсбук во која ги повикува граѓаните да гласаат за професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори ги „заборави“ Албанците.

ВМРО-ДПМНЕ не ги сака гласовите на Албанците за Силјановска

CivilMedia - 14.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не ги сака Албанците ниту како гласачи. Во еден пост објавен на неговата Фејсбук страница, Мицкоски го повикува сите етнички заедници да гласат за професорката Гордана Силјановска, со исклучок само на ...

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот пример

ТВ21 - 14.03.2019

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот ...

Мицкоски не ги повика Албанците да гласаат за Силјановска

AKO - 14.03.2019

На ВМРО ДПМНЕ и на нејзиниот лидер Христијан Мицкоски,не им требаат гласовите на Албанците. Тој во повикот до сите етникуми да излезат на избори на 21 април и да гласаат за нивниот претседателски кандидат, ги испушти Албанците или во најмала рака ги ...

Силјановска непотребно го копира уличарскиот речник на Мицкоски

Фокус - 14.03.2019

Пишува: Ана ПАНОВСКА Кога ме прашаа во една неодамнешна ТВ-емисија што мислам, каков претседател треба да избереме на следниве претседателски избори, кратко си кажав дека е паметно кандидатите за претседател на државата да бидат – три-четири години ...

Силјановска-Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Макфакс - 14.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со граѓаните во Општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. „Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска: Со мене како претседател правото ќе важи за сите (ФОТО)

Press24 - 14.03.2019

Се сретнав со наши уметници и актери. Загрижени се од сите скандали во министерството за култура. Јас ви гарантирам дека како претседател ќе воспоставам еден основен принцип владеењето на право да важи за сите, секаде.

Силјановска Давкова: Кога ќе смениме документи, ќе треба сами да се лажеме дека сме се родиле во Северна Македонија

Нетпрес - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска-Давкова на средба со уметници и актери

Макфакс - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска се сретна со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.

Силјановска Давкова: Имаме шанса во првиот круг да покажеме дека победата ќе биде наша

Press24 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

Силјановска-Давкова: Ќе се борам за воведување соодветни мерки за чист воздух

Макфакс - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување оценувајќи дека се работи за сериозен проблем што власта го занемарува и не презема ...

Силјановска-Давкова: До каде е случајот со Фондот за пензиско и иналидско осигурување

А1 On - 13.03.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија, при што се осврна на секојдневните проблеми со кои се соочуваат пензионерите откако СДСМ дојде на власт.

Судиите не постапуваат според законот, туку за да избегнат јавен линч дуваат и на јогурт

Република - 13.03.2019

Во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“. Јас би рекла дека е ова цунами на политичко самоволие какво што досега не сме виделе, а кое резултира со правна несигурност, ...

(Видео) Мицкоски: Коалицијата „За подобра Македонија“ комплетно ја поддржува Силјановска-Давкова

Макфакс - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва соопшти дека Коалицијата „За подобра Македонија“ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат, професорката Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска во посета на граѓаните на Ѓорче Петров: Без правична и социјална држава, никој не може да зборува за ...

Курир - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите. При средбата на Општина Ѓорче Петров, Силјановска Давкова појасни ...

Мицкоски: Ќе почнеме нова ера за достоинствена, економски преродена и горда Република Македонија

Република - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“. По средбата тој посочи дека целата коалиција ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат, ...

Мицкоски по средбата со Коалицијата: Ќе победиме убедливо и да почне поразот на заевизмот

Нетпрес - 13.03.2019

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициона и најголемата политичка партија во Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат професорката Гордана Силјановска ...

Тито Петковски: Силјановска нема поддршка од албанските гласачи, тоа е нејзин најголем хендикеп

Скопје1 - 15.03.2019

Тито Петковски, претседателот на НДСП, партнерот на коалиционото мнозинство, смета дека Стево Пендаровски би можел да освои помалку гласови од Гордана Силјановска Давкова кај етничките Македонци на претседателските избори на 27 април.

Функционална економија е правна држава, вели Силјановска

Скопје1 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со претседателот на Стопанска комора на Македонија, г. Бранко Азески, во придружба на г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, г.

Силјановска за годишната програма за култура: Македонската уметност и култура никогаш не паднале на пониско ниво

еМагазин - 15.03.2019

Во врска со распределбата на проекти од Годишната програма на Министерството за култура на својот Фејсбук профил се огласи и претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова.

ВИДЕО: Мицкоски ги изостави Албанците, не ги повика да гласаат за Силјановска

Либертас - 14.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во повик до граѓаните од различни етнички заедници да гласаат за кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, ги изостави Албанците. „Ја користам оваа прилика да ги повикам граѓаните на Република ...

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот пример

4NEWS - 15.03.2019

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот пример. Извор: ...

Силјановска-Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Точка - 14.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со граѓаните во Општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. „Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска Давкова: Јас не сум се родила во Северна Македонија

Република - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска: Ќе започне уривањето на заевизмот кој се повеќе им нанесува штета на граѓаните на Република Македонија

Курир - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. -Се сретнав со наши уметници и актери.

Силјановска: Ќе победам оти луѓе кои до сега не гласале, ми велат дека сега ќе гласаат

Скопје1 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

Силјановска: Ќе се борам за воведување на соодветни мерки за чист воздух

24Инфо - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, оценувајќи дека се работи за сериозен проблем кој власта го занемарува и не презема ...

Силјановска :Наместо да уживаат во плодовите на својата долгогодишна работа гледаат како нивните деца ги напуштаат ...

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија. При самата средба проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се осврна на секојдневните проблеми со кои ...

Силјановска: Играњето „пинг-понг" со мерката притвор мора да запре

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“.

(Видео) Мицкоски: Коалицијата „За подобра Македонија“ комплетно ја поддржува Силјановска-Давкова

24Инфо - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва соопшти дека Коалицијата „За подобра Македонија“ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат, професорката Гордана Силјановска-Давкова.

Силјановска: Образовани луѓе возат такси, владее див запад

Макфакс - 13.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова, денеска го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите. „Имаме најобразовани таксисти во Европа, луѓе со кариери и образование кои маката ги натерала да го ...

Мицкоски по средбата со Коалицијата: Ќе победиме убедливо и да почне поразот на Заевизмот!

Курир - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија.“ По средбата посочи дека целата коалиција ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат ...

Силијановска- Азеки: значаен дел во нејзината програма ќе биде посветен на економската дипломатија

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со претседателот на Стопанска комора на Македонија, г. Бранко Азески, во придружба на г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, г.

Мицкоски со повик до етничките заедници да гласаат за Силјановска, Албанците ги „заборави“

Скопје1 - 15.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во еден пост објавен на неговата Фејсбук страница, Мицкоски го повикува сите етнички заедници да гласат за професорката Гордана Силјановска, со исклучок само на Албанците кои не ги набројува во својот ...

Силјановска Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Курир - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова оствари средба со граѓаните во општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. -Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска: Со победата на заевизмот ќе дојдат подобри времиња за граѓаните но воедно и за уметниците и актерите

Press24 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.

Силјановска: Да ги добијам овие избори за да се отргне заевизмот од Македонија

А1 On - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

Силјановска-Давкова: Ќе се борам за воведување на соодветни мерки за чист воздух

Точка - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, оценувајќи дека се работи за сериозен проблем кој власта го занемарува и не презема ...

Силјановска Давкова: Наместо да се зголемуваат пензиите како што беше ветено, пензионерите секој месец се разочаруваат ...

Курир - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова, денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија. При самата средба таа се осврна на секојдневните проблеми со кои се соочуваат пензионерите откако СДСМ дојде ...

Силјановска за амнестирањето: Доста е од „виши цели“ за отворање на патот кон ЕУ

Скопје1 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“.