TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За ЕУ и НАТО веќе нема пречки за евроатлантските интеграции на Македонија

Сакам да кажам - 13.06.2018

Постигнатиот договор за спорот за името меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев беше едногласно поздравен од ЕУ и НАТО. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и соседска ...

Подготвени сме да го поддржиме договорот за името, како што побараа двете земји, вели Стејт Департментот

Сакам да кажам - 13.06.2018

САД им честиташе на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за договорот за решавање на спорот за името, му се заблагодарија на посредникот Метју Нимиц и најавија дека се подготвени да го поддржат договорот, како што било побарано од двете земји.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името

Глас на Америка - 13.06.2018

ВАШИНГТОН — "САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Договорот ќе биде од корист за двете земји и ќе ја зајакне регионалната безбедност и просперитет.

НАТО и ЕУ го поздравија договорот на Скопје и Атина

Deutsche Welle - 12.06.2018

На адресата на македонската и грчката влада вечерва пристигнуваат честитки за постигнатиот договор за решение на спорот за името од водечките функционери на НАТО и ЕУ. Европската Комисија, НАТО и Германија јавно им честитаа на владите во Скопје и ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Нова ТВ - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг: Договорот Скопје-Атина го отвара патот кон НАТО

Алсат-М - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го оцени договорот помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас како историски и посочи дека со него не само што се отвара патот на Македонија кон Северно Атланската Алијанса ...

Столтенберг го поздрави договорот: Ова го става Скопје на патот на членство во НАТО

Фокус - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Столтенберг по поздрави договорот за името

Р.С.Европа - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го поздрави договорот за името меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. „Ги повикувам двете земји да го финализираат договорот постигнат од двајцата лидери.

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Стандард - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

САД го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името

Независен - 13.06.2018

САД го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името, пренесува “Глас на Америка” "САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

А1 On - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг го поздрави договор за името

Вечер - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Локално - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Локално - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

САД го поддржуваат договорот меѓу Скопје и Атина

Р.С.Европа - 13.06.2018

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува во соопштението на Стејт департментот откако во Скопје и во Атина беше соопштено дека е ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Стандард - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг: Договорот го става Скопје на патот за членство во НАТО

А1 On - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

А1 On - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Бугарското МНР го поздрави постигнатиот договор за спорот со името

Фокус - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг за договорот за името: Ова ќе го стави Скопје на патот на членство во НАТО

Стандард - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл го поздрави договорот: Се отвара патот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Фокус - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Press24 - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг го поздрави договор за името

Нова ТВ - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Телма - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

24 Вести - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг го поздрави договор за името

Локално - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Либертас - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Вечер - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг повика да се финализира „историскиот” договор

МКД - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. „Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл оцени дека е отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Макфакс - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Слободен Печат - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг ги повика двете земји да го финализираат договорот за името

Макфакс - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. „Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија: Република Северна Македонија не треба да биде интерпретирано како основа за евентуална промена на границите

+инфо - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг: Ги повикувам двете страни да го финализираат договорот

+инфо - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Независен - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

МКД - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг го поздрави договор за името и побара да се финализира за членство во НАТО

Либертас - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО, треба широка поддршка за договорот

МКД - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл го поздрави договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и рече дека се отвора патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Бриф - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг: Договорот ќе го стави Скопје на патот на членство во НАТО

еМагазин - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. - Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Вечер - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Либертас - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг: Ова ќе го стави Скопје на патот на членство во НАТО

Слободен Печат - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Press24 - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Канал5 - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтенберг го поздрави договор за името

Независен - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. - Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

+инфо - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

МК News - 13.06.2018

Mинистерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Столтемберг: Договорот Скопје-Атина го отвара патот кон НАТО

Press24 - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. - Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...