TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПАРТИИТЕ СО ПОЛНА УСТА ПЕНЗИОНЕРИ: Ќе обезбедат колку што ветуваат, или пак ќе не задолжуваат?

Пари - 01.12.2023

Ниските пензии, како клучен проблем на најголемиот дел од македонските пензионери, добиваат на цена. Почна меѓупартиското наддавање за обезбедување на симпатиите кај најстабилното гласачко тело.

„Пензионерите со најниски пензии за 5 месеци ќе добијат 15.000 денари“ велат од СДСМ

Фокус

Антикризни мерки или предизборен поткуп – Познавачите критикуваат за нечесен популизам

Алфа

СДСМ: Антикризните мерки од 662 милиони евра опфаќаат 187.000 пензионери

А1 On

За СДСМ мерките се грижа, А за ВМРО-ДПМНЕ смешните 1.000 денари се класичен изборен поткуп

Република

Уставни измени!? Нив ги прекрија парите за пензионерите и учениците

Независен

Нов сет антикризни мерки: Конкретни мерки за стабилизација или ефтин предизборен поткуп?

Локално

Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Рацин 24 Вести Слободен Печат Lider Frontline

Почна средбата на премиерот Ковачевски и министерката Тренчевска со здруженијата на пензионери

Бизнис Вести - 01.12.2023

Во Клубот на пратеници почна средбата на премиерот Димитар Ковачевски и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска со претставници на здруженија на пензионери. Пензионерите во изминатиот период протестираа барајќи линеарно ...

Ковачевски и Тренчевска попладне на средба со пензионерите

Сител

78 проценти покачување на функционерските плати, се многу повеќе од 1500 денари кои владата на СДСМ и Ковачевски ќе им ги даваат на пензионерите и студентите само неколку месеци

Курир

Ковачевски и Тренчевска денеска ќе се сретнат со пензионерите

Слободен Печат

Ковачевски и Тренчевска попладне на средба со пензионерите

Бриф

Ковачевски и Тренчевска попладне на средба со пензионерите

Курир

Ковачевски и Тренчевска попладне на средба со пензионерите

Lider

Нетпрес 24Инфо Независен Сител Press24 Бриф

Ковачевски и Тренчевска на средба со претставници на здруженијата на пензионери

Република - 01.12.2023

Денеска со почеток во 14:00 часот во Клуб на пратеници, претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски и министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска ќе се сретнат со претставници на здруженијата на пензионери.

Тренчевска: Мерките не се предизборен поткуп, туку реална помош

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Предизборен пакет за мито – Тренчевска: Ова се мерки поради енергетската и ценовната криза

ТВ21

Пензионерите ќе ја добијат финансиската помош во втората половина на декември

Канал5

Тренчевска: Пакетот антикризни мерки се носи во период кога им е најпотребен на граѓаните

Сител

Тренчевска: Голем дел од пензионерите се задоволни од новиот пакет антикризни мерки

Локално

Тренчевска: 662 милиони евра за пакет антикризни мерки, граѓаните остануваат во фокус

Република

Press24 24Инфо Press24 Во Центар Press24 Centar Centar Курир

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ сака да направи цунами во пензискиот фонд

Во Центар - 01.12.2023

Заменик Премиерот Фатмир Битиќи вели дека зголемувањето на пензиите по предлог на ВМРО-ДПМНЕ ќе предизвика цунами во пензискиот фонд и дека буџетот нема да го поднесе тоа. „Имаме 334.971 корисник на пензија, според последниот извештај на пензискиот ...

Планот на опозицијата за линеaрно зголемување на пензиите ќе предизвика финанско цунами, вели Фатмир Битиќи

Независен

Битиќи до Славески: Добро е што некој од опозицијата признава дека државата има континуиран економски раст

24Инфо

Битиќи: Одговорно кон граѓаните и државата не умее секој, затоа привилегијата им се дава на оние кои знаат, сакаат и можат

Бриф

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто

Локално

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто

Нова ТВ

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто

Бриф

Centar Вести плус Рацин

Австриски аналитичари: Антикризните мерки во Македонија се пракса во европските држави

24Инфо - 30.11.2023

Девет пати македонската влада, предводена од СДСМ одвојува буџетски средства како помош, односно ги субвенционира голем дел од граѓаните. Најмногу се субвенционирани пензионерите, потоа следуваат граѓаните кои примаат социјална помош, студентите, но ...

Еве колку пари ќе добијат пензионерите со новите мерки

Centar

Сите антикризни мерки вредни 662 милиони евра за граѓаните, за ликвидноста на компаниите и за развој на економијата

Рацин

ЕКСПЕРТИ: Владиниот антикризен пакет добредојден за граѓаните – ќе профитираат и компаниите

Нова ТВ

55.000 семејства шест месеци ќе плаќаат поевтина струја преку деветтиот пакет антикризни мерки

24Инфо

Аналитичaри: Зимските важат за „поскапи“ месеци, антикризните мерки се помош во вистинско време за ранливите граѓани

CivilMedia

Еве колку пари ќе се слеат кај граѓаните и компаниите со новите антикризни мерки – голема помош од Владата

Centar

Вести плус Бриф Frontline Вести плус Рацин Zoom Рацин Рацин

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот, тие се против пензионерите, студентите, учениците, ...

А1 On - 30.11.2023

Воопшто не е изненадување што ДПМНЕ е против новиот деветти пакет антикризни мерки со кој 662 милиони евра завршуваат кај граѓаните, пензионерите, учениците, студентите, ранливите, компаниите.

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиона евра да завршат кај народот, тие се против пензионерите, студентите, учениците, компаниите

Макфакс

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот, тие се против пензионерите, студентите, учениците, компаниите

Опсервер

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот

Бриф

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот

Press24

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот, тие се против пензионерите, студентите, учениците, компаниите

Centar

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот, тие се против пензионерите, студентите, учениците, компаниите

Вести плус

Вечер Прес

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Frontline - 30.11.2023

„Една од мерките е издавањето на зелена обврзница во износ од 10 милиони евра во денарска противвредност, односно зајакнување на кредитната линија за поддршка на малите и средни претпријатија (МСП) во делот на енергетската ефикасност и зелената ...

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

24Инфо

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

24 Вести

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Lider

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Локално

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Бриф

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Во Центар

CivilMedia Zoom Нова ТВ Пари Слободен Печат Независен Нетпрес Н.Македонија

(ВИДЕО) Томовски: Пакетот на мерки на владата е поткуп пред избори со кои го потценуваат народот

А1 On - 29.11.2023

Пакет на мерки кои спреми Владата на Ковачевски и Ахмети не е ништо друго туку пакет за евтин предизборен поткуп кој доаѓа на само неколку месеци пред двојните парламентарни и претседателски избори.

Томовски: Пакетот на мерки на Владата е поткуп пред избори

Република

Пакетот на мерки на Владата е поткуп пред избори

Тера

Томовски: Пакетот на мерки на владата е поткуп пред избори со кои го потценуваат народот

MakPress

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

Frontline - 30.11.2023

„Во налет на економиски мисли, ВМРО – ДПМНЕ исто така најавува дека добивката на компаниите ќе биде ослободена од оданочување!? Во нашата држава, реинвестираната добивка не се оданочува“ напиша вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на ...

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

Бриф

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто

Фокус

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

24Инфо

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

Centar

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

Вести плус

Битиќи: ВМРО ДПМНЕ тресе од ракав-ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

Тера