TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во „Охис“ се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии, воздухот мириса во овој дел од градот

24 Вести - 08.11.2019

АРМ и МВР прават увид во кругот на ОХИС откако попладнето се излеа токсична материја. Станува збор за излевање на вода со која била чистена празна цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер кој е целосно и безбедно препакуван.

АРМ влезе во ОХИС, излеани се 6 тони вода со која се миела опасната хемикалија

МКД - 08.11.2019

Се излеале 6 тони вода при миење цистерна во која требало да биде транспортирана опасната хемикалија метил акрилат мономер. Овој опасен отров требало да биде изнесен надвор од државата како отпад.

Армијата влезе во ОХИС, нема информации како излевањето на опасниот отпад влијае на луѓето

Фокус - 08.11.2019

Едницата на АРМ за нуклеарно, хемиско и биолошко оружје попладнево влезе во ОХИС за да ја санира состојбата откако истече токсичен отпад. -Станува збор за истекување вода од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер.

Информација од државен инспекторат за животна средина за случајот ОХИС

Сител - 08.11.2019

Државни Инспектори од Државниот Инспекторат за животна средина координирано со овластените инспектори за животна средина на општина Кисела Вода и Градот Скопје и екипа на Министерството за внатрешни работи со Дирекцијата за заштита и спасување ...

ВИДЕО: Вода со елементи на токсичниот метил акрилат се излеала од „Охис“

А1 On - 08.11.2019

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале oколу шест тони вода со елементи на опасната хемикалија во „Охис“, вели за „А1он“ Пејо Кировски, ...

АРМ влезе во „Охис“: Технички дефект и непријатна миризба во околината

Канал5 - 08.11.2019

Технички дефект при постапката за чистењето на резорвар полн со хемикалии предизвика многу проблеми на жителитево околината на фабриката Охис. Многу граѓани се јавија во нашата редакција да се пожалат за непријатна миризба и печење во очите и грлото.

Екипа на АРМ ја отстрани токсичната материја од „Охис“

Нетпрес - 08.11.2019

Екипа на АРМ со потребна механизација и обучена, доцна попладнево безбедно ја отстранила токсичната материја метил акрилат мономер од дворот на фабриката „Охис“. Инспектори од Министерството за животната средина велат дека нема простор за паника ...

Откриена причината за непријатниот мирис што се прошири од „Охис“

Н.Македонија - 08.11.2019

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале шест тони води со елементи на опасната хемикалија во „Охис“, вели Пејо Кировски, раководител на ...

АРМ влезе во ОХИС

Сител - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката ОХИС. Според информациите на Сител, токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер. Хемикалијата не е запаллива но, може да предизвка гушење и ...

ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

А1 On - 08.11.2019

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за атомска биолошка и хемиска одбрана, која била повикана како асистенција на ...

ВИДЕО: Граѓаните пријавиле главоболки и печење на очите од излевањето на хемикалијата во „Охис“

А1 On - 08.11.2019

Излевањето на високотоксичната хемикалија во фабриката „Охис“ во полиција го пријавиле граѓани пред околу три часа, кои не знаеле што се случува, но осетиле непријатна миризба, главоболки и печење во очите и во грлото.

Во „Охис“ се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии, велат од Министерството за животна средина

Сакам да кажам - 08.11.2019

При миење цистерни преку кои се вршело препакување на хемикалии од кругот на фабриката „Охис“ се излеала водата, па поради тоа во овој дел од градот се чувствува непријатна миризба, велат од Министерството за животна средина.

Миризба од хемикалија што испари од перење на цистерна крена паника близу Охис

+инфо - 08.11.2019

Во овој погон се врши препакување хемикалии, т.н. историски отпад, во случајов метил акрилат мономер, којшто се пакува во буриња и се извезува во странство. Вчера ја переле цистерната и притоа вентилот попуштил и течноста, водата и минимални ...

Технички дефект и непријатна миризба во „ОХИС“

Канал5 - 08.11.2019

Технички дефект при постапката за чистењето на резервоар полн со етил акрилат мономер предизвика непријатна миризба во околината на фабриката ОХИС. Таму е Јана Јосифоска, што точно се случува во ОХИС? Многу граѓани се жалат за непријатна миризба и ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Press24 - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Опасна хемикалија се излеа од цистерна од „Охис“

А1 On - 08.11.2019

Од цистерна во фабриката „Охис“ од цистерна се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и ...

АРМ влезе во „ОХИС“

Република - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката „Охис“ во Скопје. Како што јавува „ Сител“ , токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер.

ПАНИКА КАЈ ГРАЃАНИТЕ: Хемикалија се излеала од цистерна од Охис

Фактор - 08.11.2019

Миризбата од хемикалија која испарила од перење на цистерна создаде паника кај луѓето кои живеат близу Охис. При миење цистерни преку кои се вршело препакување на хемикалии од кругот на фабриката се излеала водата.

Војската влезе во „Охис“

еМагазин - 08.11.2019

Воени лица поладнево влегоа во кругот на фабриката „Охис “откако утрово беше пријавено дека се шири непријатна миризба од оваа локација. Претходно инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа ...

Инсепктори во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

24Инфо - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Инспекциски увид во ОХИС, се излеала вода при чистење на цистерна

Фокус - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина, како и екипа на Минисерството за внатрешни работи, вршат увид во кругот на ОХИС, каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна со ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

ММС - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Алсат-М - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Tоксична и опасна материја се излеа од цистерна во ОХИС

Макфакс - 08.11.2019

Од цистерна во фабриката „Охис“ се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и колку е таа ...

Детали за несреќата во Охис: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Курир - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Инспекторат: Во ОХИС истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Нова ТВ - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на фабриката ОХИС каде денеска се излеала течност од цистерна.

Во ОХИС се излеала цистерна со опасни хемикалии, полицијата го чува влезот

МКД - 08.11.2019

Во кругот на фабриката ОХИС при миење на цистерни се излеала опасна хемиска материја - матенол. Инспектори од Министерството за животна средина и на град Скопје, заедно со МВР и вработени од Дирекцијата за заштита и спасување вршат увид на лице ...

ПАНИКА близу Охис: Непријатна миризба ги загрижи жителите

Слободен Печат - 08.11.2019

Инспекторатот постапил по дојава од жители кои утрово почувствувале миризба во околината на фабриката. Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат ...

Разреден токсичен метил акрилат мономер истекол во Охис

Телма - 08.11.2019

Откажал вентил на стар резервоар каде што се чувал метил акрилат во поранешниот хемиски гигант Охис. Од Министерството за животна средина за Tелма потврдуваат дека течноста која истекува е токсична и со силна миризба.

Детали за несреќата во „Охис“: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Република - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на фабриката „Охис“ каде што се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во ...

Инспекторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Вечер Прес - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Во Охис се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии

Нетпрес - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Во Охис истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Локално - 08.11.2019

Вода со која била чистена цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер се изли во кругот на фабриката Охис, информираат од Министерството за животна средина. На самото место се наоѓаат екипите на општина Кисела Вода, Град Скопје и ...

Tоксична материја се излеа од цистерна во „Охис“

Н.Македонија - 08.11.2019

Од цистерна во фабриката „Охис“ се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и колку е таа ...

Инспекциски увид во ОХИС се излеала токсична вода при чистење на цистерна

iPortal - 08.11.2019

Вода со која била чистена цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер се изли во кругот на фабриката Охис, информираат од Министерството за животна средина. На самото место се наоѓаат екипите на општина Кисела Вода, Град Скопје и ...

ГИ ПЕЧЕЛЕ ОЧИТЕ: Граѓаните за Охис пријавиле во полиција

Фактор - 08.11.2019

Излевањето на хемикалија во фабриката Охис во полиција го пријавиле граѓани пред околу три часа, откако почувствувале непријатна миризба, болки во главата и печење во очите и во грлото. Од Државниот инспекторат за животна средина за МИА појаснуваат ...

Инспекторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Опсервер - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Хемикалија се излеа во "Охис"

Р.С.Европа - 08.11.2019

Во кругот на Охис денеска дошло до излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер. Инспектори од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Скопје инфо - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Инспeкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Либертас - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

ВИДЕО: Граѓаните пријавиле болки во главата и печење на очите од излевањето на опасната токсична материја во „Охис“

Либертас - 08.11.2019

Излевањето на високотоксичната хемикалија во фабриката „Охис“ во полиција го пријавиле граѓани пред околу три часа, кои не знаеле што се случува, но осетиле непријатна миризба, болки во главата и печење во очите и во грлото.

Токсичен метил акрилат мономер е течноста што истекла во „Охис“

+инфо - 08.11.2019

истекувањето се случило во погон во кој фирма препакува и отстранува историски хемикалии кои се неупотребливи и останати од поранешната фабрика, а кои ќе се извезуваат во странство. Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот ...

Tоксична и опасна материја се излеа од цистерна во ОХИС: Граѓаните пријавиле болки во главата и печење на очите

Точка - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатрешни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

Press24 - 08.11.2019

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за атомска биолошка и хемиска одбрана, која била повикана како асистенција на ...

АРМ влезе во ОХИС

4NEWS - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката ОХИС. Според информациите на Сител, токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер. Хемикалијата не е запаллива но, може да предизвка гушење и ...

Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

Либертас - 08.11.2019

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за атомска биолошка и хемиска одбрана, која била повикана како асистенција на ...

Хемикалија се излеала од цистерна од Охис

Скопје1 - 08.11.2019

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Според информациите на Сител, токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на ...

АРМ влезе во Охис

Centar - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката ОХИС, јави Сител. Според информациите на Сител , токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер.

НАЈНОВА ВЕСТ: Припадници на АРМ влегоа во “ОХИС”- Детали за несреќата

Магазин - 08.11.2019

По хаваријата која се случи попладнево во фабриката „Охис“при преточување на цистерна неконтролирано почнала да истекува токсичната материја, припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката „Охис“ во Скопје.