TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Акцијата на полицијата на Заев во Вевчани, покажа дека единствениот карневал кој што е дозволен во оваа ...

Курир - 13.01.2021

-Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било која администрација – што би рекол еден премиер, е само лице на власта која ...

Што се случуваше во Вевчани за време на карневалот (Фото галерија)

Независен

Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите огорчени (ВИДЕО)

ТВ21

Полицијата го растури Вевчанскиот карневал

Макфакс

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес 477 нови заразени, битката со коронавирусот ја изгуби уште една медицинска сестра

Фактор

Кошкањето на вевчанските карневалци со полицијата

МКД

ВИДЕО: Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите ги дочекаа со пцовки

А1 On

МКД ММС Република Денешен Алсат-М Локално Frontline Вечер

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Канал5 - 13.01.2021

И покрај апелите од надлежните, вевчанци не се откажаа од одржување на традиционалниот карневал на кој денеска се случи судир меѓу маскираните вевчанци и полицијата, а во целата ситуација реагираше и единицата за брзо распоредување.

(ФОТО + ВИДЕО) Полицијата и ЕБР упаднаа на карневалот во Вевчани, жителите револтирани

ММС

МВР: Имаше договор за карневалот, полицијата интервенираше зошто не го испочитуваа

Press24

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Радио МОФ

И покрај договорот да нема групирање, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа интервениравме, велат од МВР

Република

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Вевчани: Не се почитуваа мерките, иако беше договорено

А1 On

Карневал во Вевчани: Василичарите не го исполниле ветувањето, интервенирала полицијата

Мета

Точка Акцент Вечер Скопје1 Сакам да кажам Фокус ТВ21 Frontline

Ни ковид-19 не ги спречи вевчанци да прошетаат – со дупли маски

МКД - 13.01.2021

Додуша, овојпат траеше пократко поради интервенција на полицијата, но денеска низ Вевчани, по традиција, прошетаа маскирани чудовишта и принцези и што уште не. Важно е да се носи маска. ...

Полицијата интервенираше на карневалот во Вевчани, мештаните огорчени

OhridNews

КОГА МАСКИТЕ ПАЃААТ ВО ВЕВЧАНИ: По 20 души во едно комбе сте се напикале, а браќа од иста куќа со пендреци ги делите на дистанца

Денешен

Карневалот не се одржа, но стотина вевчанци профедилираа со маски низ градот

Алсат-М

Специјалците на Спасовски апсеа локален лидер на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани

Expres

ИСТО КАКО ПРЕД 33 ГОДИНИ: Вевчани и вевчанци се нападнати од сопствената власт

Курир

Полицијата влезе во Вевчани: ЕБР нacилно го раcтури карневалот кој се одржува со векови (ВИДЕО)

Курир

Press24 Вечер Прес MakPress PressingTV Сител Канал5 Слободен Печат ТВ21

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Сител - 13.01.2021

Меѓу приведените лица во Вевчани по денешната акција на полицијата и ЕБР е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ-Вевчани, Ѓорги Влајнкиноски. Тој на Фејсбук објави фотографија во полициското комбе и напиша: „Денес бев апсен. За ништо, се разбира.

(ВИДЕО) Приведени повеќе лица во Вевчани, тврдат дека акцијата била полициска бруталност

А1 On

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓи Влајнкиноски

Република

Полицијата во Вевчани го уапси претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Вечер

При интервенцијата на полицијата, уапсен претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ од Вевчани (ВИДЕО)

Локално

(ВИДЕО) Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Скопје1

(ВИДЕО) Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Влајнкиноски

Либертас

Press24

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Република - 13.01.2021

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ коментира за денешниот настан во Вевчани, кога за време на одржување на Карневалот, полицијата интервенираше и го нападна народот, потсетувајќи дека за време на одржување на локалните избори во Штип истата ...

Мицкоски: Владата за своите во Штип е „мајка“, за вевчанци „маќеа“

Press24

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ, пораз, па одговорност за сите од власта

Опсервер

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Макфакс

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Вечер

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ

Скопје1

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

ММС

+инфо Канал5 24Инфо Либертас Вечер MakPress

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Сител - 13.01.2021

Јавноста денеска уште еднаш беше сведок на неодговорно, незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ кое провоцира, подгрева тензии и делува опасно по јавното здравје. Група активисти, предводени од претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Нова ТВ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Press24

ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

24Инфо

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ намерно предизвика инцидент во Вевчани

Макфакс

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Канал5

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека ги испровоцирала тензиите во Вевчани

Независен

AKO Либертас МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Курир - 13.01.2021

Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Прагот на толеранција кон секоја критика на СДСМ и на Заев е нула.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат неговото лошо владеење

Макфакс

ВМРО ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Настанот во Вевчани е приказ како функционира тоталитарен режим

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат неговото лошо владеење

24Инфо

Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал,кои го исмеваат лошото владеење

Канал5

Денешен Press24 Либертас А1 On Вечер Прес Сител МКД