TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон на донаторската конференција: Мораме да делуваме брзо и ефикасно, иднината на Либан е на коцка

ТВ21 - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ после катастрофалната експлозија која уништи голем дел од Бејрут, исјави денес францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

На донаторската конференција собрани 253 милиони евра итна помош за Либан

Независен - 09.08.2020

Домаќин на видео-конференцијата беше францускиот претседател Емануел Макрон (Фото: Ројтерс) ФОРТ БРЕГАНСОН – Итната конференција на донатори по експлозијата во Либан денеска се заложи за помош од 253 милиони евра за брзо хуманитарно закрепнување, ...

Либанска петиција за Франција да ја преземе контролата врз Либан собра над 60.000 потписи

МКД - 09.08.2020

Петицијата Либан да се стави под француска управа во наредните 10 години собра повеќе од 50.000 потписи за 24 часа, а денеска веќе стигна до над 60.000. Претседателот Емануел Макрон во четвртокот наутро слета во Бејрут за да ја покаже поддршката за ...

Триста милиони долари за „дупка“ длабока 15 милијарди

Локално - 09.08.2020

Итна хуманитарна помош од 298 милиони долари беше собрана на донаторската видео конференција за Либан, чиј главен град Бејрут неодамна беше погоден од голема експлозија, соопшти канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

24 Вести - 09.08.2020

Продолжуваат антивладини протести во Либан, неколку дена по катастрофалната експлозија која уништи дел од престолнината Бејрут. Илјадници демонстранти се судрија со полицијата во центарот на градот а дел од нив упаднаа во зградите на либанската ...

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска разговараа за собирање помош за Бејрут

Сител - 09.08.2020

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска разговараа за собирање помош за Бејрут, преку виртуелен видео самит кој го организираа Франција и Обединетите нации. На отворањето на Самитот, францускиот претседател Макрон повика на брза акција и на ...

ООН собираат помош за опустошениот Либан

Телма - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери одржуваат вируелен самит за соберање помош за Либан пет денови по катастрофалната експлозија на пристаништето.

Експлозијата во Бејрут направи кратер длабок 43 метри!!

Канал5 - 09.08.2020

Разорната експлозија на амониум нитрат која се случи на пристаништето во Бејрут, во која загинаа 158 жители, оставила зад себе кратер со длабочина од 43 метри, пренесуваат официјални лица.

(ФОТО) Што остави зад себе експлозијата во Бејрут

Фокус - 09.08.2020

Експлозијата која се случи во Бејрут во вторникот, се уште е главна тема низ светските медиуми. После експлозијата, остана кратер во ширина од 200 метри, пренесува телевизијата Скај њуз Арабија, повикувајќи се на извори од либанската полиција.

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

А1 On - 09.08.2020

Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Кратер длабок 43, а широк 200 метри – вака изгледа местото на екплозијата денеска

Република - 09.08.2020

Кратер со длабочина од 43 метри, а широк 200 метри – ова е она што останува по експлозијата во либанската престолнина Бејрут, објави телевизијата Скај нјуз Арарбија, повикувајќи се на либански полициски извори.

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Макфакс - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Експлозијата во пристаништето во Бејрут остави кратер длабок 43 метри

МКД - 09.08.2020

Големата експлозија на амониум нитрат во пристаништето во Бејрут, која уништи поголем дел од градот, остави кратер длабок 43 метри, изјави еден безбедносен функционер, повикувајќи се на извештаите на француските експерти.

Либанската министерка за информирање си поднесе оставка

Р.С.Европа - 09.08.2020

Либанската министерка за информирање, Манал Абдел Самад поднесе оставка, повикувајќи се на неуспехот на владата да ги спроведе реформите и катастрофалната експлозија што го потресе Бејрут.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Опсервер - 09.08.2020

Париз, 9 август 2020 () – Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за ...

Видео конференција за помош на Либан

Р.С.Европа - 09.08.2020

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција ја организираат Франција и Обединетите нации.

Нова видео снимка од катастрофата во Бејрут – граѓаните гледале чад, а потоа следувала јака експлозија

ТВ21 - 09.08.2020

Нова снимка која го покажува страшниот момент на експлозијата во Бејрут се појави на интернет. На кратката снимка која е објавена од РТ се гледа како жителите на Бејрут гледаат во голем облак од чад, а потоа се слуша многу по силна и по гласна ...

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

ТВ21 - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Папата се моли за Либан и повика на меѓународна солидарност

Локално - 09.08.2020

Денес, папата Франциск изрази солидарност со Либан и повторно повика да и се помогне оваа земја, пет дена по експлозијата што уништи голем дел од главниот град Бејрут. „Деновиве, моите мисли честопати се враќаат во Либан.

Светските лидери бараат решение за Либан

MTM - 09.08.2020

Светските лидери бараат решение за Либан и ќе одржат разговори за Бејрут. Претседателот на Франција и ООН организираат конференциски повик. Доналд Трамп потврди дека ќе се приклучи на иницијативата на Емануел Макрон.

Лидерите на Либан знаеле за бродот-бомба? – Претседателот со една изјава ги разбесни новинарите

ТВ21 - 09.08.2020

Претседателот на Либан, Мишел Аун знаел за залихите на експлозивниот материјал кој бил складиран во бејрутското пристаниште пред скоро три недели пред да експлодира и наредил да се преземе акција уште тогаш, иако тој, како што вели, нема овластување ...

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Макфакс - 09.08.2020

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција, која ја организираа Франција и Обединетите нации почнува во 14 часот по либанско време.

Сопругата на холандскиот амбасадор во Бејрут почина од повреди од експлозијата

МКД - 09.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина синоќа како последица на повреди од експлозијата во пристаништето во Бејрут, објави холандското министерство. „Со шок и голема тага известуваме дека почина нашата колешка Хедвиг Валтманс-Молие.

Нова снимка од колосалната експлозија во Бејрут која направи кратер со длабочина од 43 метри

Точка - 09.08.2020

Новата снимка која ја објави “RT” го прикажува моментот на страшната експлозија која го разурна либанскиот главен град Бејрут. На краткото видео може да се види како жителите на градот гледаат во чадот од првата експлозија, по што неколку секунди ...

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Опсервер - 09.08.2020

Бејрут, 9 абгуст 2020 () – Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут.

Ново видео од експлозијата во Бејрут се појави на интернет (ВИДЕО)

ММС - 09.08.2020

Ново видео кое го покажува моментот на смртоносната експлозија во Бејрут се појави на интернет. На кратката снимка која е објавена од „Раша Тудеј“ се гледа како граѓаните на Бејрут гледаат во големиот облак од густ чад во облик на печурка, која го ...

Светските лидери на виртуелен самит за помош на Либан

Локално - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ООН, светските лидери ќе решаваат денес, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

КАТАСТРОФА ОД ЕПСКИ РАЗМЕР: 43 метарски кратер остана во Бејрут (ВИДЕО)

Вечер - 09.08.2020

По експлозијата во главниот град на Либан, Бејрут, останал кратер длабок 43 метри, јавува Скај Њуз Арабија, повикувајќи се на извори во либанската полиција. Бројот на загинати од експлозија во центарот на Бејрут во вторникот се искачи на 158, а ...

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина од последици на експлозијата во Бејрут

AKO - 09.08.2020

55 годишната сопруга на холандскиот амбасадор во Либан, почина од последици на експлозијата што се случи пред неколку дена во пристаништето во Бејрут. Како што наведува холандското министерство за надворешни работи, таа стоела во дневната соба од ...

По експлозијата, либанскиот премиер повика на предвремени избори

ТВ21 - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Бројот на загинати во бејрутската експлозија достигна 158, над 6.000 повредени

А1 On - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут достигна 158, повеќе од 6.000 повредени

Курир - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут достигна 158, повеќе од 6.000 повредени

Опсервер - 08.08.2020

Бејрут, 8 август 2020 () – Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство.

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

ТВ21 - 08.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Бројот на повредени во Бејрут се искачи на 6 000 лица

360 степени - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6 000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен Печат - 08.08.2020

Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати. Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата.

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

24Инфо - 08.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

Вечер Прес - 08.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

24Инфо - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Расте бројот на загинати од експлозијата во Бејрут

Фокус - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Вечер Прес - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Во Бејрут бројот на загинати во експлозијата достигна 158, над 6.000 повредени

Нетпрес - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

По катастрофалната експлозија, Либан оди на избори

+инфо - 08.08.2020

Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги остават несогласувањата настрана и да работат заедно. Премиерот на Либан, Хасан Диаб, денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во ...

Eксплозијата предизвика предвремени избори во Либан

Република - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

24Инфо - 08.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека американските санкции против шиитската група Хезболах, поддржана од Иран, одат кон оние кои треба да бидат ослабени, изјави официјален претставник на ...

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Курир - 08.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека американските санкции против шиитската група Хезболах, поддржана од Иран, одат кон оние кои треба да бидат ослабени, изјави официјален претставник на ...

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Либертас - 08.08.2020

– Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ...

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

Либертас - 08.08.2020

– Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Либертас - 08.08.2020

– Францускиот претседател Емануел Макрон му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека американските санкции против шиитската група Хезболах, поддржана од Иран, одат кон оние кои треба да бидат ослабени, изјави официјален претставник на ...

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Опсервер - 08.08.2020

Бејрут, 8 август 2020 () – Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата.