TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повторно штрајк во ЗК “Пелагонија“

Алфа - 02.12.2019

Нови бранувања во ЗК “Пелагонија“ од Битола, кој е најголем производител на храна во држвата со петстотини вработени. Денеска, стотина работници излегоа на мирен протест пред дирекцијата , барајќи ја октомвриската плата, а велат дека незадоволството ...

Вработените на ЗК Пелагонија на нов протест

Н.Македонија - 02.12.2019

Вработените во ЗК Пелагонија денеска рано изутрина наместо на своите работни места се собраа пред Управната зграда каде протестираа поради неисплатените плати. На протестот околу 200 работници побараа средба со раководството на Комбинатот.

Панделески вети дека работниците од „Пелагонија“ во среда ќе добијат плата

+инфо - 02.12.2019

Стотина работници во ЗК „Пелагонија“ од Битола денеска излегоа на мирен протест пред дирекцијата барајќи ја октомвриската плата, а велат дека незадоволството расте поради неизвесноста, што ќе биде понатаму со комбинатот.