TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мини шенгенот- можност за перспектива или кукавичко јајце „подарок“ од Макрон

Фактор - 15.11.2019

Голем шум во јавноста кај нас, но и во регионот дигна најавата за т.н „ мини шенген“ по иницијативата на тројцата балкански лидери А. Вучиќ, Е. Рама и З. Заев за економско и стопанско поврзување на трите земји по теркот на тоа во самата Европска ...

Гренел: Нема балкански шенген без Косово

Кумановски м. - 15.11.2019

Амбасадорот Ричард Гренел, претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите Белград – Приштина, ја поздрави иницијативата за „балкански шенген“, велејќи дека иницијативата би можела да биде успешна доколку ги вклучи сите од ...

Ејупи: „Балканскиот мини-шенген“ прави поделби

Алсат-М - 14.11.2019

Според потпретседател на Стопанската комора на Северозападна Македонија Назми Ејупи добро е што Албанија, Србија и Макеоднија се соединија околу една идеја „Балканскиот мини-шенген“, бидејќи, како што вели, на стопанството му треба слободно движење ...

Бизнисмени и експерти со различни очекувања: Што може „мал Шенген“ да донесе за регионот?

Глас на Америка - 14.11.2019

За некои од економските експерти, тоа е уште една од многуте иницијативи за унапредување на соработката во регионот кои што не даваат позначајни резултати Иницијативата „мал шенген“ во македонската експертска јавност предизвика различни видувања.

„Мал Шенген“ ги скара и „Големите“ Албанци

Слободен Печат - 14.11.2019

Она што е ново и ја доискривува целата слика за Западен Балкан како „успешна приказна подготвена за ЕУ“ е раздорот меѓу албанското политичко ткиво во државите во кои живеат. Идеите за соработка на Балканот тешко пробиваат во децениски нетрпеливите ...

Вучиќ бара поддршка од Макрон за малиот шенген

Н.Македонија - 14.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон разговарал за иднината на Европа, но не биле дадени никакви гаранции дека Србија би влегла во Европската Унија до 2025 година доколку го реши проблемот со ...

Непрофесионалната и нестабилна дипломатија ја ослабува позицијата на Косово, сметаат експертите

Слободен Печат - 14.11.2019

Во извештајот на премиерот во заминување Рамуш Харадинај не се споменува да што направила косовската влада за да дојде до нови признанија на Косово. Професорот по меѓународно право Африм Хоти изјави дека Косово во дипломатијата направило многу ...

Шенген доведен во прашање

Deutsche Welle - 13.11.2019

По големиот бран бегалци во 2015 година, некои европски земји воведоа гранични контроли. Шест земји сега продолжуваат со граничните контроли. Експертите тоа го сметаат за илегално и опасно за Шенгенскиот простор.

„Мал шенген“ – за и против?

+инфо - 13.11.2019

Вкупната трговска размена на РСМ за периодот I-VIII-2019 со останатите земји од ЗБ-6 во вредност од 1,1 милијарда САД$ структурно учествува со 10,02% наспроти вкупната размена со светот. Минатиот месец, меѓу трите држави од Западен Балкан (Република ...

Со имплементацијата на „малиот Шенген“, балканската шесторка ќе заштеди 3,5 милијарди евра

Слободен Печат - 13.11.2019

Екстремистите, како Албанци, така и Срби и било кои други, не сакаат ништо што ги зближува луѓето, ништо што не носи мир и стабилност и развој. Критиките и нападите на иницијативата за формирање „мал Шенген“ потврдуваат колку е добра таа и достојна ...

Хоти: Со мини-Шенгенот се дефакторизира Косово, политички и економски

Слободен Печат - 13.11.2019

Хоти набројува неколку причини зошто, како што вели, тој проект не е во интерес на Косово и на повеќето земји од регионот. Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес ...

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген” и договореното во Охрид

24Инфо - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген” и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Малиот шенген на големите губитници

Антропол - 13.11.2019

Откако лидерите на фамозниот „Западен Балкан“ конечно си ги сломија носевите чукајќи пред портите на Бриселските бирократски сараи, сега решија да си играат сами во „мал шенген“. Дилемата е само дали има некој кој ги надгледува децата во оваа нивна ...

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го поддржал „Малиот Шенген“

Локално - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

Излезете, драги „опозиционери“ од филмот на Груевски и Мицкоски

iPortal - 13.11.2019

Многу се лупета за „малиот шенген“, а се заборава една важна работа. Шенгенскиот договор е еден од најважните договори во историјата на Европските интеграциони процеси. Со негово потпишување во 1985 година, Белгија, Холандија, Луксембург, Франција и ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

24Инфо - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

А1 On - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

Вечер Прес - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

Нетпрес - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Шенген доведен во прашање

Либертас - 13.11.2019

Додека во други краеви во светот отворените граници меѓу државите не се вообичаена слика, во Шенгенскиот простор постои слободно движење на луѓето и стоките. Договорот на 26 земји, од кои мнозинството се членки на ЕУ, би требало да биде во полза на ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

Либертас - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

Опсервер - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген“ и договореното во Охрид

А1 On - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген“ и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген“ и договореното во Охрид

Опсервер - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген“ и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген“ и договореното во Охрид

Нетпрес - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген“ и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген“

Press24 - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген“ и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген“ и договореното во Охрид

Сител - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген“ и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Макрон го поддржал „Малиот Шенген“

Фокус - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „Малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „Малиот Шенген ја рефлектира ...

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген“

+инфо - 13.11.2019

Добивме официјални податоци од Светската банка дека доколку во иницијативата ги имаме сите шест земји од Западен Балкан, вкупната заштеда би изнесувала 3,5 милијарди евра, а само за Србија 1,5 милијарди. Станува збор за огромни пари.

Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“

iPortal - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

„Блиц”: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген”

Вечер Прес - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген”, тврди белградскиот весник „Блиц”. Според „Блиц”, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген“

А1 On - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген“

Опсервер - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

Хоти: Србија сака со мини-Шенгенот да го држи Балканот надвор од ЕУ

MakPress - 13.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се залагаат премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и ...

Српската опозиција со различни ставови за „Малиот Шенген“ и договореното во Охрид

MakPress - 13.11.2019

Српската опозиција има различни ставови за идејата за „Мал Шенген“ и за договореното на состанокот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама во Охрид.

Вучиќ за Мал Шенген: Макрон ме праша дали очекувате и други, јас одговорив се надевам

Денешен - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген“

MakPress - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген“

Либертас - 13.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува идејата за „малиот Шенген“, тврди белградскиот весник „Блиц“. Според „Блиц“, Макрон на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот порачал дека „малиот Шенген ја рефлектира ...

Хоти: Балканската унија го дефакторизира Косово

Н.Македонија - 14.11.2019

Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја што има интерес од создавањето мини-шенген е Србија, додека една таква зона би им нанела големи штети на косовската економија и на ...