TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СВЕТА ПЕДЕСЕТНИЦА: Денеска е Духовден (Св. Троица) – педесет дена по Велигден

Денешен - 20.06.2021

Празник на светиот дух и на основањето на христијанската црква Празникот Духовден спаѓа меѓу големите Господови празници. Меѓу народот е познат со повеќе имиња, како Дуовден, Доедни, Свети Дух, Света Тројца, Педестница итн.

ДЕНЕСКА Е ПЕДЕСЕТНИЦА: Слегувањето на Светиот Дух на апостолите – Духовден

Денешен - 20.06.2021

Педесет дена по празникот Воскресение Христово Празникот Педесетница, во народот познат како Духовден, е посветен на настанот на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, на педесеттиот ден по Воскресението Христово, односно на десеттиот ден по ...

Денес е Духовден, празник на Светиот дух

Порта - 20.06.2021

Денес е Духовден – Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква. Овој христијански празник се празнува три дена, а првиот ден од празникот секогаш е во недела. Овој е единствен од 12-те големи празници што нема претпразненство.

Утре е Духовден – ова мора да го направите

Скопје24 - 19.06.2021

Духовден, празник кој се прославува во спомен на слегувањето на Светиот дух. Бидејќи овој голем настан се одиграл на педесеттиот ден по Воскресението Христово празникот секогаш се слави на педесеттиот ден по Велигден и секогаш се паѓа во недела.

По ланските карантини, годинава гужва за Задушница

Сител - 19.06.2021

Годинава за Задушница повторно ги имаше вообичаените гужви и долги колони автомобили околу градските гробишта. Со цел да се одржува ред и да не се прави застој имаше и посебен сообраќаен режим и контрола од припадниците на МВР.

Запалете свеќи за мир на душата на вашите најмили кои повеќе не се со вас!

ММС - 19.06.2021

Денеска верниците ја одбележуваат летната Задушница -Духовден. Задушница е ден посветен на најблиските кои повеќе не се со нас, и на тој ден, верниците одат на гробишта, палат свеќи, а ако гробовите се далеку, се пали свеќа во црквата во спомен на ...

Денес-сабота Задушница (“Мртва Сабота“), утре-недела Духовден (Света Троица)

Битола Њуз - 19.06.2021

-Задушницата е за починатите, Духовден е роденденот на црквата. -Во спомен на починатите, денес, православните верници ја одбележуваат Задушница, еден од најголемите христијански празници, а во Битола ги посетуваат Светонеделските гробишта, ...

Се одбележува Задушница: Запалете свеќа за мир на душата на вашите најблиски

Локално - 19.06.2021

Денес Македонската православна црква и верниците ја слават летната или Духовската задушница (Духовден). Задушница е ден посветен на најблиските кои повеќе не се со нас, и на тој ден, православните излегуваат на гробиштата, палат свеќи, а ако ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Бизнис Вести - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Независен - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

24Инфо - 19.06.2021

Скопје, 19 јуни 2020 (МИА) – Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите.

Денеска е Задушница, утре Духовден

Нова ТВ - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница

Сител - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница

Expres - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Духовден

Lider - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Вечер Прес - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре е Духовден

+инфо - 19.06.2021

Педесетница е еден од најсветлитe празници во христијанството и претставува исполнување на старозаветните пророштва. Во Стариот завет луѓето знаеа само за Бог, со раѓањето на Христос го видоа Единородниот Син, а на Педесетницата го запознаа третото ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

OhridNews - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

iPortal - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

СЛЕГУВАЊЕ НА СВЕТИОТ ДУХ: Денеска е Задушница, утре Педесетница – Духовден

Денешен - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)- еден од најсветлитe празници во христијанството

Press24 - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Zoom - 19.06.2021

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, ...

ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА: Спомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница

Денешен - 19.06.2021

Спомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница е востановено затоа што со собитието на слегувањето на Светиот Дух се завршило домостроителството на спасението на човекот, а во тоа спасение учествуваат и упокоените.

Денес се празнува Духовденска задушница

Слободен Печат - 19.06.2021

Спомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница е востановено затоа што со собитието на слегувањето на Светиот Дух се завршило домостроителството на спасението на човекот, а во тоа спасение учествуваат и упокоените.

Денес е Духовденска задушница: Спомнете си за починатите

Женски магазин - 19.06.2021

Спомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница е востановено затоа што со собитието на слегувањето на Светиот Дух се завршило домостроителството на спасението на човекот, а во тоа спасение учествуваат и упокоените.

Денеска и утре е Задушница – спомен за починатите

iPortal - 18.06.2021

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и ...