TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Гостивар се очекуваат резултатите од тестовите на вработените во ЦЈЗ

Алсат-М - 05.04.2020

Осум вработените од епидемиолошкиот оддел на Гостивар ќе останат во 14 дневна изолација. Откако еден вработен е позитивен со Ковид 19 во оваа институција, денеска брисеви биле земени и од други вработени.

Први случаи на корона во Крушево, расте бројот на заразени во Прилеп

Сител - 05.04.2020

Рапидно расте бројот на ново заразени лица со корона вирус во Прилеп. Денеска има 9 нови случаи, со што вкупната бројка се искачи на 33 лица. Во Инфективното одделение во Прилеп се наоѓаат 3 лица со средно тешка состојба, а едно лице е во изолација ...

Во Крушево регистрирани првите два случаи на Коронавирус, а во Прилеп детектирани уште 9 нови

Алфа - 05.04.2020

Во изминатово деноноќие, и Крушево ги доби првите два случаи на лица чии резултати од тестирањата покажале присуство на Коронавирусот. Неофицијално, станува збор за двајца повозрасни луѓе, кои биле роднини на лекар кај кого, во претходниве денови ...

Јованоски: Во Прилеп 33 случаи на коронавирус, во Крушево два

Макфакс - 05.04.2020

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени девет нови случаи, соопшти градоначалникот Илија Јованоски, после одржаниот состанок на Општинскиот штаб за управување со кризи.

Реорганизација на штипското Инфективно одделение по позитивниот тест на 80-годишна пациентка

Телма - 04.04.2020

Целосна реорганизација на штипското Инфективно одделение е направена откако 80-годишна пациентка неколку денови била хоспитализирана со дијагноза бронхопневмонија и негативен тест на коронавирус. Но последниот брис покажа дека е позитивна.

Вработен во „Гентерм“ во Прилеп  е позитивен на КОВИД 19, фабриката времено се затвора

Телма - 04.04.2020

Еден административен работник во фабриката за автомобилски делови „Гентерм“ во Прилеп е позитивен на КОВИД 19, поради што од понеделник оваа компанија со околу 1900 рабоници ќе биде времено затворена, соопштија од Општина Прилеп.

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

А1 On - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Лекар од Прилеп позитивен на корона, Гентерм од понеделник ги затвара погоните

Сител - 04.04.2020

Еден лекар од Инфективното одделение во прилепската општа болница е позитивен на корона вирус, а додека друг лекар од истото одделение се наоѓа во самоизолација. Со ова се доведува во прашање и нормалното функционирање на самото одделение.Од Општина ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Алсат-М - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Затворен гостиварскиот Центар за јавно здравје оти медицински техничар има коронавирус

Сакам да кажам - 04.04.2020

Гостиварското подрачно одделение на Центарот за јавно здравје од Тетово е затворено, откако е утврдено дека медицински техничар е позитивен на коронавирусот. Освен што е целото одделение затворено, во домашна изолација претени се и дванаесет негови ...

Целосна реорганизација на инфективното одделение во Штип по контакт со пациент позитивен на ковид-19

Сител - 04.04.2020

Две докторки, 8 медицински сестри и 4 болничари од инфективното одделение во штипската клиничка болница се во самоизолација од 14 дена, поради тоа што биле во контакт со 80 годишната пациентка заболена од корона вирус.

Од коронавирус заболен вработен од „Гентерм“ во Прилеп, в понеделник привремено се затвора фабриката

Сакам да кажам - 04.04.2020

Еден од вработените административци во фабриката „Гентерм“ во Прилеп е позитивен на коронавирус, а од понеделник фабриката привремено ќе се затвори, соопштија од Општина Прилеп. Од Општината соопштија и дека еден од лекарите на Инфективното ...

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

ТВ21 - 04.04.2020

Во случајот со 78-годишниот старец, кој на 31 март се јавил во Инфективното одделение при ЈЗУ Општа болница Велес лекарите постапиле во согласност со процедурата со коронавирус, а му дале да потполни и епидемиолошка анкета и на пациентот и на ...

Речиси сите вработени на штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација

24 Вести - 04.04.2020

Направена е целосна реорганизација на штипското Инфективно одделение, откако речиси сите вработени се ставени во самоизолација. Имале контакт со пациентка која била негативна на првичниот тест, а подоцна се покажало дека има Ковид 19.

Нов случај на заболен здравствен работник ја затвори гостиварската епидемиолошка служба и микробиологија

Алфа - 04.04.2020

Нов случај на здравствен работник заболен со ковид-19.Се работи за медицински техничар, вработен во гостиварската подрачна единица на Центарот за јавно здравје. 20-тината негови колеги се испратени во домашна изолација,и со ова практично, од вчера ...

Во изолација повеќе медицински институции

Н.Македонија - 04.04.2020

Поради случаите со инфицирани медицински лица се затвораат цели одделенија во одделни здравствени установи во Босна и Херцеговина. Заради подобрување на здравствената заштита во време на епидемијата на коронавирусот, надлежните институции побараа ...

Заразен од коронавирус лекар од инфективното одделение во Прилеп

Н.Македонија - 04.04.2020

Иако се уште нема официјална информација дали има новозаболени во Прилеп денеска, еден од лекарите во Инфективното одделение во прилепската болница е позитивен на тестот за коронавирус, а другиот лекар се наоѓа во самоизолација.

Браво докторке, чувајте се: Катица Марангозова од струмица е инфектологот ангажиран во Штип!

Струмица Денес - 04.04.2020

Персоналот на оддел за инфективни болести на клиничка болница Штип е ставен во карантин: двајцата инфектолози, четири медицински сестри и осумина болничари имале контакт со позитивен пациент.

Словенечки инфектолог: Со строгите мерки во Европа се спасени 60.000 животи

Слободен Печат - 04.04.2020

Социјалното дистанцирање и зголемувањето на капацитетот на болниците е единственото нешто што може во овој момент да го направиме во борбата против коронавирусот, смета словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж.

Инфектолог во Прилеп има коронавирус

+инфо - 04.04.2020

Еден од лекарите во Инфективното одделение е позитивен на тестот за коронавирусот, а другиот лекар се наоѓа во самоизолација, а досега од коронавирусот се инфицирани тројца лекари во градот, заедно со лекарот од Психијатриската болница од Демир ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

ТВ21 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Словенечки инфектолог: Мерките во Европа спасија околу 60.000 животи

Локално - 04.04.2020

Социјалното растојание, додека се зголемува капацитетот на болниците за тешко болни пациенти, во моментов е единствениот начин да се борите против коронавирусот, рече словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж, проценувајќи дека 60.000 животи се спасени ...

Велешанец плукал крв и кашлал, во болницата прашале зошто сте го донеле

Скопје инфо - 04.04.2020

78 годишен велешанец пред три дена починал, откако бил на преглед на инфективното одделение во велешката болница и се жалел на симптоми слични на оние на коронавирус. Откако лекарката која го прегледала му кажала дека симптоми нема и дека нема да ...

Прилеп: Вработен во Гентерм позитивен на корона вирус, од понеделник фабриката ќе биде привремено затворена

Frontline - 04.04.2020

Еден од лекарите во Инфективното одделение е позитивен на тестот за коронавирус, другиот лекар се наоѓа во самоизолација Еден од административните работници во компанијата „Гентерм“ е позитивен на тестот за коронавирус, заради што од понеделник, ...

Затворени епидемиолошката служба и микробиологија во Гостивар, персоналот во домашна изолација

Денешен - 04.04.2020

Дваесетина вработени во гостиварската Подрачна единица на Центарот за јавно здравје, се испратени во домашна изолација, откако нивни колега, медицински техничар добил позитивен резултат за коронавирус, информира „Гостивар прес“ Епидемиолошката ...

Прилеп: Еден лекар од Инфективно одделение позитивен на Ковид 19, друг во самоизолација

Frontline - 04.04.2020

Досега од корона вирусот се инфицирани три лица од здравствените институции во градот, вклучувајќи го и лекарот од ЈЗУ Психијатриска болница Демир Хисар Информации за состојбата со корона вирусот во општина Прилеп за денеска, сабота 4-ти ...

Словенечки инфектолог: Со строгите мерки во Европа се спасени 60.000 животи

Вечер - 04.04.2020

Социјалното дистанцирање и зголемувањето на капацитетот на болниците е единственото нешто што може во овој момент да го направиме во борбата против коронавирусот, смета словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж.

Словенечки инфектолог: Со строгите мерки во Европа се спасени 60.000 животи

А1 On - 04.04.2020

Социјалното дистанцирање и зголемувањето на капацитетот на болниците е единственото нешто што може во овој момент да го направиме во борбата против коронавирусот, смета словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж.

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Канал5 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Затворена епидемиолошката служба во Гостивар поради позитивен на ковид-19

Телма - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на ковид-19 кај еден од вработените.

Вработен во епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар заразен со коронавирус

Press24 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Затворена епидемиолошката служба во Гостивар

Expres - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија во Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени, јави МИА. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Вечер - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Вработен во епидемиолошката служба во Гостивар позитвен на Ковид 19, времено затворена подрачната единица на ЦЈЗ

Фокус - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Привремено е затворена епдидемилошката служба на гостиварскиот Центар за јавно здравје

ММС - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворена. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Времено затворена епидемиолошката служба на ЦЈЗ во Гостивар – еден од вработените позитивен на коронавирус

Либертас - 04.04.2020

– Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Вработен во епидемиолошката служба во Гостивар позитивен, времено затворена подрачната единица на ЦЈЗ

Скопје24 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест кај еден од вработените.

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Слободен Печат - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Поради контакт со 80 годишна пациентка позитивна на коронавирус, 14 медицински лица од Штип во самоизолација

MakPress - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

Бриф - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно во изолација, имале контакт со заразена пациентка

Фокус - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

ТВ21 - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

Frontline - 04.04.2020

Директорот на штипската Клиничка болница, Ален Ѓеорѓијев вели дека од вчера е направена целосна реорганизација на ова одделение, на кое во моментов за пациентите се грижат еден инфектолог, еден специјализант, а на испомош ќе им дојде инфектолог од ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

Слободен Печат - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

Курир - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

24Инфо - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

Вечер - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение се во самоизолација

+инфо - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на Здравствениот санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, ...

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

Опсервер - 04.04.2020

– Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...

Двајца лекари, осум медицински сестри и четворица болничари ставени во самоизолација

МКД - 04.04.2020

Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која ...