TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ го осуди негирањето на геноцидот во Сребреница на митингот во Бања Лука

Р.С.Европа - 20.04.2024

Европската унија го осуди „повтореното негирање на фактите за геноцидот во Сребреница“ за време на седницата на Народното собрание на Република Српска и на митингот „Србија ве повикува“ одржан на 18 април, соопшти Делегацијата на ЕУ во Босна и ...

Невладини во Србија ги повикаа властите да ја поддржат резолуцијата на ОН за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа

Се одржа сесрпски митинг во Бања Лука против резолуцијата за Сребреница во ОН

360 степени

Додик: „Одвратниот западен свет им наметнува колективна вина на Србите“

МКД

„Терминот геноцид е неточен за злосторството во Сребреница“

4NEWS

Сесрпски митинг во Бања Лука против резолуцијата за Сребреница во ОН

Deutsche Welle

РЕПУБЛИКА СРПСКА ЌЕ БИДЕ ДЕЛ ОД СРБИЈА! Додик: Нема да живееме во земја со оние кои не нарекуваат геноцидни!

Во Центар

Бизнис Вести Глас на Америка Р.С.Европа Р.С.Европа МКД Фокус Нетпрес Фактор

Вучиќ ѝ се „заблагодари“ на Македонија што е коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Нетпрес - 20.04.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување на телевизијата Пинк изјави дека Македонија е еден од коспонзорите на резолуцијата за прогласување на 11-ти јули како Меѓународен ден за сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Вучиќ: Им благодарaм на Северна Македонија за одлуката за Сребреница, веројатно сме заслужиле за сè што направивме за нив

ТВ21

Вучиќ: Резолуцијата за Сребреница е германска идеја, ѝ благодариме на Северна Македонија што е коспонзор

МКД

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

Курир

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

Либертас

Вучиќ за резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

ММС

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувам дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

365

А1 On МКД Фактор Н.Македонија Слободен Печат Пулс24 Lider 24Инфо

Бошњаците во Скопје поднесоа кривична пријава против лидерот на српската партија за „негирање и исмевање на геноцидот ...

Слободен Печат - 19.04.2024

Политичката партија Демоктратска Бошњачка Партија Бошњачкиот национален совет во Северна Македонија поднеле кривична пријава против претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија и пратеникот Иван Стоилковиќ за „негирање и исмејување ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мицкоски повика на обединување, Апасиев е контра

Фактор

БДС и БНВ му поднесоа кривична пријава на Иван Стоилковиќ за негирање и исмејување со геноцидот во Сребреница

ТВ21

Бoшњачки партии подесоа кривична пријава против Иван Стоилковиќ

Независен

БДС и БНС поднесоа кривична пријава против претседателот на ДПСМ, Иван Стоилковиќ

Бизнис Вести

ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА ГО НАРЕКОЛ „НЕКРОФИЛСКИ ДИЗНИЛЕНД“ Кривична пријава за Иван Стоиљковиќ, лидер на Демократска партија на Србите

+инфо

Поднесена кривична против Стоилковиќ за негирање и исмејување на геноцидот во Сребреница

Локално

МКД Бриф 365 Фактор Либертас Пулс24

Шокиран сум од реакциите што сме осудиле геноцид, рече Османи за резолуцијата на ОН за Сребреница

Глас на Америка - 19.04.2024

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи вели дека е шокиран од реакциите од Србија по неговата изјава дека земјава, заедно со уште 16 други држави, ќе биде коспонзор на резолуцијата на Обединетите нации за прогласување на 11 јули за ...

Османи: Би сакал да се сретнам со луѓето што реагираа за резолуцијата за Сребреница, шокиран сум што воопшто се дебатира за ова

360 степени

Oсмани би се видел со српските челници од кои очекувал да се приклучат кон резолуцијата за Сребреница

МКД

Османи е шокиран од прашањето дали треба да се осуди геноцидот во Сребреница

Слободен Печат

Османи останува на ставот за Отворен Балкан, ќе ја информира Владата а таа ќе реши дали да излеземе од оваа иницијатива

Zoom

Османи шокиран од реакциите за Резолуцијата: „Тоа е како Германија да реагира затоа што го осудуваме тоа што се случи во Холокаустот“

Локално

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

А1 On

Слободен Печат 365 Фактор 365 Сител +инфо Либертас Курир