TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пазарџиите и денеска на протест против поскапувањето на паркингот во Центар

Канал5 - 14.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар и денеска излегоа на протест поради поскапувањето на паркингот.Велат дека со одлуката на општина Центар почуствувале намалување на прометот. Дел од булеварот „Кирил и Методиј“ позади зелениот пазар и утрово блокиран.

Втор ден протести на пазарџиите, блокиран дел од булеварот „кирил И методиј“

24 Вести - 14.01.2020

За еден час цената на паркинг место во непосредна близина на Зелениот пазар – чини колку три килограми компир – велат револитраните пазарџии кои втор ден по ред излегоа на улиците. Незадоволни се од измените на ценовникот за паркинг место во зоните ...

Пазарџиите не се откажуваат, бараат средба со Богдановиќ

Сител - 14.01.2020

Пазарџиите повторно на улица. Поради поскапувањето на паркигот кај зелен пазар тие и денеска излегоа на протест во центарот на Градот. Велат дека од кога се покачени цените прометот им е преполовен.

Пазарџиите со нов протест, бараат поевтин паркинг

Телма - 14.01.2020

Зеленото пазарче и денеска остана празно. Наместо на работа, пазарџиите излегоа на улица. Втор ден со блокада на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ го изразија своето незадоволство од поскапувањето на паркингот.

„Работиме за корка леб“ – Пазарџиите и денеска на протест против поскапувањето на паркингот

ТВ21 - 14.01.2020

Вака вели пазарџијата Ќамил Далипи, кој од протестот се врати на својата тезга за да продава јаболка, која чини 20 денари по килограм. По неколку минутното чекање, дојде еден купувач. За 3 килограми, Ќамил заработи 100 денари.

Жителите на центар сакаат поскап паркинг, пазарџиите сега не можат да прават манипулации, вели Директорот на ПОЦ ...

Сакам да кажам - 14.01.2020

ЈП „Паркинзи Општина Центар“ (ПОЦ) не отстапува од одлуката за поскап паркинг и покрај протестите на пазарџиите од Зелен пазар. Директорот Васко Кичевски вели дека жителите на околните згради ја поддржуваат одлуката за повисоки цени бидејќи тие како ...

Паркинг на пазар, колку три килограми компири

Р.С.Европа - 14.01.2020

Животот на еден продавач на пазар не е воопшто лесен. Семејствата зависат од нас, а ние од месечната заработувачка, велат дел од продавачите на зелените тезги. Предизвиците и проблемите со кои се соочуваат овие луѓе се чини дека немаат крај.

Пазарџиите втор ден на протест

Сител - 14.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар втор ден излегоа на протест. Реагираат дека протестот не е организиран поради политички цели. Се заканија дека, доколку надлежните не ги слушнат нивните проблеми ќе го блокираат паркингот секој ден, цел ден.

Втор ден хаос во центарот на Скопје

Авто Магазин - 14.01.2020

Тешко прашање, уште потежок одговор бидејќи работите се измешаа уште на самиот почеток. Прво, намерата на јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар, а со тоа и на советниците од самата општина кои ги застапуваат интересите на нејзините жители, ...

Протест, па контрапротест, а возачите кој ги врти

Вечер - 14.01.2020

Протестот на пазарџиите кои веќе два дена го блокираат фреквентниот булевар „Кирил и Методиј“, но и влезот во паркингот кај „Аутомакедонија“, ќе продолжи и натаму сè до исполнување на нивното барање, а тоа е цената на паркирањето да се намали.

Пазарџиите повторно протестираат, блокиран центарот на градот (ФОТО)

Слободен Печат - 14.01.2020

И ова утро центарот на градот повторно е блокиран поради протести на пазарџиите. Моментално протестираат околу 30 пазарџии кај дирекцијата на Макпетрол, а сообраќајот е во ...

Со милионите за катните гаражи од „Скопје 2014“ во целост ќе се решеше паркирањето (инфографик)

Мета - 14.01.2020

Погрешните политики за решавање на проблемот со паркирањето во минатото го направија уште поакутен недостигот на паркинг места во Скопје денес. Споредбените податоци што ги анализираше „Мета.мк“ покажуваат дека парите вложени во катните гаражи од ...

Пазарџиите не се откажуваат, повторно го блокираа сообраќајот во центарот на Скопје

Фактор - 14.01.2020

Закупците на тезги од „Зелен пазар“ повторно го блокираа центарот на Скопје, изразувајќи го со протест своето незадоволство против последните одлуки на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“.

Пазарџиите на протест поради зголемениот паркинг во општина Центар

24 Вести - 13.01.2020

За марула или јаболка по цена од 20 денари за килограм – никој нема да дојде на Зелен пазар и притоа да плати паркинг 70 денари за еден час, велат пазарџиите кои утринава речиси два часа го блокираа центарот на Скопје.

Протест против поскапувањето на паркингот во Центар

Алсат-М - 13.01.2020

Новите цени за паркирање во општина Центар предизвикаа револт кај голем дел од жителите на оваа општина, особено оние кои работат во Зелениот пазар. Протестираа поради поскапувањето за 50, 60 и 70 денари за еден час паркинг.

Пазарџиите на протест поради скапиот паркинг, градоначалникот на Центар најавува и поригорозни мерки

ТВ21 - 13.01.2020

Незадоволни од одлуката на општина Центар за поскапување на паркингот, стотина пазарџии од Зелен пазар ја блокираа улицата и влезот на паркингот. Бараат да се укине тарифата и да не се плаќа 70 денари за час паркинг блиску до пазарот, бидејќи како ...

ЈП ПОЦ ги советува пазарџиите да ги прифатат новите мерки

Фокус - 13.01.2020

ЈП „Паркинзи на Општина Центар” изразува жалење за незадоволството кое денеска, преку штрајк, го манифестираа пазарџиите, сопственици на тезги на „Зелен Пазар“ во Општина Центар и апелира до нив да ги прифатат новите мерки за решавање на проблемот ...

Недостигот на паркинзи во Центар носи повисоки цени и протести на пазарџиите

Мета - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелениот пазар во Скопје утринава предизвикаа сообраќаен хаос во централното градско подрачје со блокадата на улицата „Св. Кирил и Методиј“ пред седиштето на „Макпетрол“. Тие се незадоволни од зголемувањето на цената на паркингот кај ...

(ВИДЕО) Пазарџиите од Зелен пазар протестираат против поскапувањето на паркингот

Алсат-М - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелениот пазар во Скопје денеска излегоа на двочасовен протест поради поскапувањето на паркингот во Општината Центар. Велат дека со цена од 70 денари за еден час паркирање им се нарушува и онака слабиот промет на ...

Хаос во Скопје после новите цени на ПОЦ

Авто Магазин - 13.01.2020

Се очекуваше да се намали гужвата во паркирањето во централното градско подрачје на Скопје со новите цени на јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар, но тоа доведе до реакција која одговорните не ја очекуваа – денеска уште од раните утрински ...

ПОЦ: Пазарџиите од Зелен пазар го злоупотребуваат паркингот

360 степени - 13.01.2020

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) вели дека поскапувањето на паркингот во Општина Центар е со цел да се регулира и реши проблемот со паркирањето на територија на Општината, при што приоритет за паркирање имаат жителите.

Цел ден мрзнеме на тезга за да платиме паркинг

24Инфо - 13.01.2020

Со протестно собирање и блокада на булеварот Свети Кирил и Методиј кај „Автомакедонија“ пазарџиите од Зеленото пазарче го искажаа своето незадоволство од поскапената цена на паркирањето во општина Центар.

Пазарџиите го блокираа сообраќајот поради поскапувањето на паркингот

Н.Македонија - 13.01.2020

Протестот на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар предизвика блокирање на сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје.

(ВИДЕО) Пазарџиите од Зелен пазар протестираат против поскапувањето на паркингот

360 степени - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар во Скопје изутрината излегоа на двочасовен протест поради поскапувањето на паркингот во општина Центар. Велат дека со цена од 70 денари за еден час паркирање, им се нарушува и онака слабиот промет на пазарот.

Пазарџиите го блокираа Скопје, протестираа против поскапиот паркинг

Фактор - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар утрово излегоа на протест во центарот на Скопје поради поскапувањето на паркингот од страна на Општина Центар, односно ПОЦ. Булеварот „Кирил и Методиј“ беше блокиран на потегот од кај дирекцијата на Макптерол до Рамстор мол.

Пазарџиите протестираат против поскапиот паркинг во Центар

Expres - 13.01.2020

Пазарџиите од „Зелен пазар“ претпладнево блокираа дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје, во знак на протест поради зголемување на цените за паркинг на Општина Центар. Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина ...

Протест на пазарџиите, блокиран дел од Центар

Република - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул. „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на „Макптерол“, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Пазарџиите од Зелен пазар протестираа против поскапување на паркингот

Сител - 13.01.2020

Утрово сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје беше блокиран, на потегот кај дирекцијата на Макпетрол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“ во Скопје поради протест на пазарџиите

А1 On - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Поради протест блокиран центарот на Скопје

Press24 - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Протест на пазарџиите во скопски Центар поради огромното покачување на цените на паркинг

Курир - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Пазарџиите на протест, блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“

Фокус - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“ во Скопје поради протест на пазарџиите

Frontline - 13.01.2020

Полицијата ги пренасочува возилата од пред крстосницата кај катната гаража „26 Јули“. Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макпетрол, поради протест на пазарџиите од ...

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј" во Скопје поради протест на пазарџиите

Канал5 - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј" во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Полицијата ги ...

Блокиран сообраќајот на булеварот кај „Макпетрол“ поради протест на пазарџиите

24Инфо - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од булеварот Кирил и Методиј во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“ во Скопје поради протест на пазарџиите

Телма - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“ во Скопје поради протест на пазарџиите

Локално - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Протест на пазарџиите во скопски Центар поради огромните цени на паркинг – блокиран сообраќајот на дел од овој булевар

Нетпрес - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Блокиран центарот на Скопје, протестираат пазарџиите

+инфо - 13.01.2020

Целта, како што појаснија, е да се намали бројот на паркирани возила во централното градско подрачје и да им овозможи на жителите похумани услови за живеење. Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, ...

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“ во Скопје поради протест на пазарџиите

Бриф - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Протести на пазарџиите – Блокиран дел од булеварот „Кирил и Методиј“

ТВ21 - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар, и денеска втор ден, од изутрина се на протест поради што е блокиран сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје, на потегот кај ...

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј“ во Скопје поради протест на пазарџиите

Опсервер - 13.01.2020

– Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Пазарџиите од Зелен Пазар на мирен протест заради зголемената цена на паркингот

Вечер - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар утринава го блокираа сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“, на потегот кај дирекцијата на „Макпетрол“. Тие мирно протестираа застаните на улицата поради зголемување на цената на паркингот кај Зелен пазар од 40 ...

Дел од центарот на Скопје блокиран поради протести на пазарџиите

МКД - 13.01.2020

Пазарџиите од Зелен пазар протестираат против покачените цени за паркинг на Општина Центар. Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на ...

Протест на пазарџиите во скопски Центар поради огромните цени на паркинг – блокиран сообраќајот на дел од овој булевар

Точка - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Блокиран сообраќајот на дел од бул.„Кирил и Методиј” во Скопје поради протест на пазарџиите

ММС - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј” во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Протест на пазарџиите во Скопје- блокиран сообраќајот на дел од овој булевар

Скопје24 - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од булеварот „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Пазарџиите протестираат - Скопје блокирано

Скопје инфо - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

ПРОТЕСТ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ: Блокиран дел од булеварот Кирил и Методиј порадки скап паркинг

Денешен - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.

Протест на пазарџиите во Центар, бараат општината да ги намали цените за паркинг

CivilMedia - 13.01.2020

Сообраќајот на дел од бул „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на Макптерол, поради протест на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар.