TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинеските „рудари“ на биткоин се селат во Тексас

Независен - 18.06.2021

По заострувањето на мерките за трговија со криптовалути во мај, се повеќе се зборува за нова локација што би била соодветна за преместување на голем број рудари на биткоин од Кина. Очигледно, дестинацијата е државата Тексас во САД.

Google и Apple прифатија криптовалути како платежно средство

Денар - 18.06.2021

Корисниците на Google и Apple ќе можат да вршат трансакции во криптовалути благодарение на партнерството со компанија која обезбедува услуги за купување и продажба на криптовалути Coinbase.

„Копачите“ на Биткоин бегаат од Кина, посакуваната дестинација е Тексас

Lider - 18.06.2021

По заострувањето на мерките за трговија со криптовалути во мај, се повеќе се зборува за нова локација што би била соодветна за преместување на голем број рудари на биткоин од Кина, а таа дестинација е Тексас во САД.

ИНТЕРВЈУ со Симуновски: Либералниот маркет за криптовалути во Македонија би ја зголемил ликвидноста на денарот и ...

Локално - 18.06.2021

Сигурен сум дека физичките фиат валути ќе исчезнат за 15тина години, фиат валутите ќе бидат дигитализирани, а криптовалутите заедно со блокчејнот ќе останат во иднината во симбиоза со централната фиат валута.

Биткоинот падна, ФЕД му ја урна вредноста

Фактор - 17.06.2021

Се намалува вредноста на биткоинот. Најстарата и најпозната криптовалута биткоин, има пад од 2 проценти за едно деноќие. Сега повторно е под границата од 40.000 долари, односно се тргува по цена од 39.300 долари.

Google и Apple ги прифатија криптовалутите како средство за плаќање

Иновативност - 17.06.2021

Корисниците на Google и Apple ќе можат да вршат трансакции во криптовалути благодарение на партнерство со компанијата Coinbase, која нуди купувањ еи продажба на криптовалути. Тие сега можат да ја додадат Coinbase картичката во своите опции за ...

Google и Apple ќе прифаќаат криптовалути како платежно средство

Локално - 17.06.2021

Корисниците на Google и Apple ќе можат да вршат трансакции во криптовалути благодарение на партнерството со компанијата што ја обезбедува услугата за купување и продажба на криптовалути Coinbase.

Вредноста на криптовалутите паѓа по најавите на ФЕД

Локално - 17.06.2021

Најстарата и најпозната криптовалута во светот – биткоин, забележа пад од 2 проценти во последните 24 часа, така што цената на дигиталната паричка повторно е под границата од 40 000 долари. Во моментов се тргува по цена од 39.300 долари.