TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тирана и Софија аплаудираат, а во Македонија владее разочараност од политиките на владата на Заев

Република - 16.01.2018

Ако по нешто остане запаметена сегашната Влада на Зоран Заев и СДСМ тоа ќе биде претераната и во многу наврати непотребна попустливост која оди на штета на македонските национални интереси.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби и изолација

Канал5 - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани. Договорот за добрососедство и пријателство помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е во согласност ...

Бојкот на ВМРО-ДПМНЕ на договорот со Бугарија – саботажа на европската интеграција?

Локално - 16.01.2018

Македонскиот Парламент го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираа гласањето. Според поранешниот министер од конзервативната партија, тоа е грешка, посочува Дојче веле.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Бугарија против државните интереси

Алсат-М - 15.01.2018

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ по ратификацијата на Договорот со Бугарија. Според оваа партија, парламентарното мнозинство во отсуство на опозицијата ратификувало целосно асиметричен договор кој е против македонските национални интереси.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против добрососедски односи, да имаа аргументи ќе присуствуваа на седницата

А1 On - 15.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби во општеството.

Ќе беше убаво ВМРО-ДПМНЕ да го поддржеше договорот за добрососедство, затоа што поради нив Бугарија инсистираше да се ...

Фокус - 15.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на денешната седница во Собранието рече дека жали што пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се присутни да го поддржат договорот за добрососедство со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ со политика на изолација: Нема да гласа за Договорот со Бугарија!

Deutsche Welle - 15.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ треба да ги отфрлат неразумните инструкции од раководството и да ја поддржат ратификацијата на Договорот, порачува Ненад Новковски, професор и екс-министер во една од владите на ВМРО-ДПМНЕ Усвојувањето на предлог-законот за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ оди контра целиот демократски свет кој го поддржа договорот за добрососедство

Макфакс - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од владејачката партија СДСМ во своето соопштение до јавноста објавено во контекст на прес-конференцијата на Никола Србов од ...

Бојкот на ВМРО-ДПМНЕ на договорот со Бугарија – саботажа на европската интеграција?

10без10 - 16.01.2018

Според македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, тешките и деликатни прашања меѓу две соседни земји се договараат многу тешко. По повод ратификацијата на договорот Димитров додаде дека ниту Македонија , ниту Бугарија се целосно ...

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси

+инфо - 15.01.2018

Договорот е основа за пријателство на двете држави, а неговото потпишување е заеднички успех на сите досегашни влади и на сите граѓани. Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ...

Ќе беше убаво ВМРО-ДПМНЕ да го поддржеше договорот за добрососедство, затоа што поради нив Бугарија инсистираше да се ...

Вечер - 15.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на денешната седница во Собранието рече дека жали што пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се присутни да го поддржат договорот за добрососедство со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ со политика на изолација: Нема да гласа за Договорот со Бугарија!

Либертас - 15.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ треба да ги отфрлат неразумните инструкции од раководството и да ја поддржат ратификацијата на Договорот, порачува Ненад Новковски, професор и екс-министер во една од владите на ВМРО-ДПМНЕ за Дојче веле .

СДСМ: Договорот за добрососедство е во интерес на Република Македонија

А1 On - 16.01.2018

„Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани. Договорот за добрососедство и пријателство помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е во согласност ...

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со државните интереси на Македонија

Слободен Печат - 15.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби во општеството. Со кукавичката прес конференција, ВМРО-ДПМНЕ денеска покажа дека е против добрососедски односи, против интеграција и против ...

ВМРО-ДПМНЕ со политика на изолација: Нема да гласа за Договорот со Бугарија!

iPortal - 15.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ треба да ги отфрлат неразумните инструкции од раководството и да ја поддржат ратификацијата на Договорот, порачува Ненад Новковски, професор и екс-министер во една од владите на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот со Бугарија

Р.С.Европа - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, наведува СДСМ во партиско соопштение наведувајќи дека Договорот е во интерес на двете држави и е во согласност со националните и државни ...

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија

Мета - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од СДСМ по прес-конференцијата на Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека Договорот за добрососедство и пријателство ...

СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со националните и државните интереси на РМ

Канал5 - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, се наведува во реакцијата на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ со политика на изолација: Нема да гласа за Договорот со Бугарија!

Локално - 15.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ треба да ги отфрлат неразумните инструкции од раководството и да ја поддржат ратификацијата на Договорот, порачува Ненад Новковски, професор и екс-министер во една од владите на ВМРО-ДПМНЕ за Дојче веле .

СДСМ: ДПМНЕ да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби

Фокус - 16.01.2018

По прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија и по обвинувањата упатени на адреса на владата, се огласија и од СДСМ. – ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже одговорност пред граѓаните и да ги ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ оди контра целиот демократски свет кој го поддржа договорот за добрососедство

Вечер - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од владејачката партија СДСМ во своето соопштение до јавноста објавено во контекст на прес-конференцијата на Никола Србов од ...

СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со државните интереси на Македонија

Макфакс - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, а ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, реагира СДСМ по прес-конференцијата на Дејан Данев од опозицијата.

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија

Либертас - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од СДСМ по прес-конференцијата на Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека Договорот за добрососедство и пријателство ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ требаше да ги брани ставовите против Договорот со Бугарија

Мета - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, а ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби во општеството, велат од владејачката СДСМ ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ оди контра целиот демократски свет кој го поддржа договорот за добрососедство

Точка - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од владејачката партија СДСМ во своето соопштение до јавноста, објавено во контекст на прес-конференцијата на Никола Србов од ...

СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со државните интереси на Македонија

Вечер - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, а ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, реагира СДСМ по прес-конференцијата на Дејан Данев од опозицијата.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделба и изолација

Слободен Печат - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани. Договорот за добрососедство и пријателство помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е во согласност ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е против добрососедски односи

Стандард - 15.01.2018

„ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби во општеството. Со кукавичката прес конференција, ВМРО-ДПМНЕ денеска покажа дека е против добрососедски односи, против интеграција и против ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби и изолација

Стандард - 16.01.2018

„Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани. Договорот за добрососедство и пријателство помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е во согласност ...

СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со националните и државните интереси на РМ

еМагазин - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, велат од СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на ...

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија

Локално - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од СДСМ по прес-конференцијата на Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека Договорот за добрососедство и пријателство ...

СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со националните и државните интереси на РМ

ТВ21 - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, велат од СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби и изолација

ТВ21 - 16.01.2018

„Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани. Договорот за добрососедство и пријателство помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е во согласност ...

СДСМ: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија

МКД - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, реагира СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ одново покажа дека нема капацитет да ги напушти политиките на ...

СДСМ: Наместо политика на изолација и конфликт, ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност

МКД - 16.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби и изолација, Договорот за добрососедство е во интерес на Република Македонија, а реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, реагираше ...

СДСМ: ДПМНЕ да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби

iPortal - 16.01.2018

По прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија и по обвинувањата упатени на адреса на владата, се огласија и од СДСМ. – ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже одговорност пред граѓаните и да ги ...

СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со државните интереси на Македонија

Sky - 15.01.2018

Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, а ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, реагира СДСМ по прес-конференцијата на Дејан Данев од опозицијата.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ оди контра целиот демократски свет кој го поддржа договорот за добрососедство

Sky - 16.01.2018

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од владејачката партија СДСМ во своето соопштение до јавноста, објавено во контекст на прес-конференцијата на Никола Србов од ...