TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шампионот Вардар поразен во Скопје

Поглед - 18.10.2020

ШАМПИОНОТ ПОРАЗЕН ВО СКОПЈЕ Во дербито на 9-тото коло од 1 МФЛ Вардар загуби од Шкендија во Скопје со резултат 1:5. Почетните минути од натпреварот му припаднаа на домаќинот, Вардар ја имаше иницијативата па во 11-тата минута Попзлатанов по убаво ...

Убедлив, но контроверзен пораз на Вардар од Шкендија

Вардар - 17.10.2020

Вардар загуби од Шкендија со 1:5. Убедлив, но и крајно контроверзен пораз на нашиот тим во дуелот со тетовскиот тим. Зошто? Затоа што не беа досудени два пенали, а еден гол на противникот беше постигнат од офсајд.

Ернест Ѓока: Ова е Шкендија која ја сакаме

Екипа - 17.10.2020

Шефот на стручниот штаб на Шкендија, Ернест Ѓока сосема очекувано презадоволен од убедливата победа од 1-5 на неговиот тим на гостувањето во дерби пресметката против Вардар. Шкендија покажа повеќе тактички квалитет, мудрост и трепени да дојде сосема ...

Ѓока: Сакаме пак да бидеме таа европска Шкендија од претходно

Gol.mk - 17.10.2020

Шкендија зададе удар во првото сезонско дерби и убедливо (1-5) славеше на гости кај Вардар. а тренерот Ернест Ѓока изрази задоволство од високата победа и фактот дека неговиот тим остана на врвот во ПМФЛ.

Ѓока: Се боревме, трчавме, создававме шанси… Ова е тоа што ни треба

SportMedia - 17.10.2020

Шкендија го демолира Вардар во Скопје што предизвика лавина задоволство во редовите на тетовските „црвено-црни“. По мечот, стратегот на Шкендија, Ернест Ѓока излезе со свој коментар за пресметката со Вардар.

ВИДЕО: Судиските одлуки кои го налутија Вардар на дербито со Шкендија

Gol.mk - 17.10.2020

Наместо да се зборува за дербито, по натпреварот на Вардар и Шкендија пак се говори за судиите. Незадоволен од арбитражата е актуелниот фудбалски шампион, од каде тренерот Александар Васоски потенцира три моменти по кои неговата екипа била ограбена.

Васоски ептен лут: Вардар по којзнае кој пат со Шкендија е оштетен!

Gol.mk - 17.10.2020

Александар Васоски, стратегот на Вардар, по дуелот со Шкендија (1-5) беше револтиран на арбитражата и истакна дека неговиот тим по којзнае кој пат кога игра со тетовчани е драстично оштетен.

Шампионот немоќен против лидерот Шкендија

Сител - 17.10.2020

Фудбалерите на Вардар загубија убедливо со 5-1 во дербито со лидерот на прволигашката табела Шкендија Мечот на Арената Тоше Проески започна со радост за домашниот тим откако Поп Златанов донесе предност за Вардар.

Васоски: По кој знае кој пат Вардар е оштетен против Шкендија, ова веќе нема смисол

SportMedia - 17.10.2020

Тренерот на Вардар Александар Васоски беше разочаран и револтиран од високиот пораз од Шкендија со 5:1 и од изданието на судиите на денешното дерби. „ Сакам во името на стручниот штаб и играчите да им се извинам на навивачите за тешкиот пораз од ...

Васоски: Се извинувам за тешкиот пораз, ама што треба да направиме за да ни свирнат пенал?

Sport 1 - 17.10.2020

Најтрофејниот македонски клуб Вардар денеска доживеа нова катастрофа откако загуби со 1-5 од Шкендија во дербито на деветото прволигашко коло, втор најтежок пораз сезонава после тој со Силекс со 0-4, по што тренерот Александар Васоски им се извини ...

Васоски по поразот од Шкендија распали по судиите: Катастрофална судиска тројка, драстично сме оштетени

Спортклуб - 17.10.2020

Актуелнито македонски првак Вардар денес на домашен терен беше убедливо поразен од големиот конкурент Шкендија со резултат од 1-5. По мечот, на својот профил на фејсбук се огласи тренрот на скопските „црвено-црни“, Александар Васовски кој беше видно ...

Се што Вардар успеа е само да ја налути Шкендија… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 17.10.2020

Далеку е овој Вардар од можност успешно да и парира на актуелната Шкендија која цврсто гази во новата сезона од елитниот шампионат на Македонија. Демонстрација за сето тоа беше денешниот дерби натпревар од 9. коло во ПМФЛ.

Тежок пораз: Вардарова мизерија за “петарда“ од Шкендија! (ВИДЕО)

SportMedia - 17.10.2020

Вардар играше, имаше шанси, посебно во првиот дел, но на крај Шкендија се радува на голема, убедлива и заслужена победа од 5:1. На крај може да се каже дека ова беше вардарова МИЗЕРИЈА. Одлично супер дерби бр.61, шанси и голови.

Овој Вардар стана ВРЕЌА ЗА БОКСИРАЊЕ за Шкендија! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 17.10.2020

Кој ли очекуваше дека супер – дербито бр.61 меѓу Вардар и Шкендија ќе заврши со резултат 1:5 за гоститте од Тетово. Посебно ако се знае што се се случуваше во првиот дел. Но Вардар останува само “детски“ Вардар, наивен, со многу желба, а со никаков ...

Гол број 175 во ПМФЛ: Бесарт по десети пат го “ТРЕСНА“ Вардар!

SportMedia - 17.10.2020

Веројатно Валон Ахмеди беше играч на натшреварот, постигна два гола, имаше неколку одлични додавања, над него беше направен и пенал, но Бесарт Ибраими и на овој меч го тресеше Вардар, ја тресеше мрежата на лутиот ривал.

Вардар не памти ваков пораз од Шкендија, па уште и во Скопје

Спортманија - 17.10.2020

Немоќен беше шампионот во дуелот со тетовци Шкендија убедливо со 5:1 го победи Вардар во дуелот на двата последни шампиони во македонското првенство. Едно полувреме траеше отпорот на вардарци, а потоа Шкендија во вториот дел покаѓа доминација и ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Вардар ќе почека за триумф над Шкендија, тетовци испукаа петарда во Скопје

Дриблинг - 17.10.2020

Серијата без триумф на Вардар над Шкендија во Скопје се продолжи на седум натпревари во низа, откако бранителот на титулата попладнево загуби од актуелниот лидер со 5-1. Вардар добро го отвори натпреварот и поведе уште во 11 минута преку ...

Шкендија во дербито го декласира Вардар

TopSport - 17.10.2020

Бранителот на титулата Вардар доживеа тежок пораз во дербито со Шкендија. Попладнево во Скопје Шкендија славеше со 5:1 и ја задржа првата позиција на табелата. Екипата од Тетово нема пораз од вардар на последните 13 натпревари.

Шкендија му даде пет гола на Вардар во Скопје

24Фудбал - 17.10.2020

Шкендија со убедливи 5-1 го победи Вардар на Арената „Тодор Проески“ и ја продолжи успешната серијата против ривалот која ја има во последните години. Вардар доживеа дебакл на свој терен од Шкендија и покрај тоа што прв даде гол на натпреварот.

ВИДЕО: Шкендија му даде ПЕТ гола на Вардар и покажа моќ во првото дерби!

Gol.mk - 17.10.2020

Тетовска Шкендија дојде до три бода на гости кај актуелниот првак Вардар (1-5) и потврди дека во моментов е најквалитетната екипа во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ) оваа сезона. Извештај од натпреварот: Избраниците на Ѓокаж го фатија ...

Катастрофа на првакот во дербито: Шкендија го распарчи Вардар среде Скопје (ФОТО)

Sport 1 - 17.10.2020

Актуелниот прволигашки лидер Шкендија ја продолжи серијата без пораз во дербијата со Вардар и стигна до 13-ти меч во низа во овие три години, откако денеска ја запишаа шестата победа во меѓусебните пресметки и го понижи својот најголем ривал на ...

Шкендија пукна „петарда“ во дербито против Вардар

Слободен Печат - 17.10.2020

Дерби натпреварот во деветтото коло во Првата фудбалска лига и припадна на Шкендија која со убедливи 1:5 го совлада Вардар и ја продолжи серијата без пораз во дуелите со „црвено-црните“ . Ова воедно беше и прва победа за Шкендија по пауза од две ...

Вардар поведе, па доживеа вистинска катастрофа во битката со Шкендија

Дерби - 17.10.2020

Екипата на Вардар доживеа тежок пораз од Шкендија од 5-1 во премиерниот натпревар од 9. коло во Првата македонска фудбалска лигата. Избраниците на Васоски добро го отворија дуелот на националната арена „Тодор Проески“ и во 11 минута поведоа со ...

Вардар на колена: Шкендија со „петарда“ за составот на Васоски… (ВИДЕО)

Екипа - 17.10.2020

Шкендија сосема очекувано со убедливи 1-5 (1-2) славеше против крпениот сезонава Вардар во дербито на 9. коло од Првата македонска фудбалска лига. Избраниците на Александар Васоски поведоа на натпреварот, но тоа само ги налути фаворизираните гости ...

Дербито за Шкендија: Вардар тргна со водство, а заврши со петарда!

Спортклуб - 17.10.2020

Се почна убаво за Вардар на денешната пресметка против Шкендија, со гол за водство во 11. минута, кога Попзлатанов беше стрелец за домаќините. Но за кратко потоа, во 15 минута, Рамадани носи изедначување на средбата.

ПМФЛ: Шкендија со „петарда“ го понижи Вардар (ФОТО)

Дриблинг - 17.10.2020

Шкендија славеше убедливо попладнево на дербито против Вардар во 9 коло во ПМФЛ, откако со 5-1 го порази актуелниот првак на арената „Тодор Проески“. Вардар добро го отвори натпреварот и поведе уште во 11 минута преку Попзлатанов, но радоста траеше ...

Шкендија покажа квалитет во дербито: „Пукна петарда“ во голот на Илиќ 🎥

Спортски - 17.10.2020

Вардар и Шендија денес го одиграа дербито на колото во кое Шкендија запиша убедлива победа. Почетокот на мечот не најавуваше убедлив триумф на гостите од Тетово. Попзлатанов го доведе Вардар во водство во 12.

Кривак влечеше, Мирчевски падна – требаше ли Вардар да добие пенал?

Спортски - 17.10.2020

Вардар и Шкендија играат одлично дерби во Скопје, а гостите од Тетово се наоѓаат пред победа. Шкендија води со 1:3 и е пред триумф против Вардар, меѓутоа при резултат 1:2 се случи една ситуација која сигурно ќе се коментира.

Полувреме на дербито: Вардар игра, но Шкендија води со 2:1! Имаше ли пенал за домашните!? (ВИДЕО)

SportMedia - 17.10.2020

Одлично, супер дерби на Арената во првите 45.минути. Вардар добар, има игра, има шанси и тоа барем 4-5, но Шкендија води со 2:1. Вардарци поведоа со голот на Попзлатанов во 11.минута по големиот кикс на Мурати, но по само четири минути Рамадани ...

ПМФЛ: Вардар немоќен против Шкендија

Либертас - 17.10.2020

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар попладнево претрпе висок пораз од Шкендија со 5:1 на отворањето на 9. коло во Првата лига. Тетовци на убедлив начин ги освоија трите бода, демонстрирајќи доминација над младите вардарови фудбалери.

ПМФЛ: Вардар и Шкендија почнаа фуриозно, тетовци со пресврт до 2-1 на полувреме (ВИДЕО)

Дриблинг - 17.10.2020

Актуелниот лидер Шкендија со пресврт замина со предност од 2-1 на полувреме во дербито против актуелниот првак Вардар во премерниот меч попладнево од 9 коло во ПМФЛ. Дербито на арената „Тодор Проески“ донесе фуриозен старт и по еден гил на двете ...

ВИДЕО: Одбраната на Вардар конфузна, Ахмеди донесе пресврт за Шкендија

Gol.mk - 17.10.2020

Шкендија пред финишот на првото полувреме успеа да направи пресврт и дојде до предност (1-2) во дерби-дуелот против Вардар во Скопје. Бесарт Ибраими поведе една контра, па додаде до Дориев, па истата врска проигра пак, за топката да заврши откосо до ...

ВИДЕО: Мајсторска акција Дориев-Ибраими-Ахмеди… Шкендија со пресврт до водство на полувремето

Екипа - 17.10.2020

Шкендија има предност од 1-2 против Вардар на полувремето од дербито во 9. коло од Првата македонска фудбалска лига. „Вардарци“ поведоа со голот на Јован Попзлатанов уште во 11. минита, но потоа Шкендија успеа да дојде до комплетен пресврт.

ВИДЕО: Спорен момент – Вардар бараше пенал со Шкендија, но дали постои!?

Gol.mk - 17.10.2020

Вардар во 28. минута од мечот со Шкендија бараше игра со рака и најстрога казна, но судијата Марјан Гоцевски реши да одмавне и да не покаже на белата точка. По еден центаршут во казнениот простор, се рекламира дека Јан Кривак играл со рака зад ...

ВИДЕО: Супер-дерби во Скопје, Вардар и Шкендија дадоа два гола во четири минути!

Gol.mk - 17.10.2020

Вардар зададе удар во дерби-дуелот со Шкендија и рано дојде до предност на Арената „Тодор Проески“, ама Шкендија се консолидира и изедначи само неколку минути по примениот погодок (1-1). Првиот погодок падна во 13. минута од мечот.

ФОТО: Шкендија го понижи Вардар сред Скопје

Вечер Прес - 17.10.2020

Премиерниот натпревар од 9. коло во македонската Прва фудбалска лига, дерби пресметката на националната арена „Тодор Проески“ помеѓу вечните ривали Вардар и Шкендија, заврши историски триумф на гостинот од 5:1.

Одлично дерби во Скопје: Попзлатанов погоди за Вардар, Рамадани врати со еврогол! 🎥

Спортски - 17.10.2020

Вардар и Шкендија денес играат одлично дерби. Во 12. минута Вардар преку Попзлатанов стигна до предност, но Шкендија само две минути преку Рамадани кој постигна еден еврогол го изедначи ...

Стартни состави: Вардар со Мирчевски и Петковски во напад, Шкендија со Бесарт и Дориев, Тотре на клупа!

SportMedia - 17.10.2020

На неполн час пред големото дерби во ПМФЛ, меѓу Вардар и Шкендија, стратезите Александар Васоски и Ернест Ѓока ги “отворија картите“ и ги објавија стартните единасет во двете екипи. Вардар почнува со Илиќ, В.

ВИДЕО: Фуриозен старт на дербито – Вардар поведе, Шкендија брзо израмни

Екипа - 17.10.2020

Одличен почеток на 61. дерби пресметката меѓу Вардар и Шкендија во 9. коло од Првата македонска фудбалска лига. По прекрасна акција како од учебник Вардар поведе во 11. минута со голот на Јован Попзлатанов… Но, во 15.

Дерби бр.61: Ќе го нема Гача, нема да има “Комити“ и “Балисти“, а Васоски сонува по првпат да ја победи Шкендија!

SportMedia - 17.10.2020

Попладнево од 14:30 часот се игра супер-дербито во Македонија меѓу Вардар и Шкендија, најголемото во последните 6-7 години во домашниот фудбал. Кога играа овие две екипи сето останато беше во втор план. Сепак некои работи се променија.

Васоски со посебен мотив: Силна желба за прв триумф против Шкендија

Екипа - 17.10.2020

Шкендија денеска (14.30 часот) на арената „Тодор Проески“ ќе ги одмери силите со Вардар. Според традицијата, составот на Ернест Ѓока важи за фаворит на овој меч. На последните 12 натпревари, Шкендија не знае за пораз од Вардар.

„Црвено-црна“ пресметка во Првата лига

Слободен Печат - 17.10.2020

По двонеделна пауза денеска продолжуваат возбудувањата во Првата македонска фудбалска лига и тоа со „црвено-црното“ дерби. На Националната Арена „Тодор Проески“ од 14.30 часот, Вардар кој се соочува со големи финансиски проблеми, го пречекува ...

Скрпениот шампион против неубедливиот лидер: Вардар три години не ја победил Шкендија

Sport 1 - 17.10.2020

Полни три години и веќе 12 меча во низа, најтрофејниот македонски клуб Вардар не успеал да го победи својот најголем ривал од Тетово во последниве години, Шкендија, па попладнево (14.30 часот) на Националната Арена „Тодор Проески“ во дербито на ...

Дерби на Македонија: Вардар, инфериорен или не, за Шкендија секогаш – незгоден

Екипа - 17.10.2020

Под специфични услови поради пандемијата на коронавирусот, но и по подолго време во една, се чини, инфериорна „форма“, Вардар ќе ја очекува дерби пресметката со Шкендија во 9. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Интересна сабота – Само во Македонија и во Англија премиерите се со дерби меѓу лидерот и шампионот

Спортманија - 17.10.2020

Актуелниот првак Вардар и е домаќин на Шкендија, која е лидер во премиерниот меч од 9. коло во ПМФЛ Само во Македонија и во Англија денеска ќе има две исклучително интересни ситуации и дерби мечеви меѓу моменталниот лидер на табелата и актуелниот ...

Очекуваме 3-5-2 против 4-2-3-1: Вардар без Цветановски, Шкендија без Бејтулаи

SportMedia - 17.10.2020

Иако имаше двонеделна пауза за да се освежат играчите во пресрет на дербито меѓу Вардар и Шкендија, сепак и двете екипи ќе настапат можеби без своите најдобри играчи. Во нападот на Вардар ќе го нема Матеј Цветановски кој има здравствени проблеми, ...

Дерби викенд: Врзете се – полетуваме, од Вардар и Шкендија па до Интер и Милан!

SportMedia - 17.10.2020

Време е за викенд дербија во фудбалска Европа. Со оглед на тоа дека не смее да се оди на стадион, треба да се земат далечинските в рака и да се “шалта“ по ТВ каналите. А навистина ќе има што да се види.

Дарко Мицевски: Вардар сака да ја победи Шкендија, но за нас добро ќе биде и реми!

SportMedia - 17.10.2020

Попладнево од 14:30 часот на Арената во Скопје, силите ќе ги 0дмерат Вардар и Шкендија. Тоа е меч од 9.коло во ПМФЛ. Тоа е дерби, големо дерби во мак-фудбалот. Дарко Мицевски, еден од најдобрите фудбалери на Вардар за дуелот со лутиот ривал вели: ...

ПМФЛ: Вардар сака крај на серијата против Шкендија, три години нема триумф во Скопје

Дриблинг - 17.10.2020

Актуелниот првак Вардар попладево го пречекува лидерот Шкендија во премиерниот натпревар од 9. коло во ПМФЛ. Вардар нема победа над тетовскиот прволигаш на домашен терен на последните шест меча во сите натпреварувања, а од последниот триумф изминаа ...

Шкендија со пет гола му ја наполни мрежата на Вардар!

СуперСпорт - 17.10.2020

Македонските екипи Вардар и Шендија денеска го одиграа дербито на колото во кое екипата од Тетово запиша убедлива победа. Почетокот на мечот не најавуваше убедлив триумф на гостите од Тетово. Попзлатанов го доведе Вардар во водство во 12.