TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Канал5 - 13.01.2021

И покрај апелите од надлежните, вевчанци не се откажаа од одржување на традиционалниот карневал на кој денеска се случи судир меѓу маскираните вевчанци и полицијата, а во целата ситуација реагираше и единицата за брзо распоредување.

Што се случуваше во Вевчани за време на карневалот (Фото галерија)

Независен

Ни ковид-19 не ги спречи вевчанци да прошетаат – со дупли маски

МКД

Карневалот не се одржа, но стотина вевчанци профедилираа со маски низ градот

Алсат-М

МВР: Имаше договор за карневалот, полицијата интервенираше зошто не го испочитуваа

Press24

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Радио МОФ

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Вевчани: Не се почитуваа мерките, иако беше договорено

А1 On

Република ММС Мета Република Курир Алсат-М Expres Акцент

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

CivilMedia - 14.01.2021

пишува: Во Македонија секое дно е дупло: каква е таа ниска политичка страст да се злоупотребува и Вевчанскиот карневал за ситни политички поени, за некој локален партиски празноглавец да може да се слика дека „храбро“ дошол во „судир“ со „режимската ...

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Frontline

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Либертас

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Слободен Печат

Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите огорчени (ВИДЕО)

ТВ21 - 13.01.2021

Стотина полицајци упаднаа на традиционалниот Вевчански карневал, за да го растурат настанот организиран од Општината. Меѓу полицијата имаше и припадници на ЕБР. Од МВР нема официјално зошто е постапено, но се претпоставува дека реагирале поради ...

Полицијата го растури Вевчанскиот карневал

Макфакс

Кошкањето на вевчанските карневалци со полицијата

МКД

ВИДЕО: Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите ги дочекаа со пцовки

А1 On

Полициски специјалци во Вевчани, растурија толпа со маски за карневал, но не и за ковид-19

МКД

Видео: МВР го растури Вевчанскиот карневал, стотина полицајци упаднале поради непочитување на мерките

Точка

Попладневен преглед: Оваа Влада реформите ги спроведува низ принципот „прифаќаме отворено да дискутираме”, наспроти принципот „одбиваме промени”, МВР го растури карневалот во Вевчани…

Frontline

Н.Македонија Мак. Весник Локално Независен Либертас Вечер

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Сител - 13.01.2021

Меѓу приведените лица во Вевчани по денешната акција на полицијата и ЕБР е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ-Вевчани, Ѓорги Влајнкиноски. Тој на Фејсбук објави фотографија во полициското комбе и напиша: „Денес бев апсен. За ништо, се разбира.

(ВИДЕО) Приведени повеќе лица во Вевчани, тврдат дека акцијата била полициска бруталност

А1 On

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓи Влајнкиноски

Република

Полицијата во Вевчани го уапси претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Вечер

При интервенцијата на полицијата, уапсен претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ од Вевчани (ВИДЕО)

Локално

(ВИДЕО) Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Скопје1

(ВИДЕО) Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Либертас

Press24

Полицијата интервенираше на карневалот во Вевчани, мештаните огорчени

OhridNews - 13.01.2021

Без вообичаената музичка и културна програма и пропратни манифестации вевчанци и во време на пандемија ја продолжија вековната традицијата за празникот Василица. Поради епидемијата со Ковид-19, општината и двете василичарски друштва Горна и Долна ...

Полицијата влезе во Вевчани: ЕБР нacилно го раcтури карневалот кој се одржува со векови (ВИДЕО)

Курир

И покрај апелите да нема собири за карневалот, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Press24

Василичарските друштва од Вевчани се откажаа од организација, вевчанци, пак, неорганизирани низ улиците ќе продефилираат маскирани

PressingTV

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Сител

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Канал5

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Слободен Печат

ТВ21 Либертас Скопје24 Нетпрес

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Република - 13.01.2021

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ коментира за денешниот настан во Вевчани, кога за време на одржување на Карневалот, полицијата интервенираше и го нападна народот, потсетувајќи дека за време на одржување на локалните избори во Штип истата ...

Мицкоски: Владата за своите во Штип е „мајка“, за вевчанци „маќеа“

Press24

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ, пораз, па одговорност за сите од власта

Опсервер

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Макфакс

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Вечер

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ

Скопје1

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

ММС

+инфо Канал5 24Инфо Либертас Вечер MakPress

(ФОТО + ВИДЕО) Полицијата и ЕБР упаднаа на карневалот во Вевчани, жителите револтирани

ММС - 13.01.2021

Стоттина полицајци и припадници на Единицата за брзо распоредување упаднаа на традиционалниот василичарски карневал во Вевчани за да го растурат собирот. Пандемијата на коронавирусот и непогодните околности налагаа откажување од организацијата на ...

Полицијата интервенирала во Вевчани да спречи поголемо групирање

Press24

Димоски: Полицијата интервенирала во Вевчани да спречи поголемо групирање

Независен

Димоски: Полицијата интервенирала во Вевчани за да спречи поголемо групирање

iPortal

МВР СЕ ОГЛАСИ ЗА ТЕНЗИИТЕ ВО ВЕВЧАНИ - Сакале да спречат само поголемо групирање

Вечер

Димоски: Ќе бидат поднесени соодветни пријави против прекршителите во Вевчани

Локално

Димоски: Полицијата интервенирала во Вевчани да спречи поголемо групирање

Бриф

Кајгана Опсервер Слободен Печат Телма MakPress Либертас еМагазин Вечер Прес

Милошоски: Акцијата на полицијата на Заев во Вевчани, покажа дека единствениот карневал кој што е дозволен во оваа ...

Курир - 13.01.2021

-Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било која администрација – што би рекол еден премиер, е само лице на власта која ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес 477 нови заразени, битката со коронавирусот ја изгуби уште една медицинска сестра

Фактор

Милошоски: Акцијата на полицијата на Заев во Вевчани, покажа дека единствениот карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Опсервер

Милошоски: Изгледа единствениот карневал дозволен во државава е само карневалот во Владата

Нетпрес

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Курир - 13.01.2021

Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Прагот на толеранција кон секоја критика на СДСМ и на Заев е нула.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат неговото лошо владеење

Макфакс

ВМРО ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Настанот во Вевчани е приказ како функционира тоталитарен режим

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат неговото лошо владеење

24Инфо

Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал,кои го исмеваат лошото владеење

Канал5

Денешен Press24 Либертас А1 On Вечер Прес Сител МКД

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Сител - 13.01.2021

Јавноста денеска уште еднаш беше сведок на неодговорно, незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ кое провоцира, подгрева тензии и делува опасно по јавното здравје. Група активисти, предводени од претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Нова ТВ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Press24

ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

24Инфо

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ намерно предизвика инцидент во Вевчани

Макфакс

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Канал5

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека ги испровоцирала тензиите во Вевчани

Независен

AKO Либертас МКД

Вевчанци ја продолжија традицијата, василичарите продефилираа и покрај полицијата

Канал5 - 13.01.2021

„Бугарски фашистички окупатор", руската вакцина „Спутник", служба за дезинфекција, легална продажба на марихуана, мексиканци, пирати, специјалци, беа дел василичарските маски, кои продефилираа низ вевчанските улици.

Вевчанци излегоа на карневал и покрај полицијата

Press24

Вевчанци ја продолжија традицијата, василичарите продефилираа и покрај полицијата

Сител

Видео I Вевчански карневал: Василичарите продефилираа со маски, се судрија со полицијата, има и приведени

Слободен Печат

Вевчански карневал 2021 во време на пандемија

Бриф

Василичарите во Вевчани ја продолжија традицијата, продефилираа и покрај полицијата

Кајгана

(Видео) Тензично во Вевчани, полицијата со специјалци го растури Вевчанскиот карневал

MakPress

Вечер Прес еМагазин Вечер Прес

КОГА МАСКИТЕ ПАЃААТ ВО ВЕВЧАНИ: По 20 души во едно комбе сте се напикале, а браќа од иста куќа со пендреци ги делите на ...

Денешен - 13.01.2021

По 20 души во едно комбе сте се напикале, на браќа од иста куќа ги делите со пендрек да чувале дистанца, гласи еден од илјадниците коментари на социјалните мрежи за денешното растурање на Вевчанскиот карневал со специјалци од МВР.

Лешоски: По 20 души во едно комбе сте напикале, а со пендрек ги бркате браќата од иста куќа дека се групирале

MakPress

Милошоски: Власта на Заев не трпи критика, затоа полицијата со употреба на сила го растури Вевчанскиот карневал

Вечер - 13.01.2021

Власта на Заев не трпи критика и исмевање, ни медиумски, ни локално. Тоа е суштинската причина зошто полицијата денес со употреба на сила го растури Вевчанскиот карневал, традиција постара од 1.300 години, во која на духовит начин се критикувала ...

Милошоски: Пендрек за вевчанци по наредба на Заев

Курир

Власта на Заев не трпи критика, затоа полицијата на сила го растури Вевчанскиот карневал

Република