TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УКИМ денес бира нов ректор кој треба да го наследи Јанкуловски

Слободен Печат - 30.05.2023

Универзитетот „Кирил и Методиј“ денес бира ректор кој треба да го замени актуелниот Никола Јанкуловски. Гласањето ќе се одржи на 23 факултети и пет институти во состав на УКИМ. Ќе се гласа од 12 до 14 часот а гласањето ќе се спроведе тајно.

(видео)Започна гласањето на професорите за нов ректор на УКИМ

Телма

Денес се бира нов ректор на УКИМ

Фокус

УКИМ денеска избира нов ректор

Нетпрес

Денеска избори за нов ректор на УКИМ: Во трка се шест кандидати

360 степени - 30.05.2023

По двајца од кандидатите се од ФЕИТ и Филозофскиот факултет, додека по еден доаѓа од Економскиот и од Машинскиот факултет. Новиот ректор функцијата ќе ја презеде во септември годинава и ќе има мандат од три години Од септември најголемиот и ...

Денеска избор на ректор на УКИМ, ќе гласаат 1.419 професори, асистенти...

МКД

Интервју со проф. д-р Христина Спасевска: УКИМ ќе има квалитетни студиски програми, меѓународно препознатливи, подготвени да одговорат на потребите на компаниите

Опсервер

Избор на ректор на УКИМ, во избирачкиот список запишани 1419 гласачи

Опсервер

Денеска се избира ректор на УКИМ

Независен

Избор на ректор на УКИМ, во избирачкиот список запишани 1419 гласачи

А1 On

Избор на ректор на УКИМ, во избирачкиот список запишани 1419 гласачи

Frontline

24Инфо Сител Алсат-М Скопје инфо 24 Вести Канал5 Н.Македонија Слободен Печат

Поништен огласот за избор на нов ректор на Универзитетот во Тетово

Алсат-М - 30.05.2023

Тетовскиот универзитет го поништи огласот за избор на нов ректор поради законски и статутарни прекршувања. Во кусото соопштение испратено попладнево до Алсат, кој со денови известува за случајот, универзитетот наведе дека конкурсот се поништува ...

Поради притисоци од „трети страни“ Универзитетот во Тетово го поништи огласот за избор на ректор

MakPress

Поништен огласот за избор на нов ректор на Универзитетот во Тетово

Локално

Универзитетот во Тетово го поништи огласот за избор на ректор и ќе објави нов

Во Центар

Тетовскиот универзитет го поништи огласот за избор на ректор

МКД

Универзитетот во Тетово го поништи огласот за избор на ректор и ќе објави нов

А1 On

Универзитетот во Тетово го поништи огласот за избор на ректор и ќе објави нов

24Инфо

Слободен Печат Република еМагазин Lider Сакам да кажам

УКЛО Битола потпишан Договор за соработка со Универзитетот од Кожани, Грција (фото)

Битола Њуз - 29.05.2023

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола потпиша билатерален договор со Универзитетот на Западна Македонија – Кожани, Република Грција. Потпис на документот ставија ректорите: проф. д-р Игор Неделковски и Теодорос Теодулидис.

Нобеловецот Ден Шехтман промовиран во почесен професор на УКЛО

Факултети

Ректор, колку тоа гордо звучи…

Пари - 29.05.2023

Може ли изборот на ректор на еден од универзитетите да биде почеток на промените во државата? Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Северна Македонија Утре, најстариот универзитет кај нас „Св. Кирил и Методиј“ ќе добие нов ректор.

Ректор, колку тоа гордо звучи…

Фактор

Рeктор, колку тоа гордо звучи...

МКД

Јанкуловски земал ректорски додаток од 100.000 денари – што велат кандидатите за негов наследник за оваа сума?

Мета - 29.05.2023

Со оглед на тоа што висината и начинот на исплата на ректорскиот додаток предизвикуваат големи дебати во академската јавност, Мета.мк постави прашања и доби одговори од шестмината кандидати за ректор, пред утрешните избори Откако дошол на ...

Ректорот на УКИМ Јанкуловски земал ректорски додаток од 100.000 денари месечно

ММС

Ректорот на УКИМ Јанкуловски земал ректорски додаток од 100.000 денари месечно

Zoom