TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како астронаутите јадат, пијат и спијат во вселената?

Кајгана - 14.12.2018

Астронаутите и космонаутите кои престојуваат во Меѓународната вселенска станица поминуваат низ ригорозен тренинг и обука за да ги издржат строгите услови на живот и соживот во модулите на станицата.

(ВИДЕО) Вселенскиот брод на „Virgin Galactic“ успешно ја достигна границата на Космосот

Нетпрес - 14.12.2018

Вселенскиот брод „Virgin Galactic“ полета во четвроткот од полигонот во калифорниската пустина Мохаве кон границите на Вселената, во мисија којашто го означува првиот американски лет со човечки екипаж надвор од атмосферата од крајот на шатл ...

Каков е животот во Меѓународната вселенска станица?

Кајгана - 14.12.2018

Меѓународната вселенска станица е заеднички проект на САД, Русија, Канада, Европа и Јапонија и функционира од 1998 година. Станицата ќе биде пензионирана во 2024 година. Моментално, на МВС е екипажот Expedition-57, што се состои од командантот ...

Вирџин галактик стигна до работ на вселената (ВИДЕО)

МКД - 14.12.2018

Најновиот тест-лет на Вирџин галактик на сер Ричард Бренсон успешно стигна до работ на вселената и назад. Патничкиот брод „Спејс шип ту“ на компанијата достигна висина од 82,7 километри, што е над висината на која американските агенции ги доделуваат ...

Кога некој се сомнева дека Американците ја посетиле Месечината, НАСА го сфаќа тоа сериозно...

Точка - 14.12.2018

Дванаесет американски астронаути почнувајќи од Нил Армстронг, чекореа на површината на Месечината во периодот од 1969-та до 1972-ра година. Кога НБА ѕвездата Стеф Кари, еден од најдобрите кошаркари на светот во изминатите неколку години, јавно ќе ...

Virgin Galactic го направи својот прв лет до работ на вселената

Smartportal - 14.12.2018

Иако не е единствена компанија со ваква цел, Virgin Galactic на Ричард Брансон e сигурно една од најпознатите компании која најавува туристички вселенски летови. Овие летови се’ уште не се официјално започнати од ниту една од компаниите, а и кога ќе ...

По 2025 година НАСА сака да ја прекине соработката со Русија

Репортер - 14.12.2018

Русија сака да го продолжи веќе постоечкото партнерство кое го има со Американците за освојувањето на вселената, но доколку тоа не се случи, Русите веројатно ќе побараат помош од Кина, пишува „Њујорк Тајмс“.

„Вирџин галактик“ можност за вселенски туризам

Н.Македонија - 14.12.2018

„Вирџин галактик“ на Ричард Бренсон се подготвува конечно да го испрати својот туристички ракетен брод до работ на вселената. Ако летот е успешен, тоа ќе биде голем чекор напред кон долго одолжуваниот сон за комерцијален вселенски туризам.

Фотографија на денот: Летало за вселенски туризам

Deutsche Welle - 14.12.2018

Добри 80 километри височина - така вселенската агенција НАСА ја дефинира границата со вселената. Леталото „SpaceShipTwo“ на Вирџин Галактик е првиот вселенски авион со екипаж, кој вчера достигна височина од 83 километри.

Прва блиска средба со Сонцето за сондата Паркер

Емитер - 14.12.2018

Сондата Паркер, наменета за поблиско истражување на Сонцето, ја преживеа својата прва блиска средба со Сонцето. Сондата Паркер беше лансирана на 12 август (за што јавивме тука ) и веќе се закити со статусот на најбрзо вселенско летало и најблиску ...

Ракетата за вселенски туризам на Ричард Бренсон го направи првиот лет до работ на вселената

Иновативност - 14.12.2018

Virgin Galactic по прв пат леташе до работ на вселената. Ова е историски момент и неверојатно достигнување за Ричард Бренсон, кој се труди да ја освои вселената. Леталото SpaceShipTwo стигна до границата од над 80 км над Земјата на својот пробен лет ...

Вселенското летало на Virgin Galactic успешно стигна до работ на Вселената

USB - 14.12.2018

Вселенското летало на Virgin Galactic полета вчера од полигонот во калифорниската пустина Мохаве кон работ на Вселената, мисија која го означи првиот американски лет со човечки екипаж надвор од атмосферата од крајот на американската шатл програма.

Европскиот Парламент одобри 16,9 милијарди евра за вселенската програма

Канал5 - 13.12.2018

Европскиот Парламент го усвои извештајот за воспоставување вселенска програма на ЕУ и на Агенцијата на ЕУ за вселенска програма во една институција. Со тоа се предвидува интеграција на системот на сателитска навигација Галилео и системот за ...

Ричард Бренсон чекор поблиску до вселенскиот туризам

Кајгана - 13.12.2018

Сопственикот на Virgin Galactic, бизнисменот Ричард Бренсон со најновиот пробен лет на вселенското летало е чекор поблиску до реализирање на вселенски туризам. Од компанијата велат дека во текот на четвртото тестирање вселенскиот брод за туристички ...

Стартап компанија сака да изгради „бензинска станица“ во орбитата на Земјата

Smartportal - 13.12.2018

Стартап компанијата Orbit Fab развива и ќе тестира систем којшто треба да овозможи надополнување на гориво потребно за сателитите, а во иднина и на другите „вселенски“ летала и машини кои ќе бидат присутни во орбитата на Земјата.

Што ќе се случи ако Месечината падне на Земјата?

Кајгана - 13.12.2018

Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина материјал во Земјината орбита од кој бил обликувана Месечината. Месечината е единствениот природен сателит на Земјата.

Турција формира Вселенска агенција

MTM - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган официјално ја формира турската Вселенска агенција, која ќе се финансира од државниот буџет. Ова се вели со претседателскиот декрет, кој е објавен во државниот весник.

Турција основа државна вселенска агенција

+инфо - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет . Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Видео - Фото: Првата селфи фотка од сондата на Марс!!

Канал5 - 13.12.2018

Сондата „Инсајт“ на американската вселенска агенција НАСА ја објави првата фотографија од Марс направена со роботската рака која држи камера. Сондата направила серија на фотографии, кои НАСА ги претворила во неверојатен мозаик на слика од Марс.

Има ли живот на другите планети? – предавање на Скопско астрономско друштво

Радио МОФ - 13.12.2018

Вечерва од 20 часот, во амфитеатарот при Факултетот за електротехника и информациски технологии, Скопското астрономско друштво ќе одржи предавање со наслов „Има ли живот на другите планети?“.

Сондата Паркер стигна до Сонцето и ги испрати првите фотографии

Н.Македонија - 13.12.2018

Само неколку недели по својот најблизок прелет покрај Сонцето, сондата Паркер Солар Проуб на НАСА испрати податоци од тој настан кон Земјата, јавува Би-Би-Си. Меѓу нив се наоѓа и оваа прекрасна фотографија на гас, поточно плазма која извира од ...

Сондата InSight го испрати првото селфи од Марс

USB - 13.12.2018

Сондата ИнСајт (InSight) на американската вселенска агенција НАСА ги објави првите фотографии од Марс направени со роботска рака која држи камера. Сондата направи серија фотографии кои НАСА ги претвори во прекрасен мозаик на слики од Марс.

Ракетата за вселенски туризам на Ричард Бренсон го направи првиот лет до работ на вселената

Локално - 14.12.2018

Virgin Galactic по прв пат леташе до работ на вселената. Ова е историски момент и неверојатно достигнување за Ричард Бренсон, кој се труди да ја освои вселената. Леталото SpaceShipTwo стигна до границата од над 80 км над Земјата на својот пробен лет ...

Европскиот парламент одобри 16,9 милијарди евра за вселенската програма

USB - 14.12.2018

Европскиот Парламент го усвои извештајот за воспоставување вселенска програма на ЕУ и на Агенцијата на ЕУ за вселенска програма во една институција. Со тоа се предвидува интеграција на системот на сателитска навигација Галилео и системот за ...

Турција основа државна вселенска агенција

Курир - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Први фотографии на сондата „Инсајт“ од Марс

Независен - 13.12.2018

Сондата Инсајт (InSight) на американската вселенска агенција НАСА ги објави првите фотографии од Марс направени со роботска рака што држи камера. Сондата направи серија фотографии што НАСА ги претвори во прекрасен мозаик на слики од Марс.

Турција основа државна вселенска агенција

Локално - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет . Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

Н.Македонија - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

А1 On - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

Алфа - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

Независен - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

Нетпрес - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

USB - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет . Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

Р.С.Европа - 13.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на Вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на Агенцијата вклучуваат развивање и ...

Турција основа државна вселенска агенција

Факултети - 14.12.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска потпиша указ со кој се одобрува формирање на вселенска агенција на Турција, која ќе биде финансирана од државниот буџет. Во декретот е посочено дека целите на агенцијата вклучуваат развивање и ...