TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оставка на Спасовски и Буши, едно од можните сценарија по бегството на Мијалков?

Алсат-М - 23.02.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за денеска во 15:00 часот ја закажа својата прва прес конференција по исчезнувањето на екс-шефот на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во случајот за нелегалното прислушување со кодно име „Таргет-Тврдина“.

Спасовски за половина час ја одложи прес конференцијата, ќе се обрати точно во 15.00 часот

ТВ21

За половина час, прва прес-конференција на Спасовски по бегството на Мијалков

360 степени

Министерот Оливер Спасовски закажа прес-конференција за 14:30 часот

ТВ21

Оливер Спасовски закажа прес-конференција - ќе си поднесе ли министерот оставка?

Press24

Спасовски не дава оставка, има сознанија за Мијалков?

Локално

Спасовски посетува домови на граѓани и бара тие да бидат партиски членови на СДСМ додека полицијата е неспособна да го пронајде Мијалков

Курир

360 степени Локално еМагазин Мета Expres Мак. Весник Независен Курир

Прес-конференцијата на Спасовски презакажана за во 15:00 часот

Сител - 23.02.2021

Прес-конференцијата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски презакажана во нов термин. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја презакажа прес-конференцијата за во 15:00 часот денеска (23.02.2021).

Министерот Спасовски ја одложи најавената прес конференција

Press24

Прес конференцијата на Оливер Спасовски презакажана за 15 часот

24Инфо

Оливер Спасовски закажа прес-конференција денес во 14:30

Сител

Министерот Спасовски ја одложи најавената прес конференција

Вечер Прес

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

ТВ21 - 23.02.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција уште еднаш побара оставка од владата. Тој истакна дека Оливер Спасовски немал храброст да се појави пред јавноста, додека Заев се „препелкал“ пред граѓаните.

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

PressingTV

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

Press24

Касами: Двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство

ТВ21 - 22.02.2021

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство. „Да, веќе сме во завршни преговори. Политиката е како шах.

Касами: Ако имаше договор со Заев, Мијалков немаше да избега

ТВ21

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

ТВ21

Касами: Беса ќе бара одговорност за бегството на Мијалков

ТВ21

Касами: За бегството на Мијалков одговорна е и Владата, одговорност мора да има

ТВ21

Лидерот на Беса: Каде е Мијалков, како побегнал, кој му помогнал, Спасовски да каже во Собранието

+инфо

Касами: Министерот Спасовски да објасни каде е, кој му помогнал и како побегна Мијалков

Слободен Печат

Фокус Локално Press24 Скопје1 Курир Press24 Expres Либертас

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

360 степени - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот.

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

Либертас

Пировска: Ако Мијалков физички бил следен, како одеднаш исчезнал

Press24

Пировска: Институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Курир - 22.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно“ гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој се осврна на лошите владини политики, криминалните афери, како и околу актуелните случувања во врска со бегањето на Сашо Мијалков.

Арсовски за бегството на Мијалков: Со овој случај се пушта низ вода Спасовски

Фокус

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

24Инфо

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Press24

Арсовски: После ваквите случувања неминовна е оставката на Заев и Спасовски, бидејќи тие се директно одговорни за ова бегство

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Скопје1

Заев и Спасовски се главните виновници за бегството на Мијалков

Нетпрес

+инфо Опсервер MakPress

Пировска: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

360 степени - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека граѓаните се бесни поради неспроведувањето на правдата во земјава.

Пировска: И jас извикував нема правда- нема мир, испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Локално

Пировски: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

Press24

Пировска: Испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Фокус

Најчевска: Веднаш би ја ослободила Јанкуловска, само таа не побегна

Локално - 22.02.2021

Откако беше соопштено дека поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков е во бегство реакциите на социјалните мрежи не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска во својот коментар на Фејсбук пишува дека сега треба да се ослободи и екс министерката ...

Само Јанкуловска имаше мади*а да не побегне, туку да си ја отслужи казната

Мак. Весник

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкулоска – само таа не побегна

Нетпрес

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Република

Најчевска: Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска

Скопје1

Проф. Најчевска: Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска

Опсервер

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Press24

+инфо Фактор 365

Златев: На Оливер Спасовски му бегаат луѓе, сега е јасно зошто не добил безбедносен сертификат од НАТО

Курир - 22.02.2021

-Оливер Спасовски не само што се уште не дал оставка, туку не се ни појавил на прес конференција до вечерва. Му бегаат луѓе, а него го нема. И сега јасно е зошто не добил безбедносен сертификат од НАТО.

Златев: На Оливер Спасовски му бегаат луѓе, сега е јасно зошто не добил безбедносен сертификат од НАТО

Нетпрес

Панова: Ако бевме европска држава по бегството на Мијалков, Спасовски ќе си дадеше неотповиклива оставка

Курир - 22.02.2021

Во емисијата „Филибастер“ на Лидер ФМ гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ели Панова која кажа дека повеќе од јасно е со случајот со бегството на Мијалков дека институциите не функционираат и дека на граѓаните тоа им е повеќе од јасно.

Панова: Ако бевме европска држава по бегството на Мијалков, Спасовски ќе си дадеше неотповиклива оставка

Press24

Панова: Ако бевме европска држава по бегството на Мијалков, Спасовски ќе си дадеше неотповиклива оставка

Нетпрес

Заев во судница одговараше на прашањата од Јанкуловска за изборите во 2014

Слободен Печат - 22.02.2021

Беше комплетно со полиција блокирано струмичкото село Баница и се оневозможуваше било каков влез или излез од селото на претставници од опозицијата за да го набљудуваат избирачкиот процес, изјави Заев.