TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија нема да го тргне ветото во декември

Слободен Печат - 25.11.2021

Засега е неизвесно и дали воопшто ќе се одржи планираната средба на работните групи на македонското и на бугарското МНР, на која требаше да се разговара за Патоказот пет плус еден. Бугарија во декември нема да ја отстрани блокадата на преговарачката ...

ГАК: Бугарија нема промена на ставот за Македонија

Скопско Ехо

Бугарското вето останува – ставот на Софија не се менува

Алфа

„Медијапул“: Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Северна Македонија

ТВ21 - 24.11.2021

И покрај притисокот од САД и Европската комисија и фактот дека европската интеграција на Северна Македонија е неоспорен интерес и на Бугарија и на Унијата, изгледите дека Софија ќе ја одобри преговарачката рамка со земјава се уште се нереални, ...

„Медијапул“: Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Северна Македонија

Скопје инфо

„Медијапул”: Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Северна Македонија

24Инфо

Медијапул: Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Македонија

Lider

„Медијапул": Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Македонија

Канал5

„Медијапул“: Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Северна Македонија

Вечер Прес

„Медијапул“: Власта и опозицијата во Бугарија мора да го расплетат јазолот со Македонија

Опсервер

Бриф MakPress Frontline Либертас

Tрагедијата не ја омекна Бугарија за ветото, сопругата на Кастриот погрешно го разбрала Макрон за датумот

PressingTV - 24.11.2021

Се помали се надежите и очекувањата дека Бугарија ќе го тргне ветото за Македонија на самитот на ЕУ на 14 декември.Бугарските власти даваат јасни изјави нема промена во ставот за почеток на преговори со Македонија за влез во ЕУ.

Сопругата на Кастриот не го разбрала францускиот на Макрон: Бугарија нема да го тргне ветото

Република

Довжан: постои надеж за решавање на прашањето меѓу Скопје и Софија

Р.С.Европа - 24.11.2021

Словенечкиот државен секретар за надворешни работи Гашпер Довжан по вчерашната седница на шефовите на дипломатиите на Европската унија, запрашан од новинарите дали на министерската дебата Бугарија можеби се откажала од своето противење за отворање ...

Довжан: Постои надеж за решавање на прашањето меѓу Скопје и Софија

Либертас

Довжан за спорот со Бугарија: Со ЕУ ќе успееме да ги решиме проблемите

Локално