TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фејсбук објасни зошто се случил најголемиот дефект во историјата

Канал5 - 15.03.2019

Компанијата ,,Фејсбук” ја обвини измената на конфигурацијата на серверите за најголемиот пад на социјалната мрежа во средата. Низ целиот свет не работеше Фејсбук , како и неговите апликации и Инстаграм.

Facebook ја објави причината за досега најголемиот прекин на нивните сервиси

Smartportal - 15.03.2019

Најголемиот досега прекин на Facebook се случи оваа недела. Корисниците на сите сервиси од компанијата, односно Facebook, Messenger, Instsagram, Workplace и WhatsApp имаа проблем со функционирањето, а кај некои и целосно со пристап до мрежите.

Позната причината за падот на Фејсбук

Фокус - 15.03.2019

Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...

Полицијата преку Твитер ги предупреди граѓаните да не им се јавуваат поради падот на Фејсбук и Инстаграм

Точка - 15.03.2019

По падот на Фејсбук и Инстаграм, завладеа паника помеѓу корисниците на социјалните мрежи ширум светот, а за таа цел полицијата од Нов Зеланд и Австралија одлучила да се пошегува со своите граѓани.

Феjсбук со наjголем прекин досега

Н.Македонија - 15.03.2019

Изминативе денови делумното паѓање на страницата на Фејсбук ги погоди корисниците од целиот свет. Според „ЦНН бизнис“, овој пад предизвикуваше проблеми нешто над 14 часа. Корисниците можеа да забележат поголеми проблеми во средата, кога беше ...

Договорите на Facebook за споделување податоци под истрага

IT.mk - 15.03.2019

Овие денови Facebook е главно актуелен поради падот на најголем дел од сервисите и платформите во сопственост на друштвената мрежа. WhatsApp, Instagram, па и самата мрежа поради промена во конфигурацијата на серверот паднаа и беа недостапни или ...

Падот на Фејсбук бил поради тривијална грешка

Кумановски м. - 15.03.2019

Корисниците на Фејсбук и Инстаграм ширум светот не можеа да им пристпат на социјалните мрежи во среда и делумно во четврток. Некои од корисниците пријавуваа и недостапност на сервисите Whats App и Messenger.

Фејсбук го доживеа најголемиот крах во историјата

МКД - 14.03.2019

Социјалната мрежа Фејсбук главно профункционира по најголемиот пад во историјата. Но сѐ уште има големи проблеми низ целиот свет, јавува Си-ен-ен. Повеќе од 17 часа траат големите проблеми со најголемата социјална мрежа.

Вил Смит ги исмеа зависниците од Фејсбук и Инстаграм по големиот дефект (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2019

Вчера попладне корисниците на социјалните мрежи во целиот свет почнаа да пријавуваат проблеми со користењето на Фејсбук , Инстаграм и Уатсап. Некои од корисниците не можеа да се логираат , други не можеа да постираа , некои не можеа да праќаат и ...

Би-Би-Си: Јавноста сѐ уште чека официјално соопштение за крахот на „Фејсбук“

Алсат-М - 14.03.2019

Социјалната мрежа „Фејсбук“ од денеска повторно е во функција откако скоро 14 часа поголем дел од апликациите не им беа достапни на корисниците ширум светот. Проблемот со апликациите на Фејсбук почнаа вчера околу 16 часот.

Фејсбук се соочи со најголемиот прекин – корисници сè уште имаат проблем со Инстаграм, Ватсап и Месинџер

Радио МОФ - 14.03.2019

Од синоќа корисници на Фејсбук, Инстаграм, Ватсап и Месинџер од целиот свет пријавуваат проблеми при користење и логирање на апликациите. Проблемот, кој трае повеќе од 14 часа, се смета за еден од најголемите што ги претрпела социјалната мрежа.

Facebook и сервисите во сопственост на компанијата имаа проблеми со достапноста во текот на вчерашниот ден

Smartportal - 14.03.2019

Доколку во текот на вчерашниот ден имавте проблем со пристап или со целосно функционирање на Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram, па дури и Facebook Workplace, не сте единствени, а проблемот не треба да го барате во вашиот уред или интернет ...

Instagram се оправи, а Facebook сега има проблеми

Телефони.мк - 14.03.2019

Проблем беше за сите корисници затоа што Instagram, Facebook и WhatsApp вчера, во среда, имаа проблеми со прекин во мрежата дури 12 часа. Додека се случил прекинот, што не бил причина на хакерски напад, во тоа време имало многу платени реклами на ...

Фејсбук го доживеа најголемиот пад во историјата, низ светот се уште имаат проблеми

Независен - 14.03.2019

Фејсбук повторно проработе по најголемиот пад во историјата, но се уште има големи проблеми ширум светот, јавува „Си-ен-ен“. Повеќе од 14 часа траат големите проблеми со најголемата социјална мрежа.

Најголем пад во историјата на Фејсбук

+инфо - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

(Видео) Вил Смит со пародија за колапсот на социјалните мрежи собра еден милион лајкови

Макфакс - 14.03.2019

Целосниот колапс на „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Вацап“ вчера допре до голем број корисници. Колку многу ги допре, покажува видеото на актерот Вил Смит, кој откако сфати дека му проработел неговиот „Инстаграм“ објави видео на кое може да се види ...

САГАТА ЗАВРШИ: По 14 часа Фејсбук и Инстаграм се вратија во живот- еве што се случувало во целиот свет со социјалните ...

Курир - 14.03.2019

Сигурно сите вчера забележавте дека апликациите Инстаграм и Фејсбук имаа некои проблеми. Фејсбук и Инстаграм прв пат во својата историја имаа прекин во рок од рекордни 14 часа, по што најголемата социјална мрежа во светот Фејсбук мораше да го ...

Ви „трокираат“ Фејсбук и Инстаграм? Еве со какви огромни проблеми се соочува социјалната мрежа

Алфа - 14.03.2019

Фејсбук „генерално функционира, но се уште со големи проблеми“, пренесува Си-Ен-Ен после најголемиот пад во историјата на најголемата социјална мрежа. Работите отидоа дотаму што Фејсбук мораше преку Твитер да објаснува што се случува.

Фејсбук моментално работи, но некои корисници сè уште имаат проблеми

Точка - 14.03.2019

Од вчеравечер траат проблемите со една од најпопуларните социјални мрежи во светот. Овој проблем многумина го нарекуваат најголемиот пад на Фејсбук во историјата. Моментално социјалната мрежа работи, но корисниците и понатаму имаат проблеми.

Колапсот на Фејсбук е најголем во историјата на социјалната мрежа

MTM - 14.03.2019

Фејсбук го доживеа најголемиот пад во својата историја. 14 часа, корисниците на социјална мрежа имаа проблеми. Не беа достапни ниту услугите за пораки Messenger и Whatsapp, како и сајтот за споделување фотографии Instagram.

Instagram повторно проработе, Facebook и натаму во проблеми

USB - 14.03.2019

Вчерашниот ден голем број на корисници на социјалните мрежи, не можеа да ги извршуваат своите секојдневни активности, поради падот на најголемите мрежи Instagram и Facebook. Во текот на денешниот ден Instagram повторно беше активиран, но за голем ...

Вил Смит се пошегувал со падот на Инстаграм, реакцијата собрала милион лајкови

Точка - 14.03.2019

Целосниот колапс на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап вчера предизвика реакции кај нивните бројни корисници, меѓу кои и актерот Вил Смит. Откако сфатил дека Инстаграм проработел по неколкучасовната блокада, тој снимил видео од својата реакција: View this ...

Фејсбук доживеал најголем пад во историјата:И’ денес можни проблеми!

Екран - 14.03.2019

Фејсбук главно проработел после најголемиот пад во историјата. Но,сеуште има проблеми, јавува CNN. Најголемата социјална мрежа на светот имаше проблеми повеќе од десет часа. Станува збор за најголемиот пад на Фејсбук во историјата.

Денот кога Фејсбук падна и се пресели на Твитер

Денар - 14.03.2019

Бројни корисници од целиот свет вчера, за време на вечерните часови, не успеаа да се логираат на нивните профили на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм. Ситуацијата сега е многу подобра, иако не е совршена, бидејќи се уште има повремени грешки при ...

„Фејсбук“ синоќа доживеа најголем пад во историјата

ТВ21 - 14.03.2019

Социјалната мрежа „Фејсбук“ денеска повторно е стабилизирана по синоќешниот најголем пад во историјата, пишува Си-Ен-Ен. Повеќе од 14 часа траеја проблемите на најголемата друштвена мрежа.

(ВИДЕО) „Исмејувањето“ на Вил Смит поради падот на Инстаграм собрало милион лајкови!

Екран - 14.03.2019

Потполниот колапс на Фејсбук, Инстаграм и ВатсАпп вчера „дотепала“ негови бројни корисници. Колку, најдобро покажал глумецот Вил Смит. Откако сфатил дека Инстаграмот му проработел после неколкучасовна блокада, снимил видео со својата реакција: ...

Facebook го доживеа најдолгиот прекин во историјата од 14 часа – „пукна“ и Instagram

Gostivarpress.mk - 14.03.2019

Голем број корисници на Фејсбук и Инстаграм ширум светот, во текот на вчерашниот ден и вечерта се соочија со проблеми, не можеа да се логираат, да прикачуваат фотографии, да испраќаат пораки или да објавуваат постови.

Хакерски напад го сруши Фејсбук, мрежата денеска повторно во функција

Скопје1 - 14.03.2019

По вчерашниот најголем пад во историјата Фејсбук, социјалната мрежа денеска повторно во функција, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

„Да не го донесе Владава Фејсбук и Инстаграм во Македонија што не работат?!„: Твитер реакции

еМагазин - 14.03.2019

Фејсбук и Инстаграм (кој е во сопственост на Фејсбук) од денеска повторно функционираат нормално по техничкиот проблем, еден од најголемите во историјата на социјалната мрежа. Вчера технички проблеми имаа и Месинџер и Ватсап.

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

Локално - 15.03.2019

Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...

Се обратија преку ривалот Твитер: Најголемиот прекин на Фејсбук досега

Таратур - 14.03.2019

Фејсбук корисниците од вчера вечерта, поточно од попладневните часови, мака мачат со конекција на социјалната мрежа, како и на Инстаграм, ВатсАп и Месинџер апликациите, како последица на најголемиот прекин кој софијалната платформа го имала досега.

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата

24 Вести - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

Што се случувашe - Фејсбук и Инстаграм по 14 часа се вратија во живот

Сител - 14.03.2019

Сигурно сите вчера забележавте дека апликациите Инстаграм и Фејсбук имаа некои проблеми. Фејсбук и Инстаграм прв пат во својата историја имаа прекин во рок од рекордни 14 часа, по што најголемата социјална мрежа во светот Фејсбук мораше да го ...

По 14 часа Фејсбук и Инстаграм се вратија во живот

Нетпрес - 14.03.2019

Вчера апликациите Инстаграм и Фејсбук имаа прекин во рок од рекордни 14 часа, по што најголемата социјална мрежа во светот Фејсбук мораше да го објаснат својот проблем преку својот ривал Твитер.

Како Вил Смит се пошегува со падот на Инстаграм?!

ЗаЗабава - 14.03.2019

Целосниот колапс на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап вчера предизвика реакции кај нивните бројни корисници, меѓу кои и актерот Вил Смит. Откако сфатил дека Инстаграм проработел по неколкучасовната блокада, тој снимил видео од својата реакција: Неговата ...

„Фејсбук“ синоќа доживеа најголем пад во историјата

4NEWS - 14.03.2019

Социјалната мрежа „Фејсбук“ денеска повторно е стабилизирана по синоќешниот најголем пад во историјата, пишува Си-Ен-Ен. Повеќе од 14 часа траеја проблемите на најголемата друштвена мрежа.

Рекордно најдолг прекин во историјата на Facebook

Фокус - 14.03.2019

Социјалната мрежа Facebook го доживеа најдолгиот прекин во историјата од 14 часа, поради што го искористи акаунтот од својот ривал Твитер за да го објасни својот проблем. Корисниците на Фејсбук, Инстаграм, Месенџер, како и Ватсап ширум светот вчера ...

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

24Инфо - 15.03.2019

Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите” за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата

Либертас - 14.03.2019

Од синоќа корисници на Фејсбук, Инстаграм, Ватсап и Месинџер од целиот свет пријавуваат проблеми при користење и логирање на апликациите. Проблемот, кој трае повеќе од 14 часа, се смета за еден од најголемите што ги претрпела социјалната мрежа.

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата

Опсервер - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

Сагата заврши: По 14 часа Фејсбук и Инстаграм се вратија во живот

Press24 - 14.03.2019

Сигурно сите вчера забележавте дека апликациите Инстаграм и Фејсбук имаа некои проблеми. Фејсбук и Инстаграм прв пат во својата историја имаа прекин во рок од рекордни 14 часа, по што најголемата социјална мрежа во светот Фејсбук мораше да го ...

Facebook: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

Кајгана - 15.03.2019

Калифорнија, 15 март 2019 (МИА) – Facebook ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет.

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата

1tv - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

1tv - 15.03.2019

Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата

24Инфо - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук” нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

Независен - 15.03.2019

– Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата

Н.Македонија - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

Опсервер - 15.03.2019

Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...

Проблеми ширум светот со Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Локално - 14.03.2019

Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали.

Фејсбук за историскиот пад на мрежата: Причината е промената кај серверите

Курир - 15.03.2019

Фејсбук ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со ...