TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште 28 лица ја загубија битката со коронавирусот, најмладиот на 39 години

ТВ21 - 27.11.2020

39-годишен пациент од Охрид е најмладиот кој денеска ја загуби битката со коронавирусот. Покрај него, уште 27 пациенти почнаа како последица од Ковид-19. Деветмина од починатите се од Скопје, пет пациенти од Тетово, четири од Куманово, двајца од ...

Редици позитивни пациенти молат за преглед пред Градската болница

Сител - 27.11.2020

Гужви, безредие, нетрпение, кавги. Ваква е сликата пред влезот на Ковид-центарот во „8-ми септември“. Пациенти заразени со коронавирусот со часови чекаат за преглед, дел од нив беа вратени со образложение дека дошле доцна.

Гужва од пациенти пред амбулантата за Ковид во болницата „8 Септември“.

Алсат-М - 27.11.2020

Пациентите ја преплавија болницата “8 Септември“. Некои чекаат да добијат резултати од анализите, други остануваат на растојание, но заштитните мерки не се доволни во овие околности кога дел од пациенти се позитивни на вирусот.

Одделот за неврологија во болницата во Гостивар станува ковид центар

Gostivarpress.mk - 27.11.2020

Се зголемуваат болничките капацитети за згрижување на пациенти со ковид во гостиварската болница. Kовид центар станува и одделот за неврологија. „Имајќи ја предвид алармантната состојба од зголемувањето на бројот на заболени од Ковид 19 во Гостивар ...

87-Годишен Кумановец го победи коронавирусот, се лекувал дома

Сакам да кажам - 27.11.2020

Кумановец на возраст од 87 години го победи коронавирусот во домашни услови. Неговото семејство кажува дека С. З., откако почувствувал симптоми, на 5 ноември направил тест кој потврдил дека е заразен од ковид-19, а по 20 дена е излекуван.

Битолската болница да обезбеди простории за починатите пациенти

Телма - 27.11.2020

Да се обезбеди посебна просторија во регионалниот ковид центар во Битола за починати или пак да се прошири болничката мртовечница и наложи Државниот санитарен и здравствен инспекторат на директорката на Клиничката болница во Битола.

Во болниците има речиси 1 300 пациенти, слободни се околу 160 кревети

360 степени - 27.11.2020

Во болниците каде се третираат пациенти кои се позитивни или суспектни на ковид-19 сместени се 1 296 пациенти, а има околу 160 слободни кревети, покажува денешниот пресек на Министерството за здравство.

Во болниците во целата држава има 1.296 пациенти од ковид-19

МКД - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава, освен во Скопје, пријавено е дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информира Министерството за здравство.

Хаос пред инфективните амбуланти во ГОБ „8 Септември“

Алфа - 27.11.2020

Гневни и бесни – пациенти со компликации од Ковид 19 во очај бараат помош во дневната амбуланта во ГОБ „8 Септември“. За ова сведочи видео снимка која утрово осамна на социјалните мрежи. Со упатите во рака, пациентите буквално се туркаат еден во ...

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Независен - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 п очинаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Либертас - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Поставен шатор за пациентите кои чекаат тестирање или преглед во Штипската ковид амбуланта

ТВ21 - 27.11.2020

Поставен е шатор за пациентите кои од целиот источен регион чекаат на прегледи пред дневната Ковид амбуланта на штипското Инфективно одделеление. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека клупи, маси, греалки и дезинфекциски ...

Мобилна чекална за пациентите што чекаат пред ковид амбулантата во Штип

24 Вести - 27.11.2020

И денеска бројот на хоспитализирани ковид пациенти на штипско инфективно е на нивото од претходните три дена. Од болницата велат притисокот е намален и бројот на отпуштени е речиси ист со бројот на новопримени пациенти.

Невидени турканици пред ковид-центарот на ГОБ „8 Септември“: Директорот Костов уверува дека сите ќе бидат прегледани

Фактор - 27.11.2020

Утринава огромен број граѓани се обидувале да стигнат на ред да бидат прегледани во ковид-центар во ГОБ „8 Септември“, а по социјалните мрежи веќе има видеа од турканиците меѓу луѓето. Некои од нив, исто така на социјалните мрежи, пишуваат дека ...

Постои голем ризик роднини да помагаат при лекувањето во болница

+инфо - 27.11.2020

Министерот Венко Филипче одговорајќи на новинарско прашање на барањата на членови на семејствата со заштитна опрема да се вклучат во помошта на пациентите во болниците при нивното лекување рече дека ова е патологија со која што мора да се биде многу ...

Пациентите се лекуваат според клиничката слика и состојба, вели Филипче

+инфо - 27.11.2020

Тој додава дека во болничките установи станува збор за една координирана комуникација помеѓу сите институции во однос на пристапот кон пациентот. Одговарајќи на новинарско прашање дека доктори во последните денови алармираат за тоа дека можеби се ...

Во Словенија 1.609 новозаразени, 48 починати и рекорден број хоспитализирани

Макфакс - 27.11.2020

Во Словенија, во последните 24 часа се регистрирани 1.609 нови случаи на коронавирус, а 48 лица починаа. Исто така, евидентиран е рекорден број хоспитализирани пациенти. Тестирани се 6.587 лица, што значи дека стапката на позитивност е 24,4 ...

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

ТВ21 - 27.11.2020

Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Во изминатото деноноќие 30 пациенти починаа од коронавирус во Македонија - најмладите на возраст од 38 и 39 години

Press24 - 27.11.2020

Министерството за здравство информираше дека вчера биле регистрираи 1160 новозаразени со Ковид 19 во Македонија, а 1094 оздравени пациенти. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, ...

Пожар во куќа во Илинден, сопственикот повреден итно пренесен во болница

Вечер Прес - 27.11.2020

Пожар утринава избувна во семејна куќа во населба Илинден. Противпожарните екипи веднаш отишле на лице место. Како што информираше командантот на Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје, Владимир Симоновски, повреден e сопственикот на ...

Д-р Блажевска: Нема протокол за лекување на пациенти со ковид 19, ги лекуваме врз основа на клиничката слика

24Инфо - 27.11.2020

Oд почетокот на пандмијата матичните лекари се првата и примарна линија за дететектирање и лекување на пациенти со ковид 19. Доктор Татјана Блажевска, чија амбуланта постои повеке од 23години вели дека и покрај пандемијата за жал сеуште нема ...

Пациент од Ресен почина на инфективното одделение во Битола

Тера - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа на инфективното одделение во Клиничката болница во Битола почина еден пациент на возраст од 69 години од Ресен. Денеска бројката на хоспитализирани пациенти во регионалниот ковид центар во Битола е 63 пациенти.

Активни близу 21.000 случаи во Македонија, вчера потврдени 1160 новозаболени и 30 починати пациенти

Курир - 27.11.2020

Во последните 24 часа направени се 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на Ковид-19. Починати се 30 лица на возраст од 39 до 84 години, сите во болнички услови, а оздравени се 1094 пацинети.

39 годишен свештеник од Битола ја изгуби битката со КОВИД 19

Скопје1 - 27.11.2020

Свештеник од преспанско-пелагониската епархија, е најмладиот пациент меѓу починатите за кои вчера извести Министерството за здравство. Имал 39 години и бил позитивен на коронавирус, објави ТВ ...

Свештеникот од Битола имал 39 години: Ја изгуби битката со Ковид

Фактор - 27.11.2020

Свештеник од преспанско-пелагониската епархија, е најмладиот пациент меѓу починатите за кои вчера извести Министерството за здравство. Имал 39 години и бил позитивен на коронавирус, објави ТВ 21.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

ТВ21 - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Поставени шатори за ковид-пациенти пред струмичката болница

Слободен Печат - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

Либертас - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

еМагазин - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Министерство за здравство информира дали се уште има слободни кревети во Ковид центрите

Press24 - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија се лекуваат 836 пациенти

Нетпрес - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците во Македонија пријавено е дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти во четвртокот Министерството за здтравство, од каде уверуваат дека сѐ уште има ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Опсервер - 26.11.2020

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

Либертас - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

119 пациенти се лекуваат на инфективните одделенија во Куманово

Кумановски м. - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

А1 On - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

MakPress - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 836 пациенти

Макфакс - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Вечер - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Детален преглед по болниците: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти од Ковид-19

еМагазин - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

MTM - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 836 пациенти

Centar - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Денар - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Точка - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

MakPress - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

Слободен Печат - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

24Инфо - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

MakPress - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Активни близу 21.000 случаи во Македонија, вчера потврдени 1160 новозаболени и 30 починати пациенти

Скопје инфо - 27.11.2020

Во последните 24 часа направени се 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на Ковид-19. Починати се 30 лица на возраст од 39 до 84 години, сите во болнички услови, а оздравени се 1094 пацинети.

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

Опсервер - 27.11.2020

– Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.