TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само неказнивоста на големите криминалци не „застарува“

Слободен Печат - 15.11.2019

Правните експерти објаснуваат дека преку тајна соработка и манипулација со обвинители и судии или со наоѓање дупки во законите, центрите на моќ и во власта и во опозицијата успеваат да ги спасат своите миленици - или од обвинение за тешки кривични ...

Застој во истрагите на СЈО

Телма - 14.11.2019

Империја за затајување данок, Актор за автопатот Демир капија Смоквица, друмарина за патарините на Бонева и Поштенска банка за перење пари. Ова се четирите од вкупно 19 истраги кои за сега се дадени на обвинители од СЈО.

Во организиран криминал нема место за обвинителите од СЈО

Фокус - 14.11.2019

Во Обвинителството за гонење на организиран криминал има испразнети три позиции и се поизвесно е дека таму нема да има место за сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство. И покрај нивните капацитети и тоа што ги водеа едни од ...

АПСУРД: ОЈО за организиран криминал кубури со обвинители, а оние од СЈО се враќаат на стартни позиции

Слободен Печат - 14.11.2019

Скопје ќе почека до вторник за нови обвинители, Кавадарци и Куманово добија по еден нов обвинител. Три празни места во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција зјаат празни. Пет, пак, во скопското Вишо јавно обвинителство.

Oбвинителите против ветинг во правосудството

Канал5 - 14.11.2019

Судскиот совет ја отфрли иницијативата на поранешната Гордана Јакулоска за разрешување на судијката Добрила Кацарска поради нестручно и несовесно судење. Првиот човек на Советот на јавните обвинители Ацо Колевски е против ветинг на обвинителите.

Советот во обид да ги пополни испразнетите обвинителства

Фокус - 14.11.2019

Советот на јавни обвинители за денеска закажа седница на којашто треба да бидат избрани 19 обвинители во неколку обвинителства низ Македонија, кои со години кубурат со кадри. Според дневниот ред којшто е објавен на веб страницата на Советот, ќе биде ...

Aфера „Банки“: За Обвинителството пријавените oд полицијата не переле пари, а застарело и делото

А1 On - 14.11.2019

Во случајот „Банки“, за кој во 2013 година кривична пријава поднесе полицијата за перење пари, немало елементи на кривично дело. Ова го напишала обвинителката Ивана Трајчева од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во одговор на ...

Антикорупциска комисија ќе ја испитува државната помош за ТЕ-ТО

Фактор - 13.11.2019

Антикорупциската комисија ќе го испитува случајот со доделената државна помош за ТЕ-ТО, потврдија од комисијата за Фактор. Велат дека нема да го отвораат предметот сами, туку по доставени документи од акционери од Топлификација со кои веќе ...