TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најинтересните изјави на Марадона: Кој танцува со својата сестра, зашто Роналдо продава шампон за коса…

Слободен Печат - 26.11.2020

Диего Марадона освен по мајсториите со топката, ќе остане запомнет и по своите изјави. Секогаш го зборуваше тоа што го мислеше и на никого не му остана должен. Сите ја знаат неговата изјава за „Божјата рака“, но затоа имаше и уште неколку ...

ВИДЕО: Елмас и Наполи ја облекоа „десетката“ во чест на Диего Марадона!

Gol.mk - 26.11.2020

Диего Армандо Марадона беше клупска легенда на Наполи и најголем играч во историјата на „партенопеите“. Така, јасно е зашто фановите беа силно погодено од информациите за смртта на аргентинската легенда.

СКАНДАЛ: Со подигнат палец се сликал со телото на Марадона!!

Спортски - 26.11.2020

Ретки се оние кои имаа прилика да го видат телото на Диего Армандо Марадона. Еден од вработените во компанијата задолжена за ковчегот на Марадона ја злоупотребил својатата функција и направи вистински скандал.

Гореше пред стадионот на Наполи, илијадници фанови се собраа да му оддадат почит на Марадона (ВИДЕО)

МКД - 26.11.2020

Посебни емоции предизвика смртта на Марадона кај навивачите на Наполи, тој е нивниот фудбалски Бог, човекот со кој ја покорија Италија, па вечерва на посебен начин му оддадоа почит. Пред мечот од Лига Европа меѓу Наполи и Ријека, илијадници навивачи ...

И Елмас со „десетката“ на Марадона

SportMedia - 26.11.2020

Наполи игра со Ријека во рамките на 4. коло на Лигата на Европа, но главна вест овие два дена е смртта на Диего Марадона, некогашниот легендарен играч на овој клуб. Марадона остави длабока трага во Неапол, па затоа и навивачите го испратија со ...

Елмас и соиграчите со дресови на Марадона излегоа на теренот (ФОТО)

24Фудбал - 26.11.2020

Фудбалерите на Наполи со дресови со бројот десет и името на Марадона излегоа на теренот во чест на Диего. Диего Марадона за Наполитанците има посебно значење, Наполи со него ги испиша најубавите години од историјата, тие ќе го преименуваат стадионот ...

ВИДЕО: Понижена последната девојка на Марадона – не и беше дозволено до ковчегот на легендата

Екипа - 26.11.2020

Илијадници Аргентинци денеска во Буенос Аирес одлучија со часови да чекаат пред претседателската палата, како беше изложен ковчегот со телото на Марадона, и последен пат да се збогуваат од фудбалската легенда.

Емоциите на максимум: Елмас истрча на терен во „десетката“ на Марадона (ФОТО)

Sport 1 - 26.11.2020

Натпреварот помеѓу Наполи и Ријека во склоп од 4. коло во Лига Европа почна со трогателна сцена, откако сите домашни фудбалери истрчаа на теренот во идентичен дрес – со „десетката“ на Диего Армандо Марадона, легендата на клубот и на светскиот ...

(ФОТО) Срцепарателни сцени од Сан Паоло: Елмас и соиграчите вечерва во исти дресови

Спортклуб - 26.11.2020

Фудбалерите на Наполи во моментов го играат натпреварот од 4-то коло во групната фаза од Европската лига против Ријека на домашен терен. Сепак, во Неапол вечерва сè е во знакот на Диего Марадона, кој почина вчера на 61 година.

Аргентинец ја разбесни јавноста откако направил селфи со телото на Марадона

Дерби - 26.11.2020

Дел од обожавателите на починатиот Диего Марадона предизвикаа инцидент со полицијата пред претседателската палата, каде беше поставен ковчегот со телото, како можност за последно збогување со фудбалската легенда.

Огнено збогување со Марадона околу „Сан Паоло“

TopSport - 26.11.2020

Неапол со огнена „поворка“ околу својот омилен стадион кој наскоро ќе го носи името на Диего Марадона се простија со аргентинската легенда која остави голем печат кај навивачите на Наполи, носејќи им ја славната прва титула од Серија А.

Елмас и соиграчите вечерва излегоа во дресови со името на Марадона 📸

Спортски - 26.11.2020

Како и што се најавуваше пред натпреварот фудбалерите на Наполи вечерва против Ријека истрчаа во дресови со број 10 и името на Марадона. Дресот со број 10 го носеше и нашиот Елиф Елмас кој се најде во стартниот тим на Наполи за вечерашниот дуел ...

ФОТО: Насловните страници на весниците ширум светот: И во Бразил и во Индија и во Данска и во Белгија, Диего е бесмртен

ММС - 26.11.2020

Се освојувале титули, Светски првенства, се постигнувале голови, вакви или онакви потези, ги краселе спортските борилишта. Контроверзи, тренерски мастеркласи, разноразни изданија на навивачи, олимписки рекорди.

Диего одамна имаше желба за натпис на гроб

Sport M - 26.11.2020

Диего Марадона почина вчера на 60-годишна возраст. Светот на фудбалот се збогува со легендата, а пред неколку години во емисијата „Ноќ со десет“ Диего имаше улога на водител и гостин. Тој си постави голем број интересни прашања, од кои едното ...

Нeaпол гори: Навивачите се простуваат од Марадона (видео)

SportMedia - 26.11.2020

Напoли вечерва ќе ја дочека Риека во Лигата на Европа, но натпреварот е во втор план, зашто Неапол е во солзи после смртта на идолот на многумина и една од легендите на клубот Диего Армандо Марадона.

„Биди му благодарен на Марадона, да не ти го дадеше тој гол никој немаше да знае за тебе“

Спортски - 26.11.2020

Легендарниот англиски фудбалер Пол Гасокоњ кој имаше бурен голман го „нападна“ неговиот сонародник, англискиот голман Питер Шилтон. Шилтон стоеше на голот на Англија кога Марадона во 1986 година ја изведе славната „божја рака“.

ВИДЕО: Неверојатни сцени пред стадионот на Наполи, огномет во чест на Диего

Слободен Печат - 26.11.2020

Фантастична увертира пред натпреварот на Наполи против Ријека во Лигата на Европа. Нешто повеќе од 24 часа по смртта на клупската икона Диего Армандо Марадона, фудбалерите на Наполи ги очекува натпревар против Ријека во Лигата на Европа, а ...

Жртвата на најпознатата превара на Марадона не го поштеди легендарниот Аргентинец во прошталните зборови (ВИДЕО)

Sport M - 26.11.2020

Освен ремек-делата на Диего Армандо, Марадона засекогаш ќе остане запаметен по голот што го постигна против Англија на Светското првенство во 1986 година. Марадона беше вистински велемајстор со топка, но беше и многу склон кон измама, што најдобро ...

Марадона не починал од срцев удар, обдукцијата ја покажала вистинската причина за смртта

Канал5 - 26.11.2020

Диего Марадона не починал од срцев удар, како што првично било објавено во медиумите, туку од акутен белодробен едем. Сепак, белодробниот едем бил предизвикан од слаба функција на срцето, а обдукцијата на Марадона утврдила дека неговото срце било ...

Марадона и по смрта го шокираше семејството: Отпосле дознаа за неговата последна желба

Спортклуб - 26.11.2020

Во Аргентина беше прогласен тридневен жалост по смртта на Диего Армандо Марадона. Ковчегот со лешот на легендарниот фудбалер е изложен во претседателската палата, а многу Аргентинци пристигнуваат цел ден да му оддадат почит.

(ВИДЕО) Последната девојка на Марадона денес беше понижена од неговото семејство

Спортклуб - 26.11.2020

Поранешната девојка на Диего Марадона, Росио Олива денес се најде во центарот на вниманието затоа што беше јавно понижена од семејството на легендарниот играч. Имено, многу навивачи во Буенос Аирес денес решија да чекаат со часови пред ...

Диего умре во сиромаштија: Марадона останал без пари, го ограбиле најблиските

Спортклуб - 26.11.2020

Еден од најпознатите аргентински новинари Луис Вентура откри до сега непознати детали за Диего Марадона, еден од најдобрите, ако не и најдобриот фудбалер на сите времиња кој почина на 60-годишна возраст, но не поради срцеви проблеми како што првично ...

Гаскоњ до Шилтон: На не ти дадеше гол Марадона со божјата рака никој немаше да знае за тебе!

Sport 1 - 26.11.2020

Лудиот Пол Гаскоњ, легендарниот англиски фудбалер кој имаше бурен живот во кој алкохолот буквално го уништи, му се „нафрли“ на легендарниот голман Питер Шилтон, кој го прими славниот гол со „божјата рака“ од Диего Марадона на Мундијалот во Мексико ...

ВИДЕО: Неапол не ја заборава легендата: Навивачите на Наполи го „запалија“ Сан Паоло пред мечот со Ријека

ММС - 26.11.2020

Наполи вечерва во рамките на четвртото коло од групната фаза во Европа Лига ја дочекува Ријека, во сенка на трагичните вести кои вчера пристигнаа од Тигре, Аргентина. Иконата на светскиот фудбал и клубот од југот на Италија, Диего Армандо Марадона, ...

Насловната страница на еден англиски весник предизвика гнев кај Аргентинците по смртта на Марадона

Sport M - 26.11.2020

Диего Марадона почина вчера во својот дом во Буенос Аирес на 60 година, што го шокираше фудбалскиот свет. Многумина останаа во шок по веста дека Марадона починал и дека неговото тело едноставно не успеало да се справи овој пат.

ВИДЕО: Наејмотивната приказна: За да спаси живот на дете, Марадона играше фудбал во кал

Слободен Печат - 26.11.2020

За да бидете најдобар фудбалер на сите времиња не мора да ги имате најдобрите копачки на светот, туку мора да бидете подготвени да ги исфлекате поради други. Зад легендарниот Диего Армандо Марадона останаа многу приказки, анегдоти кои го одбележаа ...

Билд објавува скандал: Вработен во погребалниот дом се слика со мртвото тело на Марадона!

SportMedia - 26.11.2020

*Фотографијата е застрашувачка Навистина некои луѓе немаат почит и респект ниту кон мртвите. Па така, како што објавува германскиот “БИЛД“, во погребалниот дом вработен се слика со мртвото тело на Диего Армандо Марадона.

Италијански новинар плачеше кога започна да зборува за Марадона

Sport M - 26.11.2020

Фудбалскиот свет вчера беше потресен откако беше објавено дека Диего Марадона починал. Марадона почина во својот дом на 60 година, а неговото заминување го потресе целиот свет. Многу познати личности се простија од Марадона на социјалните мрежи, а ...

Марадона не почина од срцев удар, обдукцијата покажа која е вистинската причина

Sport M - 26.11.2020

Фудбалскиот свет е во шок од вчера откако беше објавено дека Диего Марадона починал. Марадона почина во својот дом, а веста се прошири низ целата планета со неверојатна брзина. Целиот свет беше во шок откако беше објавено дека Марадона починал, а ...

Не знаете што сте пропуштиле: Марадона, Бог, сеедно

ММС - 26.11.2020

Кога во една крајно религиозна католичка средина еден човек ќе добие статус на божество, тоа доволно говори за неговата големина и значење за тие луѓе. Особено ако се земе предвид тоа дека станува збор за спортист, фудбалер.

Две „луди десетки“ – денот кога Диего и Лео првпат играа заедно

TopSport - 26.11.2020

Диего Марадона и Лионел Меси, покрај тоа што се две фудбалски легенди, за многумина се двата најголеми фудбалери во историјата, и иако ги дели голем генерациски јаз во 2005 година двајцата одиграа еден меч заедно.

Најемотивната приказна за Марадона: Не му дозволија да игра на стадионот, па мечот се одиграл во кал

Спортманија - 26.11.2020

Покрај сите контроверзии, Аргентинецот често знаеше да биде и хуман Фудбалот остана без еден од најголемите играчи на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Аргентинецот почина вчера на 60 години од срцев удар.

Нестварни сцени во Неапол: Не се слави титула, се дава последна почест за Марадона (Видео)

Спортманија - 26.11.2020

Се простуваат од легендарниот Диего Армандо На нешто повеќе од еден час до започнување на мечот меѓу Наполи и Ријека, низ улиците на Неапол се случуваат неверојатни сцени. Навивачите на Наполи се излезени низ улиците и со песни и факели ја даваат ...

„Сан Паоло“ е празен, ама однадвор – гори: Неапол се простува од Марадона (ВИДЕО)

Sport 1 - 26.11.2020

Напoли вечерва ќе ја дочека Риека, македонскиот бисер Елиф Елмас е стартер на мечот, ама пресметката во Лига Европа е во втор план, зашто од вчера Неапол е во солзи после смртта на идолот и божеството Диего Армандо Марадона.

Не, тие не ја слават титулата, туку му оддаваат почит на Марадона: Наежувачки сцени од Неапол, гори пред Сан Паоло ...

Sport M - 26.11.2020

Наежувачки сцени ни доаѓаат од Неапол каде навивачите на Наполи се собираа по улиците. Наполи од 21 часот го игра натпреварот од 4-то коло во Лигата на Европа против Риека, а пред стадионот Сан Паоло владее нереална атмосфера.

Марадона дури не беше погребан: Потегот на Барселона го разочара целиот свет

Sport M - 26.11.2020

Еден од најдобрите играчи на сите времиња Диего Марадона почина вчера во Буенос Аирес. Смртта на Марадона го потресе фудбалскиот свет, а најмногу солзи имаше секако во Буенос Аирес и Неапол, каде овој фудбалер е повеќе од легенда.

Гори Неапол: Навивачите на Наполи се собраа пред „Сан Паоло“ 🎥

Спортски - 26.11.2020

Неверојатни сцени ни пристигнуваат од Неапол каде што на улиците се собраа навивачи на Наполи. Наполи од 21:00 часот во рамките од 4. коло од Лигата на Европа ќе игра против Ријека, а пред стадион Сан Паоло владее неверојатна атмосфера.

„Не е важно што направи со својот живот Диего, важно е што направи со нашите животи!“

Sport 1 - 26.11.2020

Нема фудбалер, тренер, легенда, спортист кој од вчера попладне не се простува од величенствениот Диего Марадона, аргентинскиот фудбалски Бог кој на 60 години почина од срцев удар, само две недели откако излезе од болница после операцијата на главата.

Докторот ја објави последната фотографија од Марадона и создаде хаос во неговото семејство

Sport M - 26.11.2020

Целиот свет вчера беше во шок откако беше објавено дека легендарниот Диего Армандо Марадона починал. Марадона почина вчера во неговиот дом на 60 година и тоа едноставно го затресе фудбалскиот свет на неверојатен начин.

Познато каде и кога ќе биде погребан Марадона

Дриблинг - 26.11.2020

Аргентина и фудбалскиот свет се простуваат од Диего Марадона. Ковчегот со неговото тело е изложен во „Каса Росада“, официјалната резиденција на аргентинскиот претседател каде сите кои сакаат може за последен пат да се простат од него.

Аргентинците цел ден се простуваат од Марадона, семејството сака вечерва да го погреба

Сакам да кажам - 26.11.2020

Семејството на Диего Армандо Марадона се надева дека ќе успее да го погреба денеска, додека натажените Аргентинци цел ден поминуваат покрај ковчегот со неговото тело, изложен во претседателската палата во центарот на Буенос Аирес.

Така говореше Диего: Не играв за пехари и првенства, играв само на мајка ми да и купам куќа

SportMedia - 26.11.2020

Легендарниот Диего Армандо Марадона своето детство го мина во еден од најсиромашните квартови во Буенос Аиерес, во Вилја Форито. После енговата смрт бројните медиуми се присетуваат на неговите зборови поврзани за неговата мајка, со која беше посебно ...

Вечен ќе бидеш Диего: Сириец во неговиот урнат дом нацрта прекрасен мурал на Марадона 📸

Спортски - 26.11.2020

Сирија минува низ тешки години од военото разурнување кое ја погоди земјата, жителите бегаа и се разурнаа голем број домови, тие што останаа поминаа низ вистинска голгота. Сириецот Азис Асмар кој е и уметник во неговиот разурнат дом нацрта прекрасен ...

И Елмас ќе ја носи „десетката“ на Диего: Наполи бара од УЕФА цел тим да игра со тој број?

Sport 1 - 26.11.2020

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас би можел да ја облече десетката на легендарниот Диего Армандо Марадона во Наполи, вечерва на мечот со Риека од 21 часот, откако наполитанците побарале од УЕФА во чест на трагично починатата легенда цел тим да ...

Никогаш нема да те заборавиме - фановите се простуваат од Марадона

Глас на Америка - 26.11.2020

Кофчегот на Марадона e покриен со знамето на Аргентина и неговиот дрес со број 10 ВАШИНГТОН — Арегентинците се собираат во близина на претседателската палата, каде се одржува погребот на фудбалската ѕвезда Диего Марадона.

Индиската држава Керала прогласи дводневна жалост по смртта на Марадона

Канал5 - 26.11.2020

Индиската држава Керала денеска прогласи дводневна жалост во чест на смртта на Диего Армандо Марадона. Ова го одлучи министерот за спорт во државата во југозападна Индија Е. П. Џајарајан кој рече дека „ исчезнувањето на Марадона ги растажи ...

Вечерва во Неапол ќе биде изведен најсилниот и најдолг аплауз досега

Sport M - 26.11.2020

Смртта на Диего Марадона сериозно ги потресе жителите на Неапол каде што легендарниот Аргентинец имаше статус на божество. Марадона ги помина можеби најдобрите денови во клупската кариера во дресот на Наполи со кој донесе две Скудета, што пред ...

ФИФА го одложи објавувањето на ранг-листата на репрезентациите

Дриблинг - 26.11.2020

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го одложи денешното објавување на ранг-листата на репрезентациите. Објавување е одложено за еден ден поради смртта на легендарниот Диего Марадона. Списокот на ноемвриската ранг-листа е многу важен бидејќи го ...

Канаваро: Марадона беше постер на фудбалот, секогаш со крената глава

TopSport - 26.11.2020

Ќе остане запишано дека Диего Марадона скромниот тим на Аргентина го донесе до светската титула, а една година подоцна и „тенката“ екипа на Наполи ја донесе до тронот во Италија. Второто Скудето во 1990 година веќе било друга приказна, имало тогаш ...

Елмас се прости од Марадона: Најголемиот на сите времиња!

Во Центар - 26.11.2020

Марадона почина на 60. годишна возраст од последица на срцев удар во својот дом во градот Тигре. Многумина преку социјалните мрежи се простуваат од еден од најголемите играчи на сите времиња, а помеѓу останатите се огласи и нашиот репрезентативец и ...