TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села: Се разбира дека успеавме да вметнеме неколку измени во рамките на овој процес

Република - 12.01.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села по завршувањето на седницата за уставни промени изјавил дека нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. истакнал Села за ТВ21. ...

Зијадин Сеља за ТВ21: Немаше друга алтернатива, се докажа дека нема непроменливи работи

ТВ21 - 11.01.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села по завршувањето на седницата за уставни промени за ТВ21 рече дека нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. „Секако дека немаше друга алтернатива освен да го продолжиме патот кон НАТО и ЕУ.

Тачи: Ова е многу добра вест, ќе продолжиме со вакви чекори на реформи

Република - 12.01.2019

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи за ТВ21 го искажал своето задоволство од денешното гласање во законодавниот дом и прифаќањето на уставните промени кои ги предложи Владата. изјавил Тачи. ...

Али Ахмети за ТВ21: Денеска се одлучи за иднината на оваа земја, за одржлив мир и стабилност

ТВ21 - 11.01.2019

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пред камерата на ТВ21 рече дека ова е историски момент и дека денеска се одлучи за иднината на Македонија. „Ова е историски момент. Овој ден е неповторлив, претставува успех за сите граѓани на Македонија.

Мендух Тачи за ТВ21: Ова е многу добра вест за Македонија и регионот, ќе продолжиме со вакви чекори на реформи

4NEWS - 11.01.2019

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи пред камерата на ТВ21 го искажа своето задоволство од денешното гласање во законодавниот дом и прифаќањето на уставните промени кои ги предложи Владата. „Обврска на сите албански пратеници беше да го зацементираме ...

Ахмети за ТВ21: Ова е историски момент за нас, денес е запечатена иднината на оваа земја

ТВ21 - 11.01.2019

Али Ахмети во изјава за ТВ21 по завршувањето на пленарната седница на која со 81 глас ЗА беа изгласани уставните измени вели дека ова е историски момент и дека од денеска е запечатена иднината на нашата ...

Џафери за ТВ21: Со една нога сме дел од НАТО – топката сега е кај Грција

ТВ21 - 11.01.2019

Спикерот Џафери беше гостин во Информативниот магазин на ТВ21, веднаш по завршувањето на гласањето за уставните промени во Собранието. Нашата репортерка Александа Велинова разговараше со Џафери кој пак рече дека Македонија со едната нога веќе е во ...

ВИДЕО: Талат Џафери во живо на ТВ21 по изгласувањето на уставните промени

ТВ21 - 11.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по завршувањето на пленарната седница на која со 81 глас ЗА и ниту еден воздржан или против, гостуваше во Информативниот магазин на ...

Обезбедено двотретинско мнозинство - седницата за уставни измени продолжува во 17:30 часот

Press24 - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21 , пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако беше постигнат договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и ...

Заев има 2/3 мнозинство, пленарката за уставни промени продолжува во 17:30

ТВ21 - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21, пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако како што веќе објавивме постигнат е договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Според договореното, Заев сега треба да го има потребното 2/3 ...

Заев ги прифатил двете барања на Беса

ТВ21 - 11.01.2019

Двете барања на Беса кои беа кочница за продолжување на седицата за уставни промени се веќе прифатени од страна на Заев, дознава ТВ21. Седницата за уставни промени која веќе трет ден се одложува поради немањето 2/3 мнозинство, се очекува денеска во ...

Беса го објави условот без кој нема да гласа за уставните измени

Нетпрес - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница во четвртокот во македонското собрание за уставните промени е поради условите движењето Беса бара да бидат испполнети, објави во четвртокот вечерта телевизијата ТВ21 којашто дознава дека на премиерот Зоран Заев му ...

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

ТВ21 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Еве го условот од Беса, поради кој „запнаа“ преговорите помеѓу Беса и Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Каде запнаа прговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и Беса? Виси двотретинското мнозинство кое треба да ги изгласа уставните измени. За Беса спорен Предлог амандманот кој се однесува на државјанството, а тие се категорични дека доколку не им се ...

Зијадин Сеља за ТВ21: Немаше друга алтернатива, се докажа дека нема непроменливи работи

4NEWS - 12.01.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села по завршувањето на седницата за уставни промени за ТВ21 рече дека нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. „Секако дека немаше друга алтернатива освен да го продолжиме патот кон НАТО и ЕУ.

Али Ахмети за ТВ21: Денеска се одлучи за иднината на оваа земја, за одржлив мир и стабилност

4NEWS - 12.01.2019

Али Ахмети во изјава за ТВ21 по завршувањето на пленарната седница порача дека ова е историски момент и дека од денеска е запечатена иднината на нашата земја. Историски ден и голем успех за државата, ова е оценката на останатите партиски лидери, кои ...

Мендух Тачи за ТВ21: Ова е многу добра вест за Македонија и регионот, ќе продолжиме со вакви чекори на реформи

ТВ21 - 11.01.2019

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи пред камерата на ТВ21 го искажа своето задоволство од денешното гласање во законодавниот дом и прифаќањето на уставните промени кои ги предложи Владата. „Обврска на сите албански пратеници беше да го зацементираме ...

Независните пратеници за ТВ21: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

ТВ21 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

Заев има 2/3 мнозинство, пленарката за уставни промени продолжува во 17:30

4NEWS - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21, пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако како што веќе објавивме постигнат е договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Според договореното, Заев сега треба да го има потребното 2/3 ...

Заев ги прифатил двете барања на Беса

4NEWS - 11.01.2019

Двете барања на Беса кои беа кочница за продолжување на седицата за уставни промени се веќе прифатени од страна на Заев, дознава ТВ21. Седницата за уставни промени која веќе трет ден се одложува поради немањето 2/3 мнозинство, се очекува денеска во ...

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

4NEWS - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Независните пратеници: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

Press24 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

Ова е условот на БЕСА – ако не се прифати нема да гласаат за уставни измени

Press24 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница за уставните измени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Како што информира ТВ21 на Заев му недостасува уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 објави дека нивниот предлог амандман е „За граѓаните од ...

Седницата за уставни промени одложена за утре во 12 часот

ТВ21 - 10.01.2019

Седницата за уставни промени се одложува за утре во 12 часот, дознава ТВ21. Седницата требаше да започне денеска во 13 часот откако вчера по резимето на премиерот Заев, беше прекината, но не започна.

Предлог амандман на Беса

Независен - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 дознава, што бараат од движењето Беса.

Седницата за уставни промени одложена за утре во 12 часот

4NEWS - 10.01.2019

Седницата за уставни промени се одложува за утре во 12 часот, дознава ТВ21. Седницата требаше да започне денеска во 13 часот откако вчера по резимето на премиерот Заев, беше прекината, но не започна.

Ова е конечниот услов на БЕСА

Либертас - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Ова е амандманот кој е клучно барање на БЕСА

Фактор - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети, објави ТВ 21. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса. Нивниот предлог амандман е „За граѓаните од Албанската етничка припадност, во ...

БЕСА го објави условот без кој нема да гласа за уставните промени

Слободен Печат - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 дознава, што бараат од движењето Беса.

Ова е конечниот услов на БЕСА

iPortal - 11.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. В21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.