TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Доха продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

Zoom - 25.02.2024

Преговорите за договор за ослободување на заложниците и прекин на огнот во војната во Газа продолжија денеска во Доха меѓу египетски, катарски и американски посредници и претставници на Израел и Хамас, јавија египетските медиуми.

Израелците ја потврдија смртта на уште еден нивен војник

А1 On

Престрелки на Израел и Хамас во Газа додека се зголемуваат напорите за примирје

Р.С.Европа

Паралелно со преговорите за примирје продолжуваат борбите меѓу Израелците и Хамас

А1 On

Израел разговара за следните чекори во разговорите за примирје

Р.С.Европа

Израелски медиуми: Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа

Либертас

Израелски медиуми: Постигнат напредок кон договорот за прекин на огнот

А1 On

Телма Канал5 360 степени Zoom Слободен Печат Zoom Макфакс Опсервер

Израелската армија го потврди завршувањето на операцијата во болницата Насер во јужниот дел на Газа

Либертас - 25.02.2024

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска потврдија дека ја завршиле, како што ја нарекоа, „прецизната и ограничена“ операција во болницата Насер во јужниот дел на Појасот Газа и дека привеле околу 200 осомничени „терористи“.

ИДФ соопштија дека заробиле борци на Хамас кои се криеле меѓу цивили во Газа

Либертас

Израелската армија известува за тешки борби во Кан Јунис и градот Газа

Нетпрес

Израелска армија: Продолжуваат жестоките борби во Хан Јунис и градот Газа

А1 On

Израелска армија: Продолжуваат жестоките борби во Хан Јунис и градот Газа

CivilMedia

Израелска армија: Продолжуваат жестоките борби во Хан Јунис и градот Газа

Zoom

Израелска војска: Продолжуваат жестоките борби во Кан Јунис и во градот Газа

МКД

Frontline Zoom 24Инфо Во Центар Пулс24 Сител Канал5

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

Либертас - 25.02.2024

Најмалку 86 Палестинци загинаа, а 131 се ранети во изминатите 24 часа, во израелските напади врз опколениот Појас Газа, соопшти денеска Министерството за здравство на Газа. Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, кој владее со Газа, убиени се ...

Нетанјаху: „Демилитаризација на Појасот Газа, слободата на движење на Израел и затворање на УНРВА“

Во Центар

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

24Инфо

Состојбата на луѓето во Газа се влошува - Израел: Хамас е далеку од поразен

Deutsche Welle

САД го одбија планот на Нетанјаху

А1 On

Во израелски напад на Рафах загинаа седум лица, неколку лица се повредени

А1 On

Кирби: Палестинците треба да имаат глас преку палестинската управа во Газа

А1 On

Р.С.Европа Н.Македонија Centar Локално Канал5 Вечер Прес Слободен Печат Рацин

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Либертас - 25.02.2024

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак денеска во интервју за воено радио го критикуваше Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека израелскиот лидер е подготвен да ги ризикува животите на заложниците кои се држат во Газа ако тоа придонесе за неговиот имиџ.

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Макфакс

Нетанјаху: Плановите на ИДФ за операцијата Рафа ќе бидат поднесени во кабинетот на одобрување следната недела

Телма

Синот на Нетанјаху си седи во луксузен стан во САД за да избегне регрутација

Република

Нетанјаху се противи на едностраното формирање на палестинска држава

Пулс24

Што пишува во израелскиот план за „ден по војната“ – кој ќе управува со Појасот Газа?

4NEWS

Војници во Израел одбија средба со Нетанјаху

Во Центар

Пулс24 Локално Рацин Денешен Опсервер Алсат-М Точка А1 On