TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: „Бијело Дугме“ распали во преполната арена „Борис Трајковски“

Утрински - 07.11.2014

Еден од најдобрите бендови на просторите на бивша Југославија беше дочекан со овации од расположената публика која не ги штедеше своите аплаузи и грла уште од самиот старт „Кој не полуди, тој не е ...

40 години Бијело Дугме: Брега и Ален Исламовиќ ја запалија македонската публика (фотогалерија)

Република - 08.11.2014

Енергично, разиграно, моќно. Вака може да се опише вечерашниот концерт на Ален Исламовиќ, Горан Бреговиќ и неговиот „ Оркестар за свадби и погреби“ во преполната сала „Борис Трајковски, по повод 40 ...

ДОСИЕ „БИЈЕЛО ДУГМЕ“: Пркос, СФРЈ и рокенрол!

Фактор - 07.11.2014

Бендот кој му пркоси на времето тргна во совладувањето на границите ширум светот. 4 децении музичубов!и неуморни. Бијело дугме ја започна својата светска турнеја.

ФОТО: Ален Исламовиќ: „Горан сега е посмирен“

Утрински - 05.11.2014

Во петок во арената „Борис Трајковски“ ќе се случува големиот славенички концерт по повод 40 години од постоењето на легендарната група предводена од Горан Бреговиќ Со нов имиџ, на моменти речиси и ...

ФОТО Горан Бреговиќ пред славеничкиот концерт во Скопје: Каков би бил овој свет без лудило?!

+инфо - 06.11.2014

Непосредно пред утрешниот концерт на групата „Бијело дугме“ во „Борис Трајковски“ во Скопје, во рамки на славеничка турнеја со која групата одбележува 40 години постоење, познатиот музичар и ...

"Бијело дугме" ги врати плочите

Вест - 04.11.2014

Сe уште е неизвесно дали во Македонија ќе се најде дистрибутер за проектот "Бијело дугме- Бокс сет делукс", со деветте ремастерирани албуми на "Бијело дугме", првата сингл-плоча, книга и документарец.

В петок, хитовите на „Бијело дугме“ ќе прозвучат поинаку

Н.Македонија - 05.11.2014

Меѓу 50 големи светски центри во светот и Скопје ќе биде дел од светската турнеја со која се одбележуваат 40 години од постоењето на една од најуспешните групи во екс Југославија, „Бијело дугме“.

Авалон се изјасни: Кој нема да полуди, тој не е нормален

Точка - 05.11.2014

Авалон Продукција со чест и задоволство го најавува долгоочекуваниот концерт на "Бјело Дугме" заедно со Горан Бреговиќ и Ален Исламовиќ. На денешната прес конференција тие најавија концерт за ...

Кој нема да полуди не е нормален!

Вечер - 06.11.2014

„Брега сега е посимпатичен, одртаве, па не е нервозен како порано", се пошегува Исламовиќ, кој вечерва заедно со старите музички пријатели уште еднаш ќе ја раскаже музичката приказна наречена „Бијело ...

Ален Исламовиќ денес во живо во Радио Слободна Македонија

Вистина.мк - 06.11.2014

Бендот кој не знае за генерации, кој го освои светот, „Бијело Дугме“ ја започна светската турнеја во чиј склоп се најде и Скопје, и во петок, 7 ноември ќе ја здрмаат македонската публика во ...

Ален Исламовиќ во Скопје: Ветуваме одличен концерт

Вистина.мк - 05.11.2014

Непосредно пред големиот концерт на безвременските „Бијело Дугме“, кој ќе се одржи на 7-ми ноември во спортската сала „Борис Трајковски“, еден од пејачите на бендот Ален Исламовиќ веќе пристигна во ...