TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Од 15 март постепено укинување на таксите на производите од Србија и БиХ

МКД - 27.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти вечерва објави дека од 15 март ќе започне постепено укинување на таксите на производите кои се увезуваат од Србија и Босна и Херцеговина. „Прво, како знак на добра волја и подготвеност да го решиме економскиот спор ...

Курти и понуди „маслиново гранче“ на Србија

Deutsche Welle - 27.02.2020

Новиот косовски премиер Албин Курти денеска најави дека неговата влада делумно ќе ги укине царините од 100% на увозот од Србија, како чекор на добра волја во обид да се рестартираат преговорите.

Харадинај за одлуката на Курти: Ова е почеток на враќањето на Србија и Русија на Косово

Локално - 27.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај оцени дека Албин Курти се предал на Србија со одлуката за суспендирање на дел од таксите на производи од БиХ и од централна Србија. „Вечерва измамникот Албин Курти се предаде на Србија.

Курти најави укинување на таксите од 15 март

Локално - 27.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти најави на вонредна конференција укинување на даноците на суровини од Србија и БиХ од 15 март. Курти додаде дека, доколку Србија покаже добра волја, тие се подготвени да ги укинат целосно таксите во рок од 90 дена од ...

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

+инфо - 27.02.2020

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини од Србија и БиХ. „Вечерва измамникот Албин и се предаде на Србија.

Косово ја укинува таксата кон Србија на 15 март

А1 On - 27.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти најави дека на 15 март ќе биде укината таксата за увоз од Босна и Херцеговина и Србија. Курти го повика Белград да ја прекине кампањата за повлекување на признавањата на Косово.

Курти делумно ја укина таксата на увозот од Србија и БиХ

Денешен - 27.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти објави вечерва дека неговата влада одлучи делумно да ја укине таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, со цел да се деблокира дијалогот со Белград за решавање на споровите меѓу Косово и Србија , ...

Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Слободен Печат - 27.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, најави дека на 15 март ќе бидат укинати таксите за српските и босанските производи. Курти вели дека како влада се одлучила на ваков чекор посел анализата направена од министерството за економија.

Косово од 15 март ќе ги укине таксите кон Србија и Босна и Херцеговина

Press24 - 27.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти најави укинување на таксите на стоката од Србија и Босна и Херцеговина на вонредна прес-конфренција. Таксите ќе бидат укинати од 15. март. Косово во 2018 година воведе 100 отсто такси на производите кои доаѓаат од ...

Косово ги укина царините за српската стока

MTM - 27.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, најави дека трговските давачки за српската стока ќе бидат укинати од 15 март. Тој го објави ова на прес-конференција, пренесеоа агенциите. „Со добра волја од наша страна, ние ги укинуваме царините за увоз на ...

Косово ги укинува таксите за производи од Србија и БиХ

Expres - 27.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти најави укинување на 100% зголемените царини за производите од Србија и БиХ, воведени од претходниот премиер, Рамуш Харадинај. Мерката би стапила на 15 март, пренесува ...

Курти „го сопнува“ Тачи за да ги преземе преговорите со Белград

Макфакс - 27.02.2020

Со откривањето на тајната спогодба меѓу Хашим Тачи и НАТО, косовскиот премиер Албин Курти се обидува да го маргинализира Тачи и на тој начин да му ја преземе клучната позиција во дијалогот меѓу Белград и Приштина, сметаат експертите, пренесува ...

Се огласи НАТО за „откритието“ на Курти

МКД - 26.02.2020

Претставник на НАТО изјави дека косовските безбедносни сили мора да го информираат и да добијат претходна согласност од командантот на КФОР за какво било движење на северот на Косово, пренесува Газета експрес.

Курти: Нема да барам испраќање на безбедносните сили во северно Косово

А1 On - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека нема намера да ги праќа единиците на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско население, туку единствено бара појаснувања за тајниот договор што во 2013 ...

НАТО се огласи по „откритието“ на Курти: Косовските безбедносни сили ќе се движат на северот на Косово, само со ...

Локално - 26.02.2020

Претставник на НАТО изјави дека косовските безбедносни сили мора да го известат и да добијат претходно одобрение од командантот на КФОР за какво било движење во северно Косово. Ова е објавено од „Газета експрес“.

Курти повика Тачи да биде разрешен поради „таен договор“ за северно Косово

МКД - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти објави „таен договор“, направен во април 2013 година меѓу НАТО и тогашниот премиер Хашим Тачи. Курти смета дека договорот го прекршува уставот на земјата и е основа за отстранување на Тачи од функцијата косовски ...

Курти бара смена на Тачи поради тајниот договор со НАТО

Локално - 26.02.2020

Откако официјално ја извести претседателката на парламентот, Вјоса Османи за тајниот договор на Хашим Тачи и тогашниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, косовскиот премиер Албин Курти истакна дека Тачи сериозно го прекршил Уставот, што е и ...

Курти бара разрешување на Тачи зашто потпишал таен договор со НАТО

+инфо - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти го менува Тачи поради тајната спогодба за северот на Косово

Макфакс - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека постои основа за покренување процедура за смена на косовскиот претседател Хашим Тачи поради сериозно кршење на Уставот со потпишувањето на „тајната спогодба“ со која на припадниците на КБС им се забрануваат ...

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

Слободен Печат - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за ...

Таен договор отвори нова криза на Косово, заминува ли и последниот командант на УЧК?

Expres - 26.02.2020

Таен договор потпишан од актуелниот претседател Хашим Тачи во 2013 година со тогашниот шеф на НАТО расмусен е причина за нива сериозна криза на Косово. Косовскиот премиер Албин Курти денеска објави таен договор потпишан од екс премиерот Тачи со кој ...

Курти бара разрешување на Тачи, го обвини за тешко прекршување на Уставот

Слободен Печат - 26.02.2020

Курти смета дека ваквото прекршување на Уставот од страна на Тачи претставува основа за започнување на процедурата за негово разрешување од функцијата претседател на Република Косово. Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

А1 On - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

Алсат-М - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти бара разрешување на Тачи, тврди дека го прекршил Уставот

Р.С.Европа - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

24Инфо - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

Либертас - 26.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти го менува Тачи поради тајната спогодба за северот на Косово

Точка - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека постои основа за покренување процедура за смена на косовскиот претседател Хашим Тачи поради сериозно кршење на Уставот со потпишувањето на „тајната спогодба“ со која на припадниците на КБС им се забрануваат ...

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

А1 On - 26.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за економски ...

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

Либертас - 26.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за ...

Курти сака да го разреши Тачи

Expres - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти го менува Тачи поради тајната спогодба за северот на Косово

Centar - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека постои основа за покренување процедура за смена на косовскиот претседател Хашим Тачи поради сериозно кршење на Уставот со потпишувањето на „тајната спогодба“ со која на припадниците на КБС им се забрануваат ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

Опсервер - 26.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

Опсервер - 26.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

Нетпрес - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти бара разрешување на Тачи затоа што потпишал таен договор со НАТО

MakPress - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини денеска претседателот на државата Хашим Тачи дека извршил тешко прекршување на Уставот со тоа што во 2013 година, како премиер, потпишал таен договор со тогашниот генерален секретар на НАТО Андерс Форг ...

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

MakPress - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за ...

Курти: Косово ќе ја укине таксата штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

Вечер - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за ...

Курти: Нема да барам испраќање на безбедносните сили во северно Косово

24Инфо - 26.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека нема намера да ги праќа единиците на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско население, туку единствено бара појаснувања за тајниот договор што во 2013 ...

Курти: Нема да барам испраќање на безбедносните сили во северно Косово

Либертас - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека нема намера да ги праќа единиците на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско население, туку единствено бара појаснувања за тајниот договор што во 2013 ...

Курти нема намера да ги испраќа безбедносните сили на северот на Косово

Слободен Печат - 26.02.2020

Курти нема намера да ги испраќа безбедносните сили на северот на Косово Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека нема намера да ги праќа единиците на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско ...

Курти: Нема да барам испраќање на безбедносните сили во северно Косово

Опсервер - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека нема намера да ги праќа единиците на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско население, туку единствено бара појаснувања за тајниот договор што во 2013 ...

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

24Инфо - 26.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе се воспостави целосен реципроцитет кон Белград, за што се очекува елаборацијата од Министерството за ...

Курти: Нема да барам испраќање на безбедносните сили во северно Косово

MakPress - 26.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти тврди дека нема намера да ги праќа единиците на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско население, туку единствено бара појаснувања за тајниот договор што во 2013 ...

Курти „го сопнува“ Тачи за да го елиминира од преговорите со Белград

24Инфо - 27.02.2020

Со откривањето на тајната спогодба меѓу Хашим Тачи и НАТО, косовскиот премиер Албин Курти се обидува да го маргинализира Тачи и на тој начин да му ја преземе клучната позиција во дијалогот меѓу Белград и Приштина, сметаат експертите, пренесува ...

Курти „го сопнува“ Тачи за да ги преземе преговорите со Белград

Точка - 27.02.2020

Со откривањето на тајната спогодба меѓу Хашим Тачи и НАТО, косовскиот премиер Албин Курти се обидува да го маргинализира Тачи и на тој начин да му ја преземе клучната позиција во дијалогот меѓу Белград и Приштина, сметаат експертите, пренесува ...

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

Слободен Печат - 27.02.2020

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини од Србија и БиХ. – Вечерва измамникот Албин и се предаде на Србија.

Харадинај: Ова е почеток на враќањето на Србија и Русија на Косово

Фокус - 27.02.2020

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини од Србија и БиХ. „Вечерва измамникот Албин и се предаде на Србија.

Харадинај: Измамникот Курти и се предаде на Србија

А1 On - 27.02.2020

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини од Србија и БиХ. „Вечерва измамникот Албин и се предаде на Србија.

Харадинај: Измамникот Курти се предаде на Србија

Курир - 27.02.2020

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини од Србија и БиХ. „Вечерва измамникот Албин и се предаде на Србија.