TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американската мисија на Месечината ќе мора да заврши порано од планираното

Слободен Печат - 27.02.2024

Американската приватна вселенска компанија, Интуитив Машинс очекува да изгуби контакт со вселенското летало Одисеј, со што ќе се скрати мисијата пет дена по нејзиното странично слетување на Месечината.

УШТЕ ЕДНА МИСИЈА НА МЕСЕЧИНАТА ПОКУСА ОД ОЧЕКУВАЊАТА: Американското летало на Intuitive Mashines се преврте – и умре

Пари - 27.02.2024

Одисеј, американското роботизирано вселенско летало кое слета на Месечината минатата недела, најверојатно ќе умре за некој ден. Комуникациите со превртениот лендер остануваат ограничени и ќе завршат кога сончевата светлина повеќе нема да свети на ...

Мисијата на првото приватно летало на Месечината ќе биде прекината по само пет дена

Сакам да кажам - 27.02.2024

Инженерите на контрола на летот очекуваат да го изгуват контактот со приватното летало „Одисеј“, прекинувајќи ја мисијата само пет дена по неговото слетување на Месечината, објави американската компанија која стои зад овој проект „Интуитив машинс“.

Одисеј испиша историја: Ги испрати првите фотографии од јужната страна на Месечината(ФОТО)

Денар - 27.02.2024

Приватното американско вселенско летало Одисеј, кое горе-долу успешно слета на површината на Месечината минатата недела, работи без проблеми и испраќа податоци назад на Земјата, објави компанијата Intuitive Machines.

[ФОТО] „Odysseus“ се запиша во историјата: Ги прати првите фотографии од јужната страна на Месечината

Точка - 27.02.2024

Фотографиите кои досега се добиени покажуваат дека „Odysseus“, откако пропатувал речиси милион километри, слетал 1,5 километри подалеку од планираното место. Приватното американско летало „Odysseus“, кое минатата недела „повеќе или помалку“ успешно ...

Јапонскиот робот на Месечината ја преживеа „лунарната ноќ“

Кајгана - 27.02.2024

Јапонскиот робот ја преживеа „лунарната ноќ“ на Месечината, која трае како две недели на Земјата. Тоа е период на екстремен студ и целосен мрак, јавува BBC . „Синоќа испративме команда до #SLIM и добивме одговор“, напиша на X Jaxa (Јапонската ...

Јапонското летало “оживеа“- сите го отпишаа, а тоа преживеа и лунарна ноќ на минус 130 степени

Канал5 - 26.02.2024

Јапонската сонда SLIM, која успешно слета на Месечината во јануари, преживеа двонеделна лунарна ноќ, кога температурите се екстремно ниски и достигнуваат минус 130 степени. Ова е само уште еден во низата докази дека ова мало летало е речиси ...

НАСПРОТИ ШАНСИТЕ: Јапонската сонда ја преживеа лунарната ноќ, воспостави контакт со Земјата/ВИДЕО

Вечер Прес - 26.02.2024

Јапонската вселенска агенција соопшти дека нејзината лунарна сонда SLIM неочекувано преживеала ледена лунарна ноќ и повторно воспоставила комуникација со Земјата, повеќе од еден месец откако леталото направило историско прецизно слетување на ...

Јапонското вселенско летало неочекувано ја преживеа лунарната ноќ

Слободен Печат - 26.02.2024

Јапонската вселенска агенција во понеделникот соопшти дека нејзиниот слетувач на месечината, СЛИМ неочекувано преживеал замрзната лунарна ноќ и ја обновил комуникацијата со Земјата, повеќе од еден месец откако леталото изврши историски „прецизно“ ...

(ВИДЕО) Одисеј испиша историја: Ги испрати првите фотографии од јужната страна на Месечината

Алсат-М - 28.02.2024

Приватното американско вселенско летало Одисеј, кое слета на површината на Месечината минатата недела, работи без проблеми и испраќа податоци назад на Земјата, објави компанијата Intuitive Machines.

(ВИДЕО) Одисеј испиша историја: Ги испрати првите фотографии од јужната страна на Месечината

Zoom - 28.02.2024

Приватното американско вселенско летало Одисеј, кое слета на површината на Месечината минатата недела, работи без проблеми и испраќа податоци назад на Земјата, објави компанијата Intuitive Machines.

Ги испрати првите фотографии од јужната страна на Месечината

Пулс24 - 28.02.2024

Приватното американско вселенско летало Одисеј, кое слета на површината на Месечината минатата недела, работи без проблеми и испраќа податоци назад на Земјата, објави компанијата Intuitive Machines.