TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ за Си-ен-ен: Признавањето на независноста на Косово повеќе не е тема, Србија е задоволна од ставот на САД

МКД - 01.06.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека признавањето на независноста на Косово од Белград повеќе не е тема и дека сега само се зборува за процесот на нормализација на односите на двете страни.

Вучиќ за CNN: Меѓународната заедница да преземе акција против оние кои се тврдоглави и го загрозуваат мирот

Фокус

Вучиќ за „Си-Ен-Ен“: Приштина имаше само една задача, да формира ЗСО и тоа не го направи

Република

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Макфакс

Вучиќ: Ја повикувам меѓународната заедница да биде одлучна кон оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово

А1 On

Александар Вучиќ за CNN: Приштина имаше само една задача, да формира ЗСО, но не го направи тоа

Точка

Кому му требаат „искри“ на северот на Косово: „Незадоволството да го изразиме на мирен начин бидејќи сме сведоци на последиците што ги носи војната“

Локално

Во Центар Во Центар Во Центар Скопје1 Press24 Денешен Lider 24Инфо

Вучиќ до Квинтата: Повлекување на градоначалниците и на полицијата е услов за зачувување на мирот на Косово

360 степени - 30.05.2023

Едностраните потези на Приштина водат кон насилство врз српската заедница, што нè оддалечува од постојан мир и стабилност во регионот. Итно повлекување на лажните градоначалници и припадниците на т.н.

ВРАЗУМЕТЕ ГО КУРТИ, ОВА НЕ СЕ ТРПИ! Вучиќ остро реагира на „бруталното насилство“ врз Србите на северот на Косово

+инфо

Вучиќ на состанок со амбасодорите на Квинта, ЕУ, Русија и Кина

Р.С.Европа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на Квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Макфакс

Петковиќ: Курти е одговорен за сѐ што се случи вчера на северот на Косово

Слободен Печат

Вучиќ се сретна со амбасадорите на Квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

MTM

Вучиќ се сретна со амбасадорите на Квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Скопје1

Точка Курир Локално Опсервер MakPress Либертас 24Инфо Lider

Вучиќ утрово на состанок со амбасадорите на Квинтата, Борел го осуди „шокантното насилство“ во Косово

360 степени - 30.05.2023

Попладне, пак, е предвидено српскиот претседател Вучиќ да се сретне и со амбасадорите на Русија и на Кина По вчерашната ескалација на тензиите во Општината Звечан на северот на Косово, кога беа поредени над 50 лица , шефот на европската дипломатија ...

Вучиќ синоќа разговараше со Борел и Тајани, за денеска закажа состаноци со амбасадорите на Квинта, ЕУ, Русија и Кина

Н.Македонија

Вучиќ синоќа разговараше со Борел и Тајани,денеска состаноци со амбасадорите на Квинта, ЕУ,Кина

Канал5

Вучиќ синоќа разговараше со Борел и Тајани, за денеска закажа состаноци со амбасадорите на Квинта, ЕУ, Русија и Кина

MakPress

Вучиќ синоќа разговараше со Борел и Тајани, за денеска закажа состаноци со амбасадорите на Квинта, ЕУ, Русија и Кина

Во Центар

Вучиќ утрово на состанок со амбасадорите на Квинтата

Алсат-М

Додик: НАТО е одговорен за ескалацијата на Косово. КФОР го нападна голоракиот народ

МКД - 30.05.2023

Водачот на босанските Срби Милорад Додик во вторникот го обвини НАТО дека е одговорен за ескалацијата на тензиите на Косово, тврдејќи дека членовите на КФОР таму го нападнале „голоракиот народ“.

Додик: КФОР не гарантира безбедност за Србите на Косово

Локално

Додик: НАТО е одговорен за ескалацијата на Косово. КФОР го нападна голоракиот народ

Lider

Вучиќ: Го откажувам патувањето во Братислава, останувам со својот народ и војниците

Република - 30.05.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска соопшти дека го откажува патувањето во Братислава. Тој во видео пораката, која ја објави на Инстаграм, рече дека останува со својот народ. Го откажувам патувањето во Братислава, останувам со мојот народ ...

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава: За безбедност на луѓето во Косово, Квинта треба да исполни два услови

Бизнис Вести

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава: „Поважно ми е да бидам со својот народ“ (ВИДЕО)

Локално

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава: За безбедност на луѓето во Косово, Квинта треба да исполни два услови

MakPress

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава: За безбедност на луѓето во Косово, Квинта треба да исполни два услови

Опсервер

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава

Курир

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава: За безбедност на луѓето во Косово, Квинта треба да исполни два услови

24Инфо

Вечер Прес Канал5

Вучиќ бара помош од Кина за смирување на состојбата на Косово

Република - 30.05.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на средбите со кинескиот и рускиот амбасадор, апелираше до Кина да влијае на меѓународната заедница со својот огромен меѓународен углед за да се постигне итен прекин на насилството врз Србите и да се обезбеди ...

Вучиќ апелираше до Кина да влијае да се стави крај на насилството врз Србите на Косово

Опсервер

Вучиќ апелираше до Кина да влијае да се стави крај на насилството врз Србите на Косово

Курир

Вучиќ апелираше до Кина да влијае да се стави крај на насилството врз Србите на Косово

Канал5

Вучиќ апелираше до Кина да влијае да се стави крај на насилството врз Србите на Косово

Вечер Прес

Вучиќ апелираше до Кина да влијае да се стави крај на насилството врз Србите на Косово

Lider

Вучиќ побара влијание од Кина и Русија, да се стави крај на насилството врз Србите на Косово

Н.Македонија

еМагазин MakPress