TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кина нов вирус на грип кај свињите - можна нова пандемија

Р.С.Европа - 30.06.2020

Кинеските научници идентификуваа нов вид вирус на грип кој би можел да прерасне во пандемија, јавува Би-Би-Си. Тој неодамна се појави кај свињи, но со вирусот можат да бидат заразени и луѓе.

Нов тип на свински грип откриен во Кина има потенцијал да прерасне во пандемија

Сакам да кажам - 30.06.2020

Кинески научници идентификуваа нов тип на грип кој има потенцијал да прерасне во пандемија. Тој се појавил неодамна и негови носители се свињи, но може да зарази и луѓе, велат тие. Иако тој моментално не претставува проблем, истражувачите стравуваат ...

Уриваме црни рекорди за корона вирусот, важно концерти ќе има

еМагазин - 30.06.2020

Во Македонија вчера беа забележани рекордни 12 починати од корона вирусот во 24 часа, што разбирливо го наметнува прашањето дали стратегијата за олабавување на рестриктивните мерки е избрзана и дали таканаречениот втор бран на корона вирусот станува ...

Во Кина откриен нов вирус кој би можел да стане пренослив од човек на човек

Макфакс - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година. Како што пишува „Би-би-си“, вирусот може да се пренесе на луѓето, а за главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Опсервер - 30.06.2020

Пекинг, 30 јуни 2020 () – Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Внимателно се следи: Кинески научници пронајдоа нов грип со пандемичен потенцијал

Press24 - 30.06.2020

Нов вид на грип има потенцијал кој има потенцијал да стане панцемија е идентификуван од кинески научници, јавува Би-Би-Си. Се појавил неодамна и го пренесуваат свињи, но може да се заразат и луѓето, велат експертите.

Вирус на грип со „потенцијал за пандемија“ најден во Кина

МКД - 29.06.2020

Нов вид грип, кој има потенцијал да стане пандемија, е откриен од научниците во Кина, објави Би-би-си . Се појави неодамна и го носат свињите, но може да ги зарази и луѓето, велат тие. Истражувачите се загрижени дека тој може дополнително да мутира ...

Француски научници откриле нов вирус

Локално - 29.06.2020

Француски научници идентификуваа нов вирус во болница во предградието на Париз користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирус, но велат дека нема причина за загриженост дека ќе предизвика слична здравствена криза, пренесе ...

(ВИДЕО) Вирусологот Џабалах објаснува зошто некои луѓе се заразуваат по втор пат со Ковид 19

Денешен - 29.06.2020

Во подолгото интервју за „Кореја Тајмс“ од 20 април, а кое ние го објавиме на страниците на Денешен.мк пред неколку дена со целосен транскрипт, вирусологот кој работи во Њујорк, д-р Хаким Џабалах објаснува и зошто некои луѓе кои веќе го прележале ...

Кристоли – новооткриен вирус од француски научници

Н.Македонија - 29.06.2020

Француски научници користејќи ја истата техника што се користи за откривање на вирусот ковид-19, идентификуваа нов вирус – кристоли. Тие велат дека нема причина за загриженост новооткриениот вирус да предизвика здравствена криза слична на оваа ...

Француските научници откриле нов вирус

Точка - 29.06.2020

Француските научници идентификувале нов вирус во болница во Париз, користејќи се со истата техника со која е откриен коронавирусот, но велат дека нема причини за загриженост дека ќе предизвика слична здравствена криза.

Француските научници открија нов вирус

Курир - 29.06.2020

Француските научници идентификуваa нов вирус преку користење на истата техника со која го открија и коронавирусот, но велат дека нема потреба од загриженост бидејќи новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа која ја ...

Француски научници: Нов вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата

iPortal - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Французите открија нов вирус, почина жена

Независен - 29.06.2020

Француски научници идентификуваа нов вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на вирусот корона, но велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на оваа предизвикана од ...

Француските научници открија нов вирус што се пренесува со комарци

Вечер - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека не постои опасност дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа предизвикана од ...

Нов вирус кој го пренесуваат комарци откриен во Франција, почина жена

Сител - 29.06.2020

Француски научници идентификуваа нов вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на вирусот корона, но велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на оваа предизвикана од ...

Француските научници открија нов вирус што го пренесуваат комарци

24Инфо - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека не постои опасност дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа предизвикана од ...

Французите идентификуваа нов вирус кој го шират комарци

+инфо - 29.06.2020

Tие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата. Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот.

Французите идентификуваа нов вирус

Опсервер - 29.06.2020

Париз, 29 јуни 2020 () – Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза ...

Француските научници открија нов вирус што го пренесуваат комарци

MTM - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека не постои опасност дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа предизвикана од ...

Французите идентификуваа нов вирус

Вечер Прес - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Французите идентификуваа нов вирус

Кајгана - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот COVID-19 . Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на ...

Французите идентификуваа нов вирус

А1 On - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Французите идентификуваа нов вирус

Република - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Француските научници открија нов вирус што го пренесуваат комарци

USB - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека не постои опасност дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа предизвикана од ...

Французите открија нов вирус, истиот го нарекоа „Кристоли вирус“

MakPress - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Французите идентификуваа нов вирус

Сител - 29.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Француските научници открија нов вирус што го пренесуваат комарци

Centar - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека не постои опасност дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа предизвикана од ...

Французите идентификуваа нов вирус

4NEWS - 30.06.2020

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на корона-кризата.

Кинеските научници открија нов вид на грип кој има потенцијал да предизвика пандемија

Таратур - 30.06.2020

Кинеските научници открија нов вид грип, кој има потенцијал да стане пандемија, пренесува ВВС. Овој вид на грип е појавен неодамна и го носат свињите, но може да ги зарази и луѓето, велат тие.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Фокус - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Локално - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Кинеските научници се загрижени: Откриен нов вирус кој може повторно да доведе до епидемија

Слободен Печат - 30.06.2020

Вирусот до денеска не се покажа како проблем, но научниците велат дека ги покажува сите знаци на брзо прилагодување на луѓето и има потреба од внимателно следење. Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот ...

Кина: Откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Курир - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Сител - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус, повторно се стравува од пандемија

еМагазин - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

А1 On - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија”

24Инфо - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Вечер Прес - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Кајгана - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува BBC. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

Независен - 30.06.2020

Kина – Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Нов вирус со „потенцијал за пандемија“ откриен во Кина

+инфо - 30.06.2020

Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи. Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си.

ПРЕДУПРЕДУВАЕЊЕ: НОВ ВИРУС ВО КИНА со потенцијал за пандемија

Вечер - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Нов вирус со „потенцијал за пандемија“ доаѓа од Кина

Република - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи.

Нов вирус со „потенцијал за пандемија“ откриен во Кина

Н.Македонија - 30.06.2020

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година. Како што пишува Би-би-си, вирусот може да се пренесе на луѓето, а за главен носител се сметаат домашните свињи.

Француските научници открија нов вирус што го пренесуваат комарци

Макфакс - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека не постои опасност дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа предизвикана од ...

Француски научници открија нов вирус

Алсат-М - 29.06.2020

Француски научници идентификуваа нов вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на вирусот корона, но велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на оваа предизвикана од ...

КОРИСТЕЛЕ ИСТА ТЕХНИКА СО КОЈА Е ОТКРИЕНА КОРОНАТА, ПА НАШЛЕ НОВ ВИРУС: Еве дали постои причина за загриженост

Локално - 29.06.2020

Француските научници го идентификуваа новиот вирус користејќи ја истата техника што се користи за откривање на коронавирусот, но велат дека нема причина за загриженост дека новооткриениот вирус ќе предизвика здравствена криза слична на онаа ...

Французите откриле нов вирус: Го шират комарци, а едно лице почина

Слободен Печат - 29.06.2020

Француските научници идентификувале нов вирус во болница во Париз користејќи ја истата техника со која бил откриен коронавирусот, пренесува Индекс.хр. Иако научниците предупредуваат дека нема причина за загриженост дека тој нов вирус ќе предизвика ...