TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Струја од Бугарија по европски цени – Радев: Подготвени сме да го зголемиме извозот на струја за Македонија

ТВ21 - 02.10.2022

Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја за Македонија, но под услови што ги налагаат европскиот енергетски пазар, бугарското законодавство како и интересите на бугарските граѓани и бизниси.

Радев потсетува на билатералните обврски

Телма

Радев: Македонија да ги спроведе билатералните обврски што е можно поскоро

Канал5

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Република Северна Македонија согласно европските правила

Алсат-М

Разговорот со Македонија за нашата заедничка историја е неизбежен, вели Радев

Локално

Радев: Гласав за ефективни институции- вистинските преговори за членство во ЕУ ќе почнат дури кога РСМ ќе ги вклучи Бугарите во својот Устав

Zoom

Радев потврди дека Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Локално

А1 On Фокус Канал5 ТВ21 4NEWS Макфакс MTM еМагазин

Радев вели дека Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Македонија, согласно ЕУ правилата

Р.С.Европа - 02.10.2022

Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија е подготвена да го зголеми својот извоз во Македонија, во согласност со правилата на европскиот енергетски пазар и бугарското законодавство и интересот на бугарските граѓани и бизниси.

Пендаровски: Бугарија има волја да ни помогне со енергија, но потребен е механизам од ЕК

Канал5

Средба Пендаровски – Радев: Проширување на соработката меѓу двете држави во повеќе области

360 степени

Пендаровски во Софија се сретна одделно со Радев

Независен

Радев вели дека Бугарија е подготвена да ѝ даде струја на Македонија

МКД

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Република Северна Македонија согласно европските правила

Сител

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Република Северна Македонија согласно европските правила

Либертас

24Инфо Опсервер Н.Македонија 24 Вести Телма Денешен Бриф

Радев и Пендаровски ги разгледаа можностите за поактивна соработка во областа на енергетиката

24Инфо - 01.10.2022

Претседателите на Бугарија и Северна Македонија, Румен Радев и Стево Пендаровски, разговарале за можностите за поактивно партнерство во областа на енергетиката, соопшти прес-службата на бугарскиот претседател.

Пендаровски задоволен што Македонија не е централна тема на предизборната кампања во Бугарија

Телма

Средба на Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

ТВ21

Пендаровски се сретна со бугарскиот претседател Радев

Република

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

Канал5

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

24Инфо

(Видео) Пендаровски и Радев разговараа за можностите Македонија да набавува струја од Бугарија

Макфакс

Локално +инфо Сител Слободен Печат Либертас Press24 Нетпрес Фокус

Пендаровски: Прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје во изминатите месеци

Канал5 - 01.10.2022

Можам да забележам дека во изминатите неколку месеци е прилично смирена реториката која доаѓа од Софија кон Скопје. Бугарите утре имаат парламентарни избори и јас сум задоволен дека „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните, изјави ...

Прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје во изминатите месеци, оцени Пендаровски

Слободен Печат

ПЕНДАРОВСКИ ОД БУГАРИЈА: Можам да забележам дека во последно време прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје

Денешен

Пендаровски: Смирена реториката на Софија, „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните

Press24

Пендаровски: Смирена реториката на Софија, „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните

Сител

Прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје во изминатите месеци, оцени Пендаровски

ТВ21

Смирена реториката на Софија – „темата Македонија“ повеќе не е меѓу приоритетните, вели Пендаровски

4NEWS

Вечер Прес MakPress

Да ме поканевте да разговараме за цар Самоил немаше никогаш да дојдам, му порачал Пендаровски на Радев

Локално - 01.10.2022

Му реков претседателе да ме викневте во Софија за да разговараме за цар Самоил, немаше да дојдам никогаш. Бидејќи ме викате за ваква тема која е тема на 21-от век, а не на 10-ти, 15-ти или 19-ти век, доаѓам и ќе доаѓам секогаш.

Пендаровски: Му реков на Радев, да ме викавте во Софија за да разговарам за Цар Самоил немаше да дојдам никогаш

Фокус

Пендаровски: Му реков на Радев, да ме викавте во Софија за да разговарам за Цар Самоил немаше да дојдам никогаш

Либертас

ПОСМИРЕНА Е РЕТОРИКАТА НА СОФИЈА КОН СКОПЈЕ Фон дер Лајен го поздрави позитивниот момент

+инфо

Да ме викавте во Софија за да разговарам за цар Самоил, никогаш немаше да дојдам, му кажал Пендаровски на Радев

Н.Македонија

Да ме викавте за да разговараме за Цар Самоил немаше да дојдам, му рекол Пендаровски на Радев

360 степени

Да ме викавте за да разговараме за Цар Самоил немаше да дојдам, му рекол Пендаровски на Радев

Република

Денешен Вечер Прес