TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерацијата на планинарски спортови ќе ја истражува трагедијата

Нова ТВ - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нивни членови и екперти кои ќе ги анализираат околностите под кои загинаа двајцата планинари, Калина Велевска и Александар Миновски изминатиот викенд на ...

Планинарската федерација формира комисија, ќе го испитува инцидентот во кој загината двајцата планинари

МРТ - 14.02.2018

Имало ли, и со каква тежина биле пропустите кои завршија со смртоносни последици за двајцата планинари на планината Ниџе, од грчка страна. Планинарската федерација формира комисија која ќе го испитува инцидентот.

3D фотографија од врвот на Кајмакчелан каде што во близина загинаа двајцата македонски планинари

Бизнис Вести - 14.02.2018

3D фотографија од врвот на Кајмакчелан каде што во близина загинаа двајцата македонски ...

Зошто „Трансверзалец“ не го откажал качувањето во снежната лавина на Кајмакчалан?

+инфо - 13.02.2018

Безбедноста на планинарите е превенствена и во ситуација на неповолни временски услови, планинарската акција се откажува, вели Горан Николоски Ако немате искуство, најдобро е во зимски услови во планина да се движите со планинарски водичи ...

Телата на Калина и Александар денеска стигнале во Македонија

Фокус - 13.02.2018

Телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Како што дознава Фокус, погребот ќе биде во четврток. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан.

Федерацијата на планински спортови формираше комисија за истражување на смртта на планинарите

А1 On - 13.02.2018

„Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот ...

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Сител - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Што најавија од Транферзалец за турата на Кајмакчалан каде загинаа Калина и Александар

Бизнис Вести - 13.02.2018

Искачувањето на врвот Кајмакчалан започнал од од 2.020 мнв од ски терените и за искачување на врвот било потребно да се совлада надморска височина од 500 метри. Должината на патеката е 3,5 км во правец, а потребни се максимално 2.5 часа за ...

Обвинителство може кривично да гони за навредите на Фејсбук за загинатите планинари

+инфо - 13.02.2018

Објавите по социјалните мрежи се следат, ако се утврдат елементи на кривична одговорност, оние кои ги постирале ќе одговараат. Несреќата со двајцата планинари кои загинаа искачувајќи го Кајмакчалан, покрај изразите на сочувство и неверување на ...

„Трансверзалец“ ги повикува планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

А1 On - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

„Трансверзалец“ бара од планинарите за сега да се воздржат од изјави

Фокус - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

Што точно се случи на Кајмакчалан?...

Н.Македонија - 13.02.2018

Што точно се случи на Кајмакчалан? Во спомен на Калина и Александар Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија.

Федерацијата на планинарски спортови ќе истражува како загинаа Калина и Александар

Фокус - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нивни членови и екперти кои ќе ги анализираат околностите под кои загинаа двајцата планинари, Калина Велевска и Александар Миновски изминатиот викенд на ...

„Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Press24 - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ преку статус на својот Фејсбук профил ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави поврзани со трагедијата на Кајмакчалан, каде загинаа двајца млади планинари.

(ВИДЕО) Последното интервју со планинарката Калина Велевска

Репортер - 13.02.2018

Калина Велевска, која беше член на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“ и која загина на Кајмакчалан, своето последно интервју го имала направено со новинарката Неда Маретиќ, која била дел од тимот на планинари кои се качуваа на Кајмакчалан.

Организаторите на турата на Кајмакчалан во која животот го загубија двајца планинари бараат молчење до извештајот

еМагазин - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“, кое беше организатор на турата на Кајмакчалан во Грција, во која, животот го загубија двајцата планинари Калина Велевска и Александар Милановски, замолуваат планинарите да се воздржат од изјави.

Планинарската федерација формира комисија, ќе го испитува инцидентот во кој загинаа двајцата планинари

Слободен Печат - 14.02.2018

Комисијата ќе биде составена од планинари, професионални водичи и од стручњаци. Планинарската федерација ќе формира комисија, со која ќе го испитува инцидентот во кој загинаа двајца македонски планинари во околината на Воден, на планината Ниџе.

Кога одговорноста и безбедноста на планините ќе бидат земени сериозно

Нова ТВ - 12.02.2018

Пишува: Југослава Дуковска, планинар Како се почнува текст за стандардите во планинарењето и безбедното движење во планина ден, откако на планина ќе ти загине пријател кого си го сакал како да е твоја крв? Дали ќе можеш да си ја задржиш ...

Детали од планинарската тура: Учествувате на сопствена одговорност!

Фокус - 12.02.2018

Веста за смртта на двајцата млади планинари, Калина Велевска и Александар Миновски, чии тела вчера беа извлечени од врвот Кајмакчалан по долгочасовната акција на грчките специјални служби, ја трогна целата земја.

Каде да се бара одговорноста за трагедијата на двајцата млади планинари

24 Вести - 12.02.2018

Македонија во шок по смртта на двајцата планинари. Се бараат одговори но и одгвоорност зошто згаснаа два млади животи. Независно од временските услови потребна е добра подоготовка и пред се едукација за сите оние кои решаваат да тргнат на планина ...

Што се случи на Кајмакчалан ќе се знае по извештајот на планинарскиот клуб Трансверзалец

Телма - 12.02.2018

Телата на двајцата млади планинари кои вчера загина на Кајмакчалан се извлечени и во тек се истражни активности на грчките власти, потврдија од планинарската федерација на Македонија. На настраданите ќе им се изврши обдукција, по што посмртните ...

Откриен идентитетот на двајцата алпинисти кои загинаа на Кајмакчалан

Алсат-М - 12.02.2018

Објавени се имињата на двајцата македонски алпинисти кои беа пронајдени мртви на планината Кајмакчалан на границата со Грција. Се работи за Калина Велевска (27 години) и Александар Миновски (35 годишен ) и двајцата од Скопје .

„Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Фокус - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

ФПСМ: Друштвото „Трансверзалец“ не ги почитувало основните правила за зимско искачување на Кајмакчалан

Сител - 12.02.2018

Трансверзалец има само еден лиценциран водич за зимски тури, а тој не бил предводникот на групата од која двајца планинари загинаа на Кајмакчалан. Според федерацијата на планински спортови на Македонија водичот на групата поседувал лиценца за ...

Ова е Александар Миновски- планинарот кој загина на Кајмакчалан

Курир - 12.02.2018

Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан. Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека Александар и Калина не се со нив и пријавиле во полиција.

Грчката противпожарна служба објави видео од операцијата за извлекување на телата на починатите планинари

МРТ - 12.02.2018

Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35) загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна... Грчката противпожарна служба објави видео од операцијата за извлекување на телата на починатите планинари Калина Велевска и ...

Објавено видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Либертас - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна.

Mинус 20 и разорен ветер од 150 километри на час, еве во какви услови планирите го искачувале Кајмакчалан

Сител - 12.02.2018

A post shared by Vlado Bosnjakovski (@vlado_ftw) on Feb 10, 2018 at 9:00am PST Планинарите кои го искачувале Кајмакчалан пред себе имале разорен ветар со брзина од 150 километри на час, додека температурите се спуштале под минус 20 степени.

Потсетуваме на двете интервјуа со Калина за Тера телевизија

Тера - 12.02.2018

35-годишниот Александар Миновски, кој загина на Кајмакчалан заедно со Калина Велевска, освои многу планински пространства и врвови, не само во Македонија, туку и низ Европа. Тоа и патувањата, биле негова животна страст.

Видео: Снег и разорен ветер на Кајмакчалан – под какви услови се качувале планинарите кои загинаа

Sky - 12.02.2018

Двајцата планинари од Македонија на врвот на Кајмакчалан, на планината Ниџе, загинале најверојатно по пад во бездна. Спасувачките служби ги извлекоа телата, а се работи за маж и жена на 25 годишна и 35 годишна возраст, планинари кои биле во група од ...

Водичот Костадиновски немал дозвола за зимско планинарење, зошто не го откажал качувањето во снежната лавина на ...

Слободен Печат - 14.02.2018

Претседателот на Комисијата за планинарски водичи Горан Николоски за Плусинфо потврди дека Зоран Костадиновски, претседател на планинарското друштво „Трансверзалец“ нема дозвола за зимско планинарење, но вели дека тој нема официјална потврда дека, ...

Телата на Калина и Александар денеска стигнале во Македонија

Локално - 13.02.2018

Телата на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски денеска со автомобил пристигнале во Македонија. Како што дознава Фокус, погребот ќе биде во четврток. Калина и Александар загинаа искачувајки го Кајмакџалан.

ФПСМ оформи комисија за истражување на смртта на планинарите на Кајмакчалан

Макфакс - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нејзини членови и екперти, за истражување на трагичниот настан во кој загинаа македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски на Кајмакчалан.

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Вечер - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Јавното обвинителство може кривично да гони за навредите на Фејсбук за загинатите планинари

Слободен Печат - 13.02.2018

Несреќата со двајцата планинари кои загинаа искачувајќи го Кајмакчалан, покрај изразите на сочувство и неверување на социјалните мрежи, зема и друга димензија. Се појавија згрозувачки и навредливи коментари, исполнети со говор на орама, постирани од ...

„Трансверзалец“: Планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Макфакс - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

„Трансверзалец“ бара од планинарите за сега да се воздржат од изјави

Шеталиште - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

Детали за тоа што точно се случи на Кајмакчалан каде загинаа Калина и Александар

Фокус - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето на ...

Федерацијата на планинарски спортови ќе истражува како загинаа Калина и Александар

Либертас - 14.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нивни членови и екперти кои ќе ги анализираат околностите под кои загинаа двајцата планинари, Калина Велевска и Александар Миновски изминатиот викенд на ...

„Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Сител - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ преку статус на својот Фејсбук профил ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави поврзани со трагедијата на Кајмакчалан, каде загинаа двајца млади планинари.

(ВИДЕО) Последното интервју со планинарката Калина Велевска

Окно - 14.02.2018

Калина Велевска, која беше член на планинарскиот клуб „Трансферзалец“ и која загина на Кајмакчалан, своето последно интервју го имаше направено со новинарката Неда Маретиќ, која беше дел од тимот на планинари кои се качуваа на Кајмакчалан.

Детали за планинарската тура на Кајмакчалан каде загинаа двајца планинари

Press24 - 12.02.2018

Двајца вљубеници на планинарењето, наместо во авантура заминаа во смрт. Безживотни тела на двајца македонски планинари без пронајдени вчера на врвот Кајмакчалан по долгата потрага на грчките специјални служби.

Како се случи трагедијата на Кајмакчалан: Биле ли планинарите предупредени од ски центарот за лошото време?

Република - 12.02.2018

Грчки медиуми известуваат дека Калина и Александар се одделиле од групата, и најверојатно изгубиле ориентација поради лошите временски услови. Членови на нивната група се јавиле на бројот за итни случаеви 112, по што започнала потрагата.

Неколку верзии се вртат во јавноста за трагедија- „Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави

Курир - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Извештајот на планинарскиот клуб „Трансверзалец" ќе открие што се случило на Кајмакчалан

Press24 - 12.02.2018

Телата на двајцата млади планинари кои вчера загина на Кајмакчалан се извлечени и во тек се истражни активности на грчките власти. Според последните информации до кои дојде Телма , двајцата настрадани планинари заедно со групата на тешки услови ...

„Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Слободен Печат - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

Има причина за одговорност по трагедијата на Кајмакчалан

Вечер - 12.02.2018

Трансверзалец има само еден лиценциран водич за зимски тури, а тој не бил предводникот на групата од која двајца планинари загинаа на Кајмакчалан. Според федерацијата на планински спортови на Македонија водичот на групата поседувал лиценца за ...

Ова е Александар Миновски - планинарот кој загина на Кајмакчалан

Сител - 12.02.2018

Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан. Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека Александар и Калина не се со нив и пријавиле во полиција.

Видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари

Тера - 12.02.2018

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, по пад во бездна.

Mинус 20 и разорен ветер од 150 километри на час, еве во какви услови планирите го искачувале Кајмакчалан

Вечер - 12.02.2018

Планинарите кои го искачувале Кајмакчалан пред себе имале разорен ветар со брзина од 150 километри на час, додека температурите се спуштале под минус 20 степени. Во оваа тура загинаа 27-годишната Калина Велевска и 35-годишниот Александар Миновски.