TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

А1 On - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

NIMBY – Not In My Back Yard

Н.Македонија - 14.06.2018

Противењето на згрижување деца со попреченост во мал групен дом, го донесе неготинското село Тимјаник, во центарот на јавните критики. Случајот „Тимјаник“ на површина ги изнесе длабоко вкоренетите предрасуди кон различностите, овој пат кон лицата со ...

Кардула: Изненади жестината на реакцијата во Тимјаник, истото го доживуваме и во Скопје

1tv - 14.06.2018

Тоа што им го донел животот на родителите на деца со попреченост е тежок товар, секојдневна и мачна борба и неизвесна иднина, вели Доминика Кардула, мајка на 12-годишно девојче со аутизам.

Милошевска: Тимјаник го има и во Скопје

1tv - 14.06.2018

Недоволна едукација или стереотипи и предрасуди кон непознатото беа во игра во Тимјаник пред најавеното префрлање на децата од домот во Демир Капија? Маргарита Милошевска, како родител на дете со церебрална парализа, вели дека со проблемот се ...

Фуркан Салиу: Жителите на Тимјаник беа неинформирани, добро е што ги запознаа децата

Либертас - 13.06.2018

Новинарството на терен – не само како известувачки стории, туку и како директно менување на општеството. Новинарот Фуркан Салиу од ТВ 21. Тој повика еден од жителите на Тимјаник и го запозна со состојбата на децата со попреченост кои беше планирано ...

Како живеат лицата со попреченост кои излегле од институциите

Нова ТВ - 13.06.2018

Оваa сторија покажува како живеат лицата со попреченост кои излегле од Заводот од Демир Капија и од психијатриските болници. Со нив од 2008 година работи Центарот за помош на лица со ментален хендикеп-Порака Неготино.

Градоначалникот на Неготино: Жителите на Тимјаник биле изманипулирани

Нова ТВ - 13.06.2018

Се смирува тензијата во Тимјаник. Ова за НОВА го изјави градоначалникот на Неготино Тони Делков кој бил таму и разговарал со жителите на Тимјаник. Тој смета дека жителите на Тимјаник биле погрешно информирани за децата кои треба да бидат донесени од ...

Кога Тимјаник е среде Скопје…

Либертас - 13.06.2018

Кога Тимјаник е среде Скопје… (фрагмент од книгата „Живот вреден за живеење“) …Стојам во луна-паркот еден летен ден. Во малата играчница, во облик на кафез, има неколку деца. Едно девојче весело и се фрла во прегратка на Илина и почнуваат да се ...

По бунтот, марш на љубовта во Неготино

Независен - 13.06.2018

Не е толку важно дали домот за деца со попреченост ќе се отвори во Тимјаник или не, колку што е важно општеството да порасне. Локалните власти во Неготино треба на жителите на Тимјаник да им ја дообјаснат идејата за домот кој е планиран во нивното ...

Живеев со децата од Демир Капија, можат да ве направат само попозитивна личност. Да не ни се повтори Тимјаник!

Факултети - 13.06.2018

Една година живеев заедно со моите колешки и со децата и лицата од Специјалниот завод - Демир Капија. Тие можат да ве направат само попозитивна личност. Многу љубов, многу искрени насмевки може да добиеме од лицата со попреченост, а можат да ни ...

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности

Независен - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Гага го предводеше маршот во Неготино: Сите сакаме да бидеме здрави, но не секој ја има таа среќа!

Фокус - 12.06.2018

Драгица Иванова – Гага, дваесетитри годишна девојка која е лице со посебни потреби го предводеше мирниот марш во нејзиниот роден град Неготино, во придружба од свои пријатели, роднини и поддржувачи.

Како живеат децата во центарот во Неготино-вечерва гушкање за поддршка

Нова ТВ - 12.06.2018

Граѓани од Неготино вечерва со протестен марш ќе им покажат на жителите од Тимјаник дека немаат од што да се плашат од децата со попреченост. Маршот ќе го предводи Драгица, девојче со посебни потреби.

Градоначалниците на Валандово и Кавадарци нудат простор за детски дом

Нова ТВ - 12.06.2018

Општина Кавадарци дава целосна поддршка за отварање мали групни домови на нивна територија. Одлуката ја соопшти градоначалникот на Квадарци Митко Јанчев . „Во изминатите денови сме сведоци на протести во селото Тимјаник поради одлуката на ...

Бунтот во Тимјаник отвора горчливи проблеми

24 Вести - 12.06.2018

Деветгодишните Антонио и Александар се браќа – близнаци и живеат во Скопје. Иако навидум си наликуваат, првите разлики во нивниот развој се појавиле во првите години, кога на Александар му била дијагностицирана церебрална парализа.

Тимјаник, УНИЦЕФ со поддршка за владиниот проект

Алсат-М - 12.06.2018

Жителите на неготинското село Тимјаник кои вчера го кренаа гласот против отворање на дневен центар за деца со посебни потреби, треба детално да бидат информирани за важноста на институциите чија цел е социјализација на оваа категорија деца.

Ристески, првак во пинг понг за телесни инвалиди, по настаните во Тимјаник прашува: Треба ли закон за еутаназија за ...

Фокус - 12.06.2018

Рубинчо Ристески, првак на Македонија во пинг понг за лица со инвалидитет и член на нашата репрезентација, вели дека е изненаден од реакциите на жителите на Тимјаник, по повод најавата на Министерството за труд и социјална политика, дека во селото ...

Јанчев, по настаните во Тимјаник: Не се важни политичките партии во случајов, туку најранливите категории на граѓани!

Фокус - 12.06.2018

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев порача дека општината е отворена за соработка со Министерството за труд и социјална политика, на чие чело е Мила Царовска, и како Општина Кавадарци дава целосна поддршка за отворање на мали групни домови, ...

75 лица се пријавиле за згрижувачи на деца нецели две недели по стартот на кампањата „на секое дете му треба семјество“

Сакам да кажам - 12.06.2018

Интерес да бидат згрижувачи на деца без родители, деца со пречки во развојот и деца одвоени од своите родители поради негрижа и злоупотреба пројавиле 75 лица, за нецели две недели од стартот на кампањата на Министерството за труд и социјална ...

Случајот Тимјаник покажа дека ни треба време да пораснеме

Р.С.Европа - 12.06.2018

На македонското население му треба едукација а не само кампањи, изјави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска по отпорот во селото Тимјаник да се отвори мал групен дом за лица со попреченост.

Мирен марш на лицата со хендикеп во Тимјаник денес

Телма - 12.06.2018

Во Тимјаник денес е мирно. Доцна попладне е најавен мирен марш на лицата со посебни потреби. Ова следи како одговор на вчерашните реакции на насобрани граѓани, кои бараа градинка, а не дом за деца со посебни потреби.

Мила Царовска: Ако треба ќе одам во Тимјаник уште 200 пати

+инфо - 12.06.2018

За да нема повеќе вакви реакции во ниту една општина кадешто треба да се направат мали групни домови во кои ќе бидат згрижени деца кои досега беа институционално згрижени, потребна е едукација на населението По вчерашната средба со жителите на ...

Грдо е лицето на Тимјаник, нели?

+инфо - 12.06.2018

Напикани еден до друг на масички од кои заради профит не можеме ни да се разминеме, во ниеден момент не ќе ни текне дека нема ниту една маса за лица со инвалидитет што е „закон“ во развиени општества.

И Стивен Хокинг би го избркале од Тимјаник

Либертас - 12.06.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Слободанка Јовановска за „Независен“: Вчера гордите Македонци си ја видоа својата грда слика во огледало. Цело село стана на нозе за да спречи ЧЕТИРИ деца со попреченост да бидат сместени во нивната драгоцена ...

Бурни реакции по вчерашните случувања во Тимјаник

Канал5 - 12.06.2018

По вчерашната драма во Тимјаник, лицата со хендикеп возвраќаат - масовен протест во Неготино. Како порака дека на лицата со попречености не треба да се гледа како на непријатели и дека секое дете има право на топла грижа и љубов.

Алиша: Виновни се и институциите кои не го подготвиле локалното население

Press24 - 12.06.2018

Лице со посебни потреби денеска од Сител побара помош и го пренесе својот став за случувањата во Тимјаник. Тој го лоцира проблемот и во институциите кои не го подготвиле ...

Нов протест во Неготино, жителите на Тимјаник не се предомислуваат

Press24 - 12.06.2018

Нов протест во Неготино каде не стивнуваат реакциите за Домот за децата во Тимјаник. Организатор е лице со посебни потреби и почнува во 18 ...

Гага, девојче со посебни: Нема да бидете нападнати, можеби само изгушкани!

Република - 12.06.2018

Денеска во 18:30 часот во Неготино ќе се одржи протестен марш кој ќе го предводи Драгица, позната во градот како Гага, која е девојче со посебни потреби. Целта на маршот е да се испрати пораката дека во Неготино има место за лицата со посебни ...

БРАВО ЗА НОВИНАРОТ НА ТВ 21: Однесе жителка на Тимјаник и ја запозна со децата против кои протестираше

МК News - 12.06.2018

Новинарот на ТВ 21 на протест во село Тимјаник против отворањето на дом за деца со посебни потреби покани и одведе една од жителките која протестираше да се запознае со децата кои се сместени во ...

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

Локално - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Две недели по стартот на кампањата "На секое дете му е потребно семејство", а веќе 75 лица се пријавиле за згрижувачи

Скопје инфо - 12.06.2018

Интерес да бидат згрижувачи на деца без родители, деца со пречки во развојот и деца одвоени од своите родители поради негрижа и злоупотреба пројавиле 75 лица, за нецели две недели од стартот на кампањата на Министерството за труд и социјална ...

Царовска: Тимјаник покажа дека на македонското население му треба едукација

Либертас - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

Грдо е лицето на Тимјаник, нели?

Либертас - 12.06.2018

Грдо е лицето на Тимјаник, нели? Грдо е, да! И добро е да се забележи. Но, што покажува огледалото кога самите ќе се погледнеме во него? Го прашуваме ли – огледалце, огледалце кој е најубав на светот? Ќе се издуваме врз нечија туѓа грдотија, ќе си ...

„Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста“

1tv - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Царовска: Не е важно само дали во Тимјаник ќе има дом, важно е да пораснеме како општество

Независен - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

Грдо е лицето на Тимјаник, нели?

Бриф - 13.06.2018

Грдо е, да! И добро е да се забележи. Но, што покажува огледалото кога самите ќе се погледнеме во него? Го прашуваме ли – огледалце, огледалце кој е најубав на светот? Ќе се издуваме врз нечија туѓа грдотија, ќе си ставиме шминка за да се разубавиме ...

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

CivilMedia - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Мила Царовска: Ако треба ќе одам во Тимјаник уште 200 пати

Слободен Печат - 12.06.2018

По вчерашната средба со жителите на селото Тимјаник кои протестираа против тоа во нивното село да се направи мал групен дом во кој треба да се сместат три деца со посебни потреби, министерката за труд и социјала Мила Царовска на заедничкиот брифинг ...

Царовска: Ако треба уште 200 пати ќе се вратам во Тимјаник за да им објаснам на жителите

Фокус - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

Слободен Печат - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Царовска: Ако треба ќе одам уште 200 пати во Тимјаник за да им објаснам на селаните

Фактор - 12.06.2018

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на заедничкиот брифинг со претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс, денеска порача дека ќе биде упорна за да ја добие согласноста на селаните во селото Тимјаник за случајот со децата со посебни ...

ПОВЕЌЕ СЕ ЗГРИЖУВААТ МИЛЕНИЧИЊА, ОТКОЛКУ ДЕЦА: Мила Царовска се сретна со новинарите

Женски магазин - 12.06.2018

На брифинг со новинарите во седиштето на УНИЦЕФ во Скопје, денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска порача дека за надминување на ситуации како вчерашната во селото Тимјаник не се доволни само кампањи и дејствувања на ...

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

Либертас - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Тимјаник покажа дека ни треба едукација

CivilMedia - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

Н.Македонија - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и ...

Царовска: Ако треба уште 200 пати ќе се вратам во Тимјаник за да им објаснам на жителите

iPortal - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ги доведува во прашање хуманите вредности и солидарноста

Телма - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско престапништво соопшти дека целосно го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и поддршка ...

Тимјаник покажа дека ни треба едукација

Локално - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

ДСПДП: Отпорот во Тимјаник ја доведе до прашање хуманоста

Макфакс - 14.06.2018

Државниот совет за превенција од детско прастапништво (ДСПДП) соопшти дека го поддржува Министерството за труд и социјална политика во настојувањето за целосно имплментирање на планираната реформа за унапредување на социјалната инклузија и поддршка ...

ТИМЈАНИК ПОКАЖА ДЕКА НИ ТРЕБА ЕДУКАЦИЈА:Заинтересирани за посвојување миленичиња, но не и на деца!

Вечер - 12.06.2018

За згрижување деца нема толку голем одѕив како што има за посвојување миленичиња. Мора да поработиме на ова поле зашто овој тип алтернативна форма на згрижување деца нуди најтопла атмосфера, како што е во нормалните семејства.