TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК: Не сме надлежни да одлучуваме по барањето на министерот за внатрешни работи

Макфакс - 14.01.2020

Државната изборна комисија одлучи да се прогласи за ненадлежна да одлучува по барање од министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, кој бара да кажат дали има нешто спорно во назначувањето на Ристо Ставревски за командир во СВР Скопје.

ДИК одлучи дека е ненадлежна за спорниот началник на СВР Скопје назначен од Чулев

Сакам да кажам - 14.01.2020

Државната изборна комисија (ДИК) се прогласи за ненадлежна да одлучи по барањето за мислење на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев во врска со неговата одлука да го назначи Ристо Ставревски за шеф на СВР Скопје.

ДИК: Немаме надлежност да одлучуваме за назначување на функционери

Алсат-М - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна во врска со спорот околу назначувањето на прв човек на СВР Скопје. Елизабета Апостоловска од ДИК рече дека Комисијата нема надлежност да одлучува по ова прашање и оти тоа го заснова на некои ...

ДИК се прогласи за ненадлежна - одлуката на Чулев е легална

Press24 - 14.01.2020

ДИК се прогласи за ненадлежена за да го реши спорот меѓу министерот Чулев и неговата дополнителна заедничка Петровска во врска со именувањето на новиот шеф на СВР Скопје. Со едногласна одлука членовите на ДИК констатираа дека не станува збор за ...

ДИК: Не сме надлежни за оценување на работата на Владата

ТВ21 - 14.01.2020

Државната изборна комисија донесе едногласна одлука и се прогласи за ненадлежна по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење во врска со одлуката за назначувањето на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје.

ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува за предлогот на Чулев за началник на СВР Скопје

Локално - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна да одлучува дали спорниот предлог на Наќе Чулев за началник на СВР Скопје, Ристо Ставревски. МВР топката ја префрли во ДИК, откако дополнителната заменик министерка, Славјанка Петровска не даде ...

ДИК: Барањето на Чулев не претставува конкретен акт поврзан со изборите

CivilMedia - 14.01.2020

„ДИК нема овластувања да дава оценки за поединечни акти, тоа е надлежност на судот, надлежностите на министрите не е на ДИК туку на Закон за Влада, што треба да ги почитува, наместо да се наоѓаме во ситуација ДИК да одлучува… сметам дека ваквото ...

Одлуката на ДИК за началник на СВР Скопје се очекува утре

Телма - 13.01.2020

Во ДИК стигна барањето на техничкиот министер за внатрешни, Наќе Чулев околу одлуката за началник на СВР Скопје. Ова за Телма го потврди претседателот на комисијата Оливер Дерковски. Тој вели дека барањето е пристигнато попладнево, па нема можност ...

Политички Oкеј Корал

CivilMedia - 13.01.2020

Препукувањата меѓу двете најголеми политички партии продолжуваат со несмалено темпо. Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот ...

ДИК ќе одлучува дали Ставревски ќе биде шеф на СВР Скопје

Канал5 - 13.01.2020

ДИК попладнево го добила барањето на министерот Чулев да „пресече“ по спорното назначување на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје. Министерот за внатрешни работи и неговата дополнителна заменичка на состанок денеска ги надминале најголем дел ...

И Чулев и Петровска се во право на свој начин, војната за позиции во МВР продолжува

+инфо - 13.01.2020

На техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев не му е потребна согласност од дополнителната заменик-министерка Славјанка Петровска за да го назначи Ристо Ставревски за началник на СВР-Скопје.

Дерковски: Министерот Чулев не испратил никакво барање до ДИК

+инфо - 13.01.2020

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, вели дека техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев досега не испратил никакво писмо до Комисијата преку кое ќе бара мислење дали за шеф на СВР-Скопје може да биде ...

ДИК денеска ќе одлучува за именувањето на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје

360 степени - 13.01.2020

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која ќе одговори на барањето од техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев да се изјасни за именувањето на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје, без согласност од ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Алсат-М - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Слободен Печат - 13.01.2020

Дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска во изјава за МИА вели дека таа не ја потпишала одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје. Потпис ставила за дополнителниот заменик-началник на СВР – Скопје Тони ...

Министерот за внатрешни ќе бара ДИК да се изјасни за новиот началник на СВР Скопје

360 степени - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Локално - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев ќе побара мислење од ДИК за назначување на Ставрески за началник на СВР-Скопје

Слободен Печат - 12.01.2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев потенцира дека е најважно да се функционира професионално и согласно законските норми. Сé друго, како што напомена, претставува политизирање и израз на страв од соочување со професионалци.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

А1 On - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев ќе бара ДИК да одлучи за началникот на СВР Скопје

Фокус - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

MakPress - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Вечер - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Сител - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Frontline - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев ...

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

4NEWS - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

+инфо - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Денешен - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

24Инфо - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Опсервер - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев денес ќе бара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

МКД - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите.

Чулев ќе бара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Нетпрес - 13.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Опсервер - 13.01.2020

– Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Press24 - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

CivilMedia - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

А1 On - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР

Сител - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

еМагазин - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР, Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Канал5 - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев изјави дека денеска ќе поднесе барање за мислење до Државната изборна комисија (ДИК). Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

ММС - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

ТВ21 - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

Чулев ќе побара од ДИК да пресече за именувањето на Ставрески за шеф на СВР Скопје

360 степени - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска ќе поднесе барање за мислење до Државната изборна комисија (ДИК) да пресече дали за шеф на СВР Скопје може да биде именуван Ристо Ставревски, кого тој го предложи, а на што се противи ...

ДИК ќе го решава непостоечкиот проблем со Ристо Ставревски кој го создадоа СДСМ и Петровска

Курир - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Frontline - 13.01.2020

Славјанка Петровска вели дека се одлучила на овој чекор бидејќи за Ставревски имало аудио снимки од кои можело да се чуе дека тој врши притисоци врз гласачи. Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Република - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе пресече за началникот на СВР Скопје

Deutsche Welle - 13.01.2020

Го има во една од „бомбите“, но го нема меѓу обвинетите за изборни нерегуларности. СЈО не успеало да обезбеди и други докази за лицето кое сега е предложено да биде началник на СВР Скопје Државната изборна комисија (ДИК) треба да се произнесе дали ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Вечер - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

Чулев ќе поднесе барање за мислење до ДИК за шефот на СВР-Скопје

MakPress - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе пресече за началникот на СВР Скопје

Либертас - 13.01.2020

Го има во една од „бомбите“, но го нема меѓу обвинетите за изборни нерегуларности. СЈО не успеало да обезбеди и други докази за лицето кое сега е предложено да биде началник на СВР Скопје Државната изборна комисија (ДИК) треба да се произнесе дали ...

ЧУЛЕВ: Нема никаква постапка против Ристо Ставревски, ДИК ќе одлучи дали ќе биде началник

Денешен - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

Чулев: ДИК ќе треба да се изјасни за Ристе Ставревски за началник на СВР Скопје

Нова ТВ - 13.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев.