TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел соопшти дека загинале уште петмина војници

Независен - 09.12.2023

Израелските сили водеа низа борби со милтантите на Хамас во северниот дел на Газа во саботата, додека тие продолжија со копнената офанзива, при што војниците беа нападнати во најмалку два случаи од училиштата, соопшти војската.

Израелска студија: 61 отсто од жртвите од ракетните напади на Газа се цивили

Независен

Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Курир

Најмалку 17.700 луѓе загинаа во Газа од почетокот на војната

Курир

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите други конфликти во 20 век

Канал5

Необичен конвој: Тајна мисија за извлекување 50 милиони долари од северот на Газа

А1 On

Вкупниот број на загинати во Газа надмина 17.000

Zoom

А1 On Во Центар Кумановски м. Локално Кумановски м. Во Центар Deutsche Welle Глас на Америка

Нетанјаху: Војната на Израел за елиминирање на Хамас ќе продолжи

Вечер Прес - 09.12.2023

Видео-изјавата од кабинетот на израелскиот премиер доаѓа кога илјадници Израелци излегоа на улиците на Тел Авив барајќи од владата да направи повеќе за да обезбеди ослободување на затворениците. Некои побараа и оставка на Нетанјаху.

Нетанјаху: Праведната војна за елиминација на Хамас продолжува

Нетпрес

МЗ во Појасот Газа: За 24 часа загинаа 133 лица

MakPress

Нетанјаху: Израел ќе продолжи со својата праведна војна за елиминирање на Хамас

4NEWS

(ВИДЕО) Нови сведоштва од Газа: Половина од населението буквално гладува, лекарите немаат контрола на бројот на мртви и повредени

А1 On

Речиси 18.000 Палестинци загинаа од почетокот на војната, вели Министерството за здравство во Газа

Макфакс

Израел продолжи со нападите врз Газа по ветото на САД за прекин на огнот

Макфакс

PressingTV Бриф Вечер Прес Бизнис Вести Глас на Америка Вечер Прес Канал5 Р.С.Европа

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Макфакс - 09.12.2023

„Навистина ја ценам правилната позиција што ја зазедоа Соединетите држави во Советот за безбедност на ОН“, рече Бенјамин Нетанјаху. „И другите земји треба да разберат дека е невозможно од една страна да се поддржи елиминацијата на Хамас, а од друга ...

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Опсервер

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Скопје1

Неуспешен обид на изралски специјалци да ослободат заложници, еден е убиен

Вечер Прес - 09.12.2023

Израелецот киднапиран во Газа на 7 октомври „е убиен“, потврди неговото здружение за кибуц и семејство, еден ден откако палестинското исламистичко движење Хамас, одговорно за киднапирањето, соопшти дека тој бил убиен во неуспешен обид на израелската ...

Потврдена смртта на израелски заложник по неуспешниот обид за ослободување

Нетпрес

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Макфакс

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Макфакс

Хамас соопшти дека загинал заложник при неуспешен обид на ИДФ да ги ослободи киднапираните

Либертас

Хамас тврди дека одбил израелски обид за ослободување на заложниците, еден заложник е убиен

Нетпрес

Заложник ослободен од Хамас му кажал на Нетанјаху: „Хеликоптер пукаше кон нас“

Во Центар

Во Центар Опсервер Скопје1 Centar 24Инфо 365 Канал5 Слободен Печат

“БОРБИТЕ СЕ ВОДАТ ОД ВРАТА ДО ВРАТА“ – Армијата на Израел ги повика палестинските цивили итно да ја напуштат оваа ...

Во Центар - 09.12.2023

Денес, Армијата на Израел (ИДФ) упати „итен апел“ до палестинските цивили да го напуштат поголемиот дел од областа поради жестоките борби што се водат во и околу градот Кан Јунис, на југот од Појасот Газа, пренесува CNN .

Нема безбедни точки за цивилите во Газа тврдат Обединетите нации и Палестинците

А1 On

ФОТО| Интензивни борби ширум Газа по американското вето на прекинот на огнот во Советот за безбедност

Нетпрес

Ако Израел сака да стави крај на Хамас војната мора да се прошири во уште еден град

Lider

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Бизнис Вести

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Либертас

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Бриф

Н.Македонија 24Инфо Канал5 Слободен Печат Frontline 24 Вести Република MakPress

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1 On - 09.12.2023

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион ...

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Макфакс

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Опсервер

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Скопје1

[ВИДЕО] Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Точка

ВИДЕО НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ОД ИЗРАЕЛ: Патнички авион слета додека воздухопловните сили ги соборуваат ракетите на Хамас

4NEWS

ВИДЕО | АВИОН СЛЕТУВА ДОДЕКА ОКОЛУ НЕГО СЕ СЛУЧУВА ВИСТИНСКИ ДОЖД ОД РАКЕТИ – Неверојатна снимка од Тел Авив: Еве колку навистина е моќен системот на Израел

Во Центар

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Кајгана - 09.12.2023

Нацрт-резолуцијата поднесена од 17 земји и Палестина до Светската здравствена организација го повикува Израел целосно да ја почитува својата обврска да го заштити медицинскиот и хуманитарниот персонал во Појасот Газа, кој е бомбардиран од ...

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Бизнис Вести

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Zoom

Нацрт-резолуција на СЗО: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Нетпрес

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Канал5

Нацрт-резолуција доставена до СЗО: Израел да ги заштити хуманитарните екипи во Газа

Слободен Печат

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

24Инфо

MakPress

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Бизнис Вести - 09.12.2023

Снимател на турската новинска агенција Анадолу е убиен во воздушните напади на израелската војска врз Појасот Газа, се вели во синоќешното соопштение на Европската алијанса на новински агенции (ЕАНА), пренесе ДПА.

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

24Инфо

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Рацин

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

MakPress

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас од 7 октомври

Бизнис Вести - 09.12.2023

– Европскиот советот донесе одлука да додаде уште две лица на Терористичката листа за санкции на ЕУ, како дел од одговорот на Унијата на заканата од движењето Хамас и неговите брутални и неселективни терористички напади врз Израел на 7 октомври 2023 ...

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас

Канал5

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас од 7 октомври

MakPress

УНРВА: Газа ја достигнува точката од која нема враќање, општеството е пред целосен колапс

МКД - 08.12.2023

„Доаѓаме до точката од која нема враќање во Газа, каде што очигледното непочитување на меѓународното хуманитарно право ја оштетува нашата колективна совест“, предупредува агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци, УНРВА.

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Нова ТВ

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Слободен Печат

ВО ТЕК Е НОВ БРАН РАСЕЛУВАЊЕ Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање

+инфо

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

MakPress

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Канал5

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Канал5 - 08.12.2023

„Спасете ги децата“ и другите меѓународни невладини организации денеска предупредија на „апокалиптичната“ ситуација во Појасот Газа по 60-дневната израелска опсада. Невладините организации наведуваат дека сега оние кои го преживеале бомбардирањето ...

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Либертас

Невладини организации: Во Газа е апокалиптично, на преживеаните им се заканува смрт од глад или болест

360 степени

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Слободен Печат

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

MakPress

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Либертас - 08.12.2023

Дојче Веле Повикот предизвика измешани чувства кај Јаир Мозес. Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24 ноември, само неколку часа по стапувањето на сила на прекинот на огнот.

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Независен

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Бриф

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Слободен Печат

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Курир

КОЛКУ ЛУЃЕ, ТОЛКУ СУДБИНИ Еве какви приказни раскажуваат ослободените израелски заложници

+инфо

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Н.Македонија

Канал5 MakPress Рацин

Четири лица загинаа во напад на израелско беспилотно летало врз возило во Сирија

Рацин - 08.12.2023

Четири лица загинаа денеска во јужна Сирија кога израелско беспилотно летало удри во возило, објавија сириските медиуми. Израел не го коментираше нападот со беспилотно летало. Портпаролот на израелската влада Ајлон Леви денеска изјавил дека нападот ...

Четири лица загинаа во напад на израелско беспилотно летало врз возило во Сирија

Либертас

Четири лица загинаа во напад на израелско беспилотно летало врз возило во Сирија

Сител

Четири лица загинаа во напад на израелско беспилотно летало врз возило во Сирија

Канал5

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Либертас - 08.12.2023

Израел се согласи, на барање на САД, да го отвори граничниот премин Керем Шалом само за проверка и инспекција на хуманитарната помош испорачана во Газа преку преминот Рафа, соопшти висок американски функционер.

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Бизнис Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

CivilMedia

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24Инфо

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24 Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Канал5

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Слободен Печат

Во Центар Вечер Прес MakPress

Израелска војска откри влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Република - 08.12.2023

Израелската војска соопшти дека нејзините војници „уништиле згради со инфраструктура на Хамас во Универзитетот Ал Азхар во градот Газа“. Според извештаите, во универзитетскиот кампус војниците пронашле влез во тунел што води до училиште, оддалечено ...

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Во Центар

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Слободен Печат

Откриен тунел на Хамас под универзитски кампус во Газа, тврди ираелската војска

360 степени

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Канал5

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

MakPress

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Centar