TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петровска: Можно решение за кризата со пасоши – печат за продолжување на важноста

Алсат-М - 21.02.2020

Едно од можните решенија за надминување на проблемот со недостатокот на обрасци за нови пасоши е ставање печат на последната страница од пасошот чија важност е измината, вели во своето гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат, дополнителната ...

Петровска: Чулев сподели информација што ја добија и структури кои не требаше да бидат информирани

Алсат-М - 21.02.2020

Со предвремено објавување информации за акцијата во Крушопек министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, ја загрози целата меѓународна акција, рече во вечерашното издание на емисијата „360 Степени“ на Алсат, дополнителна заменик-министерка за ...

Кој е виновен за тоа што снема пасоши?

Р.С.Европа - 21.02.2020

Медиумите известуваат за кризата со материјали за пасоши и за тоа кој е виновен за состојбата. Јавуваат и за маршот на СДСМ за правда и за почетокот на судењето на организатоите на 27 април..

Ахтунг, Ангела

Сакам да кажам - 21.02.2020

1 Техничкиот премиер Оливер Спасовски се чуди како не може да се најде одговорен зошто снема обрасци за пасоши. И јас се чудам како можело да снема пасоши. А уште повеќе се чудам како тој, како довчерашен мининистер за внатрешни работи и актуелен ...

Полицајци во Грција нелегално издавале пасоши на криминалци, покрената е истрага

Макфакс - 21.02.2020

Грчките власти покренаа истрага против 6 полицајци и 27 други лица под сомнение за вмешаност во голема измама со лажни пасоши и лични карти, наменети за странски криминалци кои бегаат од законот.

Петровска: Чулев избрзува, создава уште поголем хаос во јавноста

Слободен Печат - 21.02.2020

Славјанка Петровска, дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за проблемот со пасошите кој го има министерството и можното решение за привремено продолжување на важноста со печат на постоечките ...

(ВИДЕО) Петровска: Чулев не ги санкционираше, туку ги унапреди одговорните за пропустот со пасошите

360 степени - 21.02.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за проблемот со пасошите кој го има министерството. Таа вели дека информациите околу состојбата со документите е работа на еден оддел ...

(ВИДЕО) Петровска: Го разгледуваме предлогот за продолжување на важноста на пасошите со печат, дали ќе може без да се ...

360 степени - 21.02.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за проблемот со пасошите кој го има министерството и можното решение за привремено продолжување на важноста со печат на постоечките ...

(ВИДЕО) Петровска за 360°: Италијанските власти реагираа кај Чулев за пробивањето на акцијата за кокаинот

360 степени - 21.02.2020

Министерот Наќе Чулев доби предупредување од италијанските власти дека издавањето информации во јавноста за акција што е во тек е крајно несоодветно, вели дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во интервју за ...

Владата не може со одлука да ја менува важноста на пасошите

Телма - 21.02.2020

Владата не може со одлука, да ја менува важноста на пасошите, затоа што тоа е регулирано со законот за патни исправи, вели техничкиот премиер Оливер Спасовски. И натаму се бараат решенија за проблемот со пасошката криза.

Истрага во Грција за нелегално издавање пасоши на криминалци

Р.С.Европа - 21.02.2020

Шест полицајци и 27 други лица се под истрага за измама со пасоши. Се истражува наводно лажно издавање грчки документи за идентификација на криминалци кои бегаат од правдата, соопштија денеска грчките власти.

Спасовски и Чулев во обид за решавање на кризата

Сител - 21.02.2020

Техничкиот премиер понуди можна опција за решавање на пасошката криза. Вели дека еден од предлозите е германската компанија да ги достави обрасците за издавање на патни исправи што е можно побрзо.

Македонија ќе се турка на шалтер кај „Веридос“, преку ред да ни ги испечати пасошите!

Алсат-М - 21.02.2020

Владата ги разгледува можните решенија на „пасошката криза“ што настана откако Министерството за внатрешни работи остана без обрасци за издавање пасоши, но и за други документи. Според техничкиот премиер Оливер Спасовски едно од решенијата би било ...

Спасовски: Со закон се утврдува важноста на пасошите, Владата не може да менува законски текст

Фокус - 21.02.2020

Законот за патни исправи утврдува колкава е важноста на секоја исправа и со одлука на Влада не може да се промени законскиот текст, посочи денеска премиерот Оливер Спасовски, кој рече дека воопшто не е проблем да свика владина седница за пасошите и ...

Нема продолжување на рокот на пасошите, Владата бара да се скратат роковите за испорака

ТВ21 - 21.02.2020

Владата во соработка со германската фирма бара да бидат скратени роковите за испорака на новата пратка од 100 илјади пасоши за да се ублажи кризата со нивно издавање што е можно побрзо. Ова е една од мерките што ги планира владата, а барањето на ...

Чулев за себепромоција и лажен успех, загрози меѓународна операција, а граѓаните се уште се без патни исправи

24Инфо - 21.02.2020

Соопштение за јавност, реакција на прес-конференција на Орце Ѓеорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ На лажните вести и нереалните крими сценарија на ВМРО-ДПМНЕ им нема крај. Секојдневно потврдуваат дека немаат со што друго да настапат пред граѓаните, па ...

Спасовски: Закажување седница на Влада за пасошите не е проблем, разгледуваме две можни решенија

А1 On - 21.02.2020

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте за пасоши или да се продолжи важноста за што пречка е текстот на Законот за патни исправи кој ја утврдува ...

Спасовски: Со владина одлука не може да се промени важноста на пасошите

Алсат-М - 21.02.2020

Важноста на патните исправи е регулирана со Закон, чијшто текст не може да биде променет со одлука на влада, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски. Во одговор на новинарско прашање, дали се планира свикување на владина седница за надминување на ...

Спасовски: Владата не може да ја продолжи важноста на пасошите

360 степени - 21.02.2020

Опцијата што ја предложи министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за надминување на кризата со пасошите, со тоа што Владата со печат и со испраќање нота до државите во светот би ја пролонгирала важноста на пасошите додека не стигнат новите обрасци, ...

Неподигнати чекаат над 38.000 лични карти

Н.Македонија - 21.02.2020

Можно ли е проблемот со недостигот од обрасците за патни исправи и лични карти, како документи за лична идентификација на граѓаните, кои се актуелни деновиве во јавноста, да влијае врз процесот на гласање на следните парламентарни избори, закажани ...

Маричиќ: Чулев во Крушопек загрози меѓународна акција за борба против дрога

Нова ТВ - 21.02.2020

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши во депото што е ужасно мала бројка, но проблемот се реши за кратко време.

Славјанка Петровска ги довела во прашање животите на полицајците во акцијата во Крушопек?

Нетпрес - 21.02.2020

Обвинувањата на советникот на Зоран Заев, Бојан Маричиќ, дека министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, наводно со прераното дејство со антикокаинската рација загрозил меѓународна полициска акција беше причина да истражиме што вушност се случувало ...

СЛОБОДЕН УДАР: Нема криви за патната исправа

Слободен Печат - 21.02.2020

Издавањето документи, сепак, е една од најосновните функции на државата во која не смее да има застои, бидејќи стотици илјади граѓани со нив треба да подигнат пари од банкарска сметка, да обезбедат социјална помош, да водат разни имотни и други ...

Маричиќ: Чулев доведе во опасност меѓународна акција против дрога, која се водеше цела година

Фокус - 20.02.2020

Бојан Маричиќ од СДСМ и владин советник вечерва во гостување на Алсат М го обвини техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев дека ја довел во опасаност меѓународната акција против дрога.

Маричиќ: Чулев ја доведе во опасност акцијата која требаше да биде за 1,3 тона кокаин

360 степени - 20.02.2020

Претседателот на Комисијата за европски прашања на СДСМ, Бојан Маричиќ, вечерва ја обвини ВМРО-ДПМНЕ и министерот за внатрешни работи од редовите на опозициската партија, Наќе Чулев, дека ја довеле во опасност меѓународната акција за трговија со ...

Хаотични состојби во преодната влада

Глас на Америка - 20.02.2020

Наместо решение за проблемот со пасошите, јавноста во изминатите денови слуша обвинувања меѓу премиерот и екс-министер Спасовски и актуелниот шеф на МВР, Чулев кои се дел од една иста влада Разногласието на релација влада - МВР дојде до јавното ...

Никој не презема одговорност за немањето пасоши

Алсат-М - 20.02.2020

Недостатокот на пасоши одамна е планирано и треба да се случи во време кога со МВР би раководел техничкиот министер од опозицијата. Ова е ставот на министерот Наќе Чулев обвинувајќи го неговиот претходник Оливер Спасовски дека намерно не успеал да ...

Лекар во МВР ќе ги „прегледува“ апликациите за пасош-досега стигнале над 100 барања

Телма - 20.02.2020

Над 100 граѓани преку подрачните управни одделенија досега поднеле барање за да им се издадат пасоши по избивањето на пасошката криза поради недостаток на обрасци. Сите тие барања сега се во рацете на комисијата на МВР која ќе одлучува.

Спасовски: Чулев подобро да менаџира со МВР

24 Вести - 20.02.2020

Доскорешниот министер за внатрешни работи сега премиер на преодната влада Оливер Спасовски не знае кој е одговорен тоа што во Министерството за внатрешни работи нема пасоши, лични карти, сообраќајни и возачки дозволи, изводи за државјанство.

ПАСОШИ НЕМА поради несовесното И непланското работење НА Оливер СПАСОВСКИ, вели Чулев

Сакам да кажам - 20.02.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вели дека тој е на функцијата само еден месец и проблемот со недостиг на пасоши е резултат на несовесно, нестручно и непланско работење на Оливер Спасовски.

И јас се прашувам зошто не може да се утврди кој е одговорен што нема пасоши, рече Спасовски

Сакам да кажам - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој до 3 јануари беше министер за внатрешни работи, не знае кој е одговорен што нема пасоши. Одговарајќи на новинарско прашање зошто уште не е утврдена одговорност кај ниту едно лице во Министерството за ...

Обвинителството ги проверува наводите на Чулев

Телма - 20.02.2020

Основното јавно обвинителство побара од Владата податоци за седницата одржана на 15-ти февруари. Се бараат и евентуални писмени докази кои би потврдиле дека поништувањето на решенијата донесени од министерот Наќе Чулев се направени незаконски, со ...

Граѓаните без пасоши, а надлежните не може да утврдат кој е виновен

Телма - 20.02.2020

Над сто граѓани веќе се пријавиле во управните служби во МВР за да добијат пасоши кои им се потребни и кои се се помалку. Рестикциите почнаа од вчера, а комисијата за овие барања треба да одлучи денеска.

Агенцијата за разузнавање ги плаќала телефонските сметки на Иванови заради безбедни комуникации, тврди Чулев

Телма - 20.02.2020

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов и неговата сопруга Маја Иванова имале телефони за кои сметките ги плаќала Агенцијата за разузнавањето. Ова било поради безбедност на комуникации, тврди поранешниот директор на АР и сегашен министер за внатрешни ...

Чулев јавно го повика Спасовски да закаже седница на Влада за пасошите, бара да им се продолжи важноста

А1 On - 20.02.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев јавно го повика техничкиот премиер Оливер Спасовски да закаже седница на Влада на која ќе се бара решение за сериозниот недостиг на пасоши.

Спасовски: Одговорите за недостаток на пасоши барајте ги кај Чулев

Алсат-М - 20.02.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, кој до неодамна беше прв човек во Министерството за внатрешни работи, денеска не даде конкретен одговор на прашањето – зошто навреме не се нарачале потребните пасошки обрасци, заради што МВР деновиве се соочува ...

Чулев: Нарачаните пасоши нема да имаат „северна“

Алсат-М - 20.02.2020

Новите патни исправи, коишто се очекува да пристигнат следниот месец нема да го имаат новото име на државата, рече на денешната прес конференција министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Спасовски за кривичната за пасошите: Јас сум тука, истражни органи има, не бегам од одговорноста ако е моја

А1 On - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ги повика истражните органи да утврдат дали одговорноста за пасошката криза е негова откако минатата недела техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев поднесе кривична пријава за незаконска јавна набавка ...

Чулев го повика Спасовски на владина седница да се реши проблемот со пасошите

+инфо - 20.02.2020

Јас сум министер еден месец и сите овие ситуации ги наследив како резултат на непланско, несовесно и нестручно работење на Оливер Спасовски за што е извршена интерна истрага и произлезе кривична пријава, рече министерот за внатрешни работи Наќе ...

Маричиќ: Тажна е сликата да видите дека по доаѓањето на Чулев во МВР има масовен проблем за вадење на лични документи

Frontline - 20.02.2020

Морам да напоменам дека во 2017 –та година, кога министерот Спасовски во тоа време министер дојде на таа позиција имаше само 1000 пасоши во депото. Тоа е ужасно мала бројка, а за кратко време успеа да го реши овој проблем, така што сега имаше многу ...

Маричиќ на Алсат: Чулев ја загрози меѓународната акција со кокаинот, заради партиска и лична промоција

24Инфо - 20.02.2020

„Тажна слика е како кадрите на ВМРО ДПМНЕ ги водат секторите во кои се поставени. За жал, во трка по ексклузивни информации и покривање на лажните тези, дека министерот се бори против криминал и корупција, се доведе големата акција во ризик.

Пасошката криза во земјава се уште без решение

Канал5 - 20.02.2020

Пасошката криза во земјава се уште е без решение на повидок, наместо тоа поранешниот и сегашниот министер за внатрешни работи упатија меѓусебни обвинувања за недостатокот на обрасци. Поранешниот и актуелниот министер за внатрешни работи си ја ...

Спасовски: Се бара одржливо решение за пасошите, несреќна е изјавата дека нема политичка волја за тоа

ММС - 20.02.2020

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција на која новинарите бараа информации во врска со ...

„Никогаш кокаинска, секогаш Македонија!“

Либертас - 20.02.2020

„Дојде Чулев и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата“, вели Александар Николовски по апсењата во Крушопек во врска со пронајдениот еден килограм кокаин во близината на Скопје. Тоа ви е како да кажете: „Дојде Чулев и веднаш снема пасоши, ...

Маричиќ: Наќе Чулев ја загрози акцијата за кокаинот, наместо професионалност, тој води партиска агенда

Локално - 20.02.2020

Ова е тажна слика за начинот на кој ВМРО и нивните кадри ги водат институциите последните неколку недели каде за жал во трка по екслузивни информации и овие лажни тези дека нивниот технички минситер се бори против кримнилаот и корупција, се доведе ...

Граѓаните си останаа без пасоши, Чулев и Спасовски си ја префрлаат одговорноста

ТВ21 - 20.02.2020

И додека граѓаните не знаат како ќе го решат проблемот со тоа што не можат да извадат пасош на време, техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев си ја префрлаат одговорноста еден на друг.

По „спектакуларната“ акција јасно е само едно – дека е најден еден килограм кокаин

Независен - 20.02.2020

По денешната прес-конференција на министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, околу „спектакуларната акција“ за заплена на кокаин само една работа е јасна – дека биле најден само еден килограм од таа дрога – а сите други останаа останаа во сферата ...

Спасовски: Доколку Наќе Чулев подобро го менаџираше министерството немаше да има пасошка криза

Локално - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска изјави дека владата е запознаена со пасошката криза која се случува во моментот. Тој директно обвини дека за ова е виновен актуелниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев кој според Спасовски ...

Кризата со пасошите продолжува - одговорноста се префрла

Сител - 20.02.2020

Кој е виновен за пасошката криза? Сегашниот и поранешниот министер меѓусебно се обвинуваат за недостатокот на патни исправи. Техничкиот министер вели дека станува збор за наследен проблем од сегашниот технички премиер.

Комисија што ја формирал Чулев од вчера одлучува за издавање итни пасоши

360 степени - 20.02.2020

Министерството за внатрешни работи попладнево преку соопштение информира дека со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев формирана е комисија која поради ограничениот број обрасци на патни исправи одлучува кои барања на граѓани се итни ...