TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Русија е подготвена да ја зголеми испораката на гас за Европа

Телма - 13.10.2021

Русија е подготвена да ја зголеми испораката на гас за Европа до количината која што ќе им биде потребна, но мораме да добиеме такво барање, порача рускиот претседател Владимир Путин. Зголемувањето на цените на енергенсите предизвика некои од ...

Путин: Русија ќе испорача уште гас, ако тоа го побара Европа

Канал5 - 13.10.2021

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да снабдува со повеќе гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи ги тврдењата дека Москва ги намалила испораките од политички причини.

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

МКД - 13.10.2021

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорача поголема количина гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи ги тврдењата дека Москва ги намалила испораките од политички причини.

ПУТИН: Обвинувањата се глупост, ако сакаат повеќе гас да испорачаме, нека кажат!

Денешен - 13.10.2021

Ако тие побараат од нас да го зголемиме количеството, ние сме подготвени да го сториме тоа. Ќе ја зголемиме испораката онолку колку што ни бараат нашите партнери. Нема одбивање, воопшто нема”, рече Путин на енергетската конференција во Москва.

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

Република - 13.10.2021

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорача поголема количина гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи ги тврдењата дека Москва ги намалила испораките од политички причини.

Русија ѝ помага на Европа со испораки на дефицитарен јаглен

Руска реч - 13.10.2021

Русија ги зголеми испораките на јаглен за Европа за 12%. Обемот на испораки на руски јаглен во Европа во 2021 година е зголемен за 12% во однос на претходната година. Ова го соопшти министерот за енергетика на Русија Николај Шуљгинов во интервју за ...

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина под одредени услови

Кајгана - 13.10.2021

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина доколку ЕУ ги зголеми набавките, а Киев предложи конкурентни услови за транзит, изјави во средата портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Дали Русија може дополнително да ја зголеми испораката на гас за Европа?

Руска реч - 13.10.2021

Русија ја зголеми максимално испораката на гас за Европа согласно важечките договори и не може да го зголеми извозот на горивото, предупреди портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, пренесува ТАСС.

Путин порача дека Русија ќе испорача уште гас доколку тоа Европа го бара

Нетпрес - 13.10.2021

Рускиот претседател Владимир Путин во средата изјави дека Русија е подготвена да испорачи поголемо количество гас, доколку Еропа тоа го побара, отфрлајќи ги наводите дека Москва ги намалила своите испораки од политички причини.

Русија ќе испорача повеќе гас ако побара Европа

Независен - 13.10.2021

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорачи поголемо количество гас, доколку Еропа тоа го побара, отфрлајќи ги наводите дека Москва ги намалила своите испораки од политички причини.

Струјата до Нова Година нема да поскапи, а за после се уште е рано да се каже, вели Беслимоски

Вечер Прес - 13.10.2021

Премногу е рано да зборуваме што ќе биде од први јануари, бидејќи работите се менуваат како на филмска лента, во текот на декември ќе имаме поконкретни информации, изјави Марко Бислимоски, претседателот на Регулаторна во врска со поскапувањето на ...

Зошто цената на струјата во Европа е на рекордно ниво?

Вечер Прес - 13.10.2021

Лондонски „Економист“ пишува дека најмногу од проблемите може да се припишат на периодот по економското закрепнување, што во последните неколку недели има драстично зголемување. Од почетокот на септември, цените на големо на електрична енергија во ...

Кремљ потврди дека „Газпром“ ја снабдува Европа со гас на максимални ниво, има услови за транзитот низ Украина

Нетпрес - 13.10.2021

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ ја снабдува Европа со природен гас на максималните нивоа под постојните договори и за секое зголемување треба да се разговара и да се постигне договор со копманијата, истакнаа во средата од Кремљ.

Зошто руши рекорди цената на струјата во Европа?

Независен - 13.10.2021

Според оценката на „Економист“ шокот со цената на струјата и на другите енергенси се должи најмногу на последиците од ковид кризата и сега на економското закрепнување. така, на пример, од септември цените на големо на електрична енергија во ...

Зошто цената на струјата во Европа е на рекордно ниво?

MakPress - 13.10.2021

Лондонски „Економист“ пишува дека најмногу од проблемите може да се припишат на периодот по економското закрепнување, што во последните неколку недели има драстично зголемување. Од почетокот на септември, цените на големо на електрична енергија во ...

Петрол: Нови цени на струјата и на гасот во Словенија

MakPress - 13.10.2021

Најголемата словенечка енергетска компанија Петрол најави дека значително ќе ги зголеми цените на електричната енергија и природниот гас. Компанијата наведе дека од 1 декември цената на електричната енергија ќе се зголеми за околу 30 проценти, ...