TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Публиката сака да се плаши од смртта и да го сподели тоа, вели Јавор Грдев кој режира претстава за смртната казна во ...

Сакам да кажам - 11.09.2019

Бугарскиот режисер Јавор Грдев, еден од најзначајните современи европски театарски автори, привршува со пробите за претставата „Бесачи“ во Македонскиот народен театар (МНТ). Досега поставил повеќе од 35 претстави во повеќе земји низ Европа и е ...

Пред Почетокот на есента скопските театри со полн репертоар

24 Вести - 10.09.2019

По летната пауза, театарската сцена во Скопје повторно заживува, вљубениците во театарот повторно ќе можат да се вратат во театарските сали и да ја доживеат магијата на театарот. Почетокот во театарските куќе ветува богата сезона, со нови престави, ...

„Бесачи“ – прва премиера во новата сезона на МНТ

Вечер - 10.09.2019

Претставата, што ќе се изведе на големата сцена на Македонскиот народен театар, на 24 септември, во 20 часот, е според текстот на актуелниот британско – ирски автор Мартин Мекдона -„Hangmen“ од 2015 година.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Курир - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Независен - 10.09.2019

Фото: Б. Грданоски Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Република - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

На 24 септември премиера на „Бесачи“, МНТ ја почнува новата сезона,

МКД - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Локално - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

24 Вести - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

А1 On - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја отвара новата театарска сезона со „Не се клади на Енглези“

Слободен Печат - 10.09.2019

Првата премиера во новата сезона на МНТ е на 24 септември - „Бесачи“ која ја подготвува бугарскиот режисер Јавор Грдев. Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Опсервер - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона утре, на 24 септември ќе биде премиерата на „Бесачи“

1tv - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

Со „Не се клади на Енглези“ МНТ ја почнува новата театарска сезона

ММС - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

Со премиера на „Бесачи“ на 24 септември МНТ ја почнува новата сезона

Скопје инфо - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

Со „Не се клади на Енглези“ МНТ утре ја почнува новата сезона

+инфо - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

MakPress - 10.09.2019

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември.