TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИЗЈАВАТА НА ИЛОН МАСК КРЕНА ПРАШИНА: Вештачката интелигенција ќе ни ја одземе работата, но тоа не е лоша работа

Денар - 24.05.2024

Милијардерот Илон Маск вели дека човечките работни места ќе ги преземе вештачката интелигенција, но дека тоа „не мора да е лоша работа“. Милијардерот и технолошки иноватор Илон Маск вели дека вештачката интелигенција „ќе ни ги земе сите работни ...

Гугл и Мета сакаат договори со Холивуд за развој на технологија за вештачка интелигенција

Независен - 24.05.2024

Мета и Гугл им понудија на холивудските студија милиони долари со надеж дека ќе постигнат договори за лиценцирање за да ги унапредат нивните модели за видео генерирани со вештачка интелигенција, пишува Блумберг.

Маск: Веројатно никој од нас нема да има работа поради вештачката интелигенција, проблемот е да се најде смислата на ...

Вечер Прес - 24.05.2024

Веројатно никој од нас нема да има работа во иднина поради развојот на вештачката интелигенција (ВИ), но проблемот ќе биде да се најде смислата на постоењето, изјави американскиот претприемач Илон Маск.

ГУГЛ ГИ ШОКИРАШЕ СВОИТЕ КОРИСНИЦИ СО УПАТСТВА: Јадете по еден камен на ден!

Во Центар - 24.05.2024

Гугл покажа како функционира нивната нова функција за пребарување со вештачка интелигенција (ВИ) и тие навистина не ја воодушевија јавноста бидејќи имаше неколку гафови. Нејзината експериментална алатка „АИ Прегледи“ им кажа на некои корисници кои ...

„Пророкот од Омаха“ ја спореди вештачката интелигенција со нуклеарно оружје: „Го пуштивме џинот од шишето“

Локално - 24.05.2024

Ворен Бафет ќе биде првиот што ќе признае дека не знае многу за вештачката интелигенција, а тоа е во согласност со неговата долгогодишна филозофија да се држи настрана од технологијата што не ја разбира и никогаш да не инвестира во нешто што не го ...

Учењето странски јазици со помош на вештачка интелигенција станува се попопуларно, еве зошто

Во Центар - 24.05.2024

Во ера на технолошки иновации и глобално поврзување, учењето странски јазици никогаш не било подостапно. AL ( вештачката интелигенција ) го трансформира начинот на кој пристапуваме кон образованието, овозможувајќи персонализирани и интерактивни ...

Акциите на Nvidia „скокнаа“ 92 отсто оваа година

Денар - 24.05.2024

Цената на акциите на американскиот производител на чипови Nvidia скокна за 92 отсто оваа година, зголемувајќи ја пазарната вредност на компанијата за повеќе од 1 трилион долари. Тие бројки повторно се зголемија во четвртокот, бидејќи компанијата ...

Рекорден скок на акциите на Nvidia, производителот на чипови за вештачка интелигенција

Кајгана - 24.05.2024

На Волстрит, берзанските индекси вчера паднаа втор ден по ред, иако деловните резултати на Nvidia поттикнаа силен пораст на цената на акциите на производителот на чипови и го поддржаа целокупниот технолошки сектор.

Маск за AI: „Веројатно никој од нас нема да има работа“

Локално - 24.05.2024

Илон Маск тврди дека вештачката интелигенција ќе ни ги земе сите работни места и дека тоа не е нужно лошо. „Веројатно никој од нас нема да има работа“, рече Маск за вештачката интелигенција на конференција во четвртокот.

НА ГЕРМАНЦИТЕ НЕ ИМ СЕ ПИШУВА ДОБРО: За 6 години ВИ може да одземе милиони работни места, се подготвуваат за сериозни ...

Локално - 24.05.2024

Со брзото воведување на системи за вештачка интелигенција (ВИ) во компаниите, многу вработени во Германија мора да се подготват за сериозни професионални промени. Во Германија до 2030 година се очекува да се променат до три милиони работни места, ...

По тешка болест, девојка си го врати гласот со помош на вештачка интелигенција

Канал5 - 23.05.2024

Додека гласовното клонирање со помош на вештачка интелигенција (ВИ) е причина за загриженост, употребата на новата OpenAI технологија може да им помогне на луѓето погодени од мозочни удари и тумори.

„На вештачката интелигенција ќе ѝ требаат барем 10 години за да ја надмине човечката“

Точка - 23.05.2024

„На вештачката интелигенција ќе ѝ бидат потребни најмалку 10 години за да ја надмине човечката“, изјавил денеска извршниот директор на кинеската технолошка компанија „Baidu“, Робин Ли на конференцијата „Viva Technology“ во Париз.

Нвидиа забележа значително зголемување на профитот поради вештачката интелигенција

Слободен Печат - 23.05.2024

Американскиот производител на чипови Нвидиа објави скок во профитот и приходите на почетокот на годината благодарение на бумот во генеративната вештачка интелигенција. Во тримесечниот период завршен на 28 април, првиот квартал од фискалната година ...

Побарувачката на чипови и вештачката интелигенција ги вивнаа приходите на Нвидиа

Независен - 23.05.2024

Бизнисот на американскиот производител на чипови и софтвер, Нвидиа е петкратно поголем благодарение на нагорниот тренд на вештачката интелигенција. – Следната индустриска револуција почна! Многу компании и земји соработуваат со Нвидиа за да ги ...

САД сакаат да ја задржат својата вештачка интелигенција „своја“: Усвоен предлог-закон кој ќе го ограничи извозот на ...

Денар - 23.05.2024

Соединетите Американски Држави направија голем чекор кон легислатива што ќе и олесни на американската администрација да го ограничи извозот на големи модели на вештачка интелигенција. Имено, Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом ...

Нациите се согласија да развијат заеднички прагови на ризик за вештачка интелигенција на самитот во Сеул

MakPress - 23.05.2024

За време на состанокот на самитот во Сеул, Јужна Кореја, компании од различни земји доброволно ветија дека ќе обезбедат безбеден развој на нивните најнапредни модели за вештачка интелигенција.

Заеднички прагови на ризик за вештачката интелигенција

Тера - 23.05.2024

За време на состанокот на самитот во Сеул, Јужна Кореја, компании од различни земји доброволно ветија дека ќе обезбедат безбеден развој на нивните најнапредни модели за вештачка интелигенција.

Подемот на вештачката интелигенција ги катапултираше резултатите на Nvidia

Нетпрес - 23.05.2024

Американскиот производител на чипови „Nvidia“ извести за скок на добивките и приходите на почетокот од годината, благодарение на подемот на генеративната вештачка интелигенција. Во тримесечниот период завршен на 28 април, првиот квартал од ...

Акциите на компанијата Nvidia „скокнаа“ 92 отсто

Порта - 24.05.2024

Nvidia ги надмина Amazon и Alphabet оваа година и стана трета највредна јавна компанија – зад Microsoft и Apple, сето тоа благодарение на развојот на AI. Цената на акциите на американскиот производител на чипови Nvidia скокна за 92 отсто оваа ...

Учењето странски јазици со помош на вештачка интелигенција станува се попопуларно, еве зошто

Пулс24 - 24.05.2024

Постојат многу причини зошто учењето странски јазици со помош на вештачка интелигенција станува се почеста појава.Во ера на технолошки иновации и глобално поврзување, учењето странски јазици никогаш не било подостапно.

ГУГЛ ГИ ШОКИРАШЕ СВОИТЕ КОРИСНИЦИ СО УПАТСТВА: Јадете по еден камен на ден!

Пулс24 - 24.05.2024

Гугл покажа како функционира нивната нова функција за пребарување со вештачка интелигенција (ВИ) и тие навистина не ја воодушевија јавноста бидејќи имаше неколку гафови.Нејзината експериментална алатка „АИ Прегледи“ им кажа на некои корисници кои ...

„Никој од нас нема да има работа“, предупредува Маск

Фокус - 24.05.2024

Веројатно никој од нас нема да има работа во иднина поради развојот на вештачката интелигенција (ВИ), но проблемот ќе биде да се најде смислата на постоењето, изјави американскиот претприемач Илон Маск.

Маск: Веројатно никој од нас нема да има работа поради вештачката интелигенција, проблемот е да се најде смисла

МКД - 24.05.2024

Веројатно никој од нас нема да има работа во иднина поради развојот на вештачката интелигенција (ВИ), но проблемот ќе биде да се најде смисла во постоењето, изјави американскиот претприемач Илон Маск.

Маск за AI: „Веројатно никој од нас нема да има работа“

Пулс24 - 24.05.2024

Илон Маск тврди дека вештачката интелигенција ќе ни ги земе сите работни места и дека тоа не е нужно лошо. „Веројатно никој од нас нема да има работа“, рече Маск за вештачката интелигенција на конференција во четвртокот.

Вештачката интелигенција заменува три милиони работни места во Германија

Вечер Прес - 25.05.2024

Со брзото воведување на системи за вештачка интелигенција (ВИ) во компаниите, многу вработени во Германија мора да се подготват за сериозни професионални промени. Во Германија до 2030 година се очекува да се променат до три милиони работни места, ...