TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

24 Вести - 14.01.2018

САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува „долгорочна победа за Иран“, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. - Американските власти не успеаја да го уништат нуклеарниот договор.

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

+инфо - 14.01.2018

Во реакција на заканата на Трамп, Кина ги повика сите земји потписнички на договорот да ги почитуваат обврските што произлегуваат од него. САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува ...

Кина ги повика САД да го почитуваат иранскиот нуклеарен договор

Стандард - 14.01.2018

Прес секретарот на кинеското МНР, Лу Канг изјави дека заканите од страна на претседателот на САД Доналд Трамп да се откаже од иранскиот нуклеарен договор и да ги зајакне санкциите спрема Техеран се во спротивност со мислењето на повеќето земји од ...

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје...

Н.Македонија - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје, чија цел би било отстранување на заканите по европските сојузници на САД.

Нови санкции за Техеран, Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од договорот

Телма - 13.01.2018

САД ја преминаа црвената линија со санкциите врз шефот на иранското правосудство, Ајтолахот Садек Амоли Лариџани, тврди Техеран. Иран најави соодветен одговор на санкциите и одби повторно отварање било какви преговори за нов договор за неговата ...

Ново нуклеарно оружје – цел на администрацијата на Трамп

Локално - 13.01.2018

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да развијат ново нуклеарно оружје за кое сметаат дека ќе ги спречи заканите врз европските сојузници. Планот се уште не го одобрил Трамп, пренесе АП.

Рјабков: Трамп би направил многу лош потег со повлекувањето од нуклеарниот договор

Нетпрес - 13.01.2018

Заменикот руски министер за надворешни работи Сергеј Рјабков оцени во саботата дека повлекувањето на САД од нуклеарниот договор на шесте светски сили со Иран постигнат пред две години, и претставувал многу лош потег.

Трамп му даде последна шанса на нуклеарниот договор со Иран

Deutsche Welle - 13.01.2018

Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување ...

Иран го обвини Трамп за „злобно кршење“ на нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи со олеснување на санкциите кон Иран согласно договорот за нуклеарната програма, но Трамп одреди рок од 120 за промена на договорот, односно за отстранување на „ужасните недостатоци“.

Трамп го потврди нуклеарниот договор со Иран и порача дека тоа го прави последен пат

МКД - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека последен пат ќе го потврди нуклеарниот договор со Иран, и најави дека САД ќе излезат од него ако не дојде до промени, соопшти Белата куќа. Оваа одлука на Трамп ги одложува санкциите насочени против ...

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Фактор - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развојот на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

Техеран го пофали Доналд Трамп за неговата мудрост

Локално - 13.01.2018

Техеран смета дека одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за продолжување на режимот на симнување на санкциите против Исламската република ја потврдува силата на меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран.

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

А1 On - 14.01.2018

САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува „долгорочна победа за Иран“, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. – Американските власти не успеаја да го уништат нуклеарниот договор.

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

Телма - 14.01.2018

САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува „долгорочна победа за Иран“, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. – Американските власти не успеаја да го уништат нуклеарниот договор.

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Либертас - 12.01.2018

„Вашингтон и Москва преговараат за суштински договор за нуклеарното оружје“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На средбата со првите луѓе на руските печатени медиуми, потенцира дека планот на Соединетите Американски Држави да опремат ...

Американците прават ново нуклеарно оружје

Sky - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да развие ново нуклеарно оружје за кое смета дека ќе ги спречи заканите по европските сојузници. Планот се уште не го одобрил американскиот претседател Доналд Трамп, пренесоа агенциите.

Трамп -Иран: „Последна шанса“-„Не прифаќаме“

Канал5 - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување санкции. Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по ...

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Стандард - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развој на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

Алфа - 14.01.2018

Во реакција на заканата на Трамп, Кина ги повика сите земји потписнички на договорот да ги почитуваат обврските што произлегуваат од него. САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува ...

Американците прават ново нуклеарно оружје

Република - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да развие ново нуклеарно оружје за кое смета дека ќе ги спречи заканите по европските сојузници. Планот се уште не го одобрил американскиот претседател Доналд Трамп, пренесоа агенциите.

Трамп му даде последна шанса на нуклеарниот договор со Иран

ТВ21 - 13.01.2018

Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување ...