TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брза салата со краставици – Готова за 10 минути, само и рендате и мешате

Gotvi.mk - 13.01.2018

Едноставна и фина салата готова за 10 минути. Ова е рецептот, како и начинот на подготовка: Состојки: 2 краставици 200 мл јогурт 1 лажица кисела павлака 1 лажица мајонез сол бибер Начин на подготовка: Се лупат и рендаат краставиците и се соединуваат ...

Шпанска печена паста со туна

Попара - 13.01.2018

Подготовка: 45 минути Порции: 4 Состојки: 250 грама паста школки 1 лажица маслиново масло 1 исецкан кромид, средна големина 1 голема сецкана црвена бабура 2 чешниња сецкан лук 2 х 400 грама сецкани концерви домати ½ чаша сецкани зелени маслинки 2 х ...

Брзо се спрема, а уште побрзо се јаде: Почнете го денот со пита

Gotvi.mk - 13.01.2018

Вкусна пита за старт на викендот. Ова е рецептот по кој ќе ја направите: Состојки: 700 гр сирење 3 јајца 2 лажици масло 2 лажици пченичен гриз 1/2 прашок за пециво 400 мл јогурт 1 лажичка сол кори за пита парче путер Начин на подготовка: Соединете ...

(ФОТО) 10. рецепти за поинтересен и сладок викенд: Печива и непечени десерти

Екран - 13.01.2018

Викендите се секогаш време да се опуштиме со семејството но и да подготвиме нешто за домашните кои малку, малку па ќе дојдат во кујна. Чудно, но викендите како да се време кога сакаме да се опуштиме и „засладиме“. Поради тоа ви донесуваме 10.

Палачинки со ореви

Боза - 13.01.2018

Состојки : 120 г мелени ореви 2 лажици шекер во прав 1 пакетче ванилин шекер 40 г масло 120г брашно сол, шекер 2дл млеко 1 јајце 1дл павлака Од брашното,јајцата и млекото се изматува тесто ,се посолува и по потреба се додава шекер.Од тестото се ...

Цезар салата

Exclusive.mk - 13.01.2018

Од состојки потребни се – 5 изгмечени чешниња лук, 4 лажици маслиново масло, сок од 1 лимон, 2 лажичи (ворчестер) сос, 1 лажица сенф, 1 ипол лажица бел вински оцет, 4 јајца, 2 подебели парчиња домашен леб, 2 лажици маслиново масло, 100 грама пршута, ...

Пилешко со павлака во фурна

Мои рецепти - 12.01.2018

1. Пилешкото се сечка на парчиња и се запржува. Во истото масло се запржуваат и шампињоните. 2. Во земјен сад се ставаат пилешкото, шампињоните, свинскиот врат исечкан на парчиња, корнишоните исечкани на тенки парчиња и се промешуваат. 3.

Шведска салата

Мои рецепти - 12.01.2018

Најпрво се вари пилешкиот стек. Потоа пилешкото, кашкавалот, сирењето и печеницата се сечкаат на мали коцкички и се мешаат во подлабок сад. Сусамот на суво се потпекува и се додава во садот.

Топчиња со кикирики

Gotvi.mk - 12.01.2018

Неодолив спој од кикирики и чоколадо… Состојки: 100 гр чоколадо 50 гр маргарин 75 гр шеќер во прав 150 гр несолени мелени кикирики 40 гр мелени бисквити Начин на подготовка: Чоколадото и маргаринот растопете го на пареа, додајте шеќер, 100 гр ...

Јаболка од рерна со зрнесто овошје

Gotvi.mk - 12.01.2018

Десерт за вистинско уживање… Состојки: 4 кисели јаболка 4 лажици зрнесто овошје по избор (смрзнато) 4 лажици сок од портокал 2 јајца сол 300 гр посно сремско сирење 6 лажици гриз 2 лажички прашок за печиво неколку капки течен засладувач засладувач ...

Пастирска пита по бабин рецепт (Видео)

Gotvi.mk - 12.01.2018

Брза и едноставна пита со многу интересен вкус – едноставно јадење со богат вкус кој ќе ги задоволи сите гурмани. Сосотјки: 400 гр мелено месо 1 морков 1 праз 600 гр компири 150 гр грашок пипер кашкавал сол бибер масло лук Начин на подготовка: На ...

Златни погачици – пченкарни мафини (Видео)

Gotvi.mk - 12.01.2018

Убави погачици од пченкарно брашно – идеални за доручек и вечера со чаша јогурт. Уживајте во одлично печиво! Состојки: 200 мл млака вода 25 гр свеж квасец 1 лажичка шеќер 150 гр бело брашно + за посипување на работната површина 200 гр пченкарно ...

Зелка салата со павлака

Мои рецепти - 12.01.2018

Едноставна но вкусна салата, која брзо се спрема. Зелката се ренда, а сирењето се дроби со вилушка. По желба се посолува (може и воопшто да не се стави сол, ако сирењето е посолено), се наросува бибер, и може да се стави малку лукче.

Џем од банани и чоколадо – Десерт во тегла готов за 10 минути

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете десерт од само две состојки кој е многу вкусен. Џем од банани и чоколадо, a се прави на овој начин: Состојки: 5 банани 150 гр шеќер 1 лажичка сок од лимон 50 мл вода 70 гр чоколадо за готвење Начин на подготовка: Бананите се пасираат, па ...

Ви се пријаде благо доцна навечер? Земете шолја и имате десерт за 3 минути

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете вкусен десерт во шолја. Идеален ако ви се пријаде благо доцна навечер, или ако сакате нешто брзо и вкусно. Состојки: 4 лажици брашно 4 лажици шеќер 2 лажици какао 3 лажици млеко 3 лажици масло 1/3 прашок за пециво 1 јајце Начин на ...

Анти-стрес смути со портокали и банани

Сè за храна - 12.01.2018

Започнете го денот со кремасто и хранливо смути со портокали и банани! На овој начин ќе го обезбедите организмот со витамини и минерали, како витамините од групата Б, Ц, растителни влакна, калциум, калиум и бета-карорен.

Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Gotvi.mk - 12.01.2018

Од италијанската кујна никогаш доста. Сите знаеме колку е вкусна, а најважно од сè има можност да се експериментира со јадењата кои се приготвуваат со задоволство. Ова е рецептот: Состојки: 1 л вода 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка бибер 1 лажица ...

Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете вкусни зеленчукови плескавици. Подгответе нов деликатес, а ова е рецептот и начинот на подготовка: Состојки: неколку цветови брокула 2-3 моркови 1 јајце брашно 2 компири сол бибер магдонос вегета Начин на подготовка: Се вари зеленчукот во ...

Совршена паста со бело месо, тиквички и слатка павлака

МакМода - 12.01.2018

Италијански рецепт кој не остава никого рамнодушен на фантастичниот вкус. Потребни состојки – 400 грама тестенини, 500 грама бело месо, 250 мл слатка павлака, 2 тиквички, 3-4 моркови, ситно сечкан лук, малку маслиново масло, морска сол о црн пипер.

Десерт: Мафини со вишни

Убавина и Здравје - 12.01.2018

СОСТОЈКИ: 2 јајца 100 г шеќер 10 лажици млеко 250 г брашно 125 г маргарин 1 пакетче за печиво 1 чоколадо за готвење маринирани вишни 1 лажица „вишновка“ ПРИГОТВУВАЊЕ: 1. Во еден подлабок сад јајцата се матат со шеќерот, потоа се додава претходно ...

Предјадење: Погачици со путер од кикиритки

Убавина и Здравје - 12.01.2018

Состојки : 500 гр брашно 2 дл млеко 80 г крем-сирење 80 г маргарин 1/2 свеж квасец 150 г путер од кикирики 2 лажици шеќер 1 јајце 100 г жолт шеќер Приготвување: 1. Во подлабок сад соединете го млакото млеко, 1/2 лажица шеќер, лажиче брашно и свеж ...

Тробоен колач – Една состојка го прави посебен

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете едноставен тробоен колач кој има одличен вкус. Ова е рецептот, како и состојките кои ви се потребни: Состојки: 1 л млеко 10 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици гриз 2 лажици какао Состојки за одозгора.

Ручек во три чекори – Вкусен, здрав и полн витамини

Gotvi.mk - 12.01.2018

Спанаќот е многу здрав и се препорачува во исхраната. Ви нудиме ручек богат со витамини. Еве како да го направите: Состојки: 500 гр спанаќ 50 мл масло 3 лажици брашно 4 чешни лук 3 дл млеко 1 лажица вегета 1 лажичка бибер Начин на подготовка: ...

Маргарити со кулен

Мои рецепти - 12.01.2018

Фини, меки, вкусни пецива, кои се доста декоративни и убави за на празнична трпеза. 1. Од неведените состојки се замесува мазно тесто. Стандарно, млекото треба да биде млако, за да се активира квасецот.

Смути за старт на денот – Одличен за расонување

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете смути за почеток на денот. Вкусно е и ќе ви даде енергија. Состојки: 1 шолја смрзнати боровинки 500 мл јогурт 2 лажици мед Подготовка: Се соединува сè во блендер, се блендира и пие. По вкус можете да додадете цимет како зачин.

Мини погачи – Разбудете го семејството со чинија полна љубов

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете вкусни и брзи мини кифлички за појадок или мезе. Еве кои состојки ви се потробни и како да ги приготвите: Состојки за тесто: 1/2 л млеко 1 шолја масло 1 парче квасец 3 лажички сол 3 лажички шеќер 1/2 прашок за пециво 800 гр брашно ...

Рецепт: Брзи крофни

Мама365 - 12.01.2018

Ова е најбрзата подготовка на овој вкусен десерт. Потребни состојки: – 3 јајца – една чаша јогурт – 15 лажици брашно – 1 кесичка ванилин шеќер – 1 кесичка прашок за пециво – 5 лажици шеќер – растопено чоколадо или шеќер во прав за посипување Начин ...

Смути од јаболка за рамен стомак

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Јаболката умеат да се грижат одлично за нашето здравје. Освен тоа се бескрајно вкусни, а и помагаат во борбата со вишокот килограми, особено ако тие се концентрирани околу половината.

Тестенини со пилешко и сирење

Боза - 12.01.2018

Состојки – 400 гр. пилешки стек – 50 гр. сирење – 400 гр. свежи шампињони – 200 мл. кисела павлака На загреано масло се растопуваат 150 гр. сечкано овчо сирење. Кога ќе се растопи се додаваат 400 грама, на коцки сечкан пилешки стек (може и ...

Диета со сирење и компири

Exclusive.mk - 12.01.2018

Со оваа можете да изгубите до половина килограм дневно. Во текот на денот потребно е да пиете 3 чаши зелен чај, цеден лимон и најмалку два литри вода. Мени: Појадок 1 портокал и 2 тоста, 40 грама варена, посна шунка или 50 грама пилешко или 50 грама ...

Предлог ручек за денеска: Пилешко со спанак

Exclusive.mk - 12.01.2018

За денешниот ручек ви предлагаме да приготвите пилешко со спанак, еве како да го направите ова вкусно јадење Потребни состојки за приготвување на пилешкото со спанак: 4 парчиња бело месо 200 г спанаќ 20 г путер 2 дл сончогледово масло црвен кромид 1 ...

Колач од чоколада

Кајгана - 11.01.2018

Подгответе вкусен рецепт, колач од чоколада. Состојки: За пандишпан: 4 јајца 100 грама шеќер 200 грама маргарин 100 грама чоколада за готвење 60 грама брашно 1 кесичка прашок за печење За глазура: 500 мл слатка павлака 200 грама чоколада за готвење ...

Памук кифли со сирење

Мои рецепти - 11.01.2018

Совршено меко и вкусно тесто кое се дели на конци. Квасецот ставете го во една чаша топло млеко, 1 лажица шеќер и 1 брашно. Промешајте и оставете да се активира квасецот. Во вангла ставете го квасецот, другите 2 чаши топло млеко, маслото, солта, ...

Орео чизкејк кој не се пече, а се прави во еден сад

Gotvi.mk - 11.01.2018

Тортите кои не се печат од секогаш биле популарни, но фамозната Орео торта без печење е еден до најдобрите десерти од овој вид. Состојки: 200 мл слатка павлака 300 гр крем сирење 40 гр путер 40 гр шеќер во прав 30 парчиња Орео 1 лажичка екстракт од ...

Бели снежни коцки – Само редите на плех, без печење

Gotvi.mk - 11.01.2018

Вкусен бел колач кој навистина е лесен за подготовка, а вкусот многу ќе ви се допадне. Ова е рецептот: Состојки за кора: 300 гр бисквити 1 дл млеко Состојки за фил: 1/2 л млеко 6 лажици брашно 4 лажици шеќер 1 маргарин 200 гр шеќер во прав 150 гр ...

Гомбоци во сос: Совршен ручек готов за миг!

Gotvi.mk - 11.01.2018

Совршена идеја за брз и неверојатно вкусен ручек! Состојки: 500 гр мелено месо сол бибер 1 мала главица кромид 200 гр мајонез 200 гр кисела павлака Пекабела 2 јајца 2-3 кисели краставички Начин на подготовка: Измешајте мелено месо, сол, бибер, ситно ...

Овошна торта од палачинки: Необичен десерт кој треба да го пробате!

Gotvi.mk - 11.01.2018

Доколку сте љубители на палачинки, тогаш овој десерт е вистински за вас. Подгответе едноставна, а вкусна, овошна торта од палачинки… Состојки: 10-16 палачинки овошје по желба 200 гр чоколадо 1,5 л млеко 6 пудинга од ванила 200 гр путер или маргарин ...

Повкусен од тартар, бешамел и болоњезе: Сос кој брзо се прави

Gotvi.mk - 11.01.2018

Направете нешто различно од сосовите на кои навикнавме до сега. Тартар сосот, болоњезе или бешамелот заменете ги со нешто ново, кремаво и вкусно, а воедно лесно за правење. Состојки: 1/2 л павлака за готвење 1 јајце 150 гр сирење 1 лажичка сок од ...

Брз десерт: Јапонски чизкејк од само 3 состојки (Видео)

Gotvi.mk - 11.01.2018

Едноставен колач со фантастичен вкус… Пробајте го овој јапонски десерт кој освојува на првиот залак! Состојки: 120 гр бело чоколадо 120 гр намаз од сирење 3 јајца 1 лажица кокосово брашно за посипување 1 ванилин шеќер за посипување џем од јагоди за ...

Меки кифлички со сирење

Репортер - 11.01.2018

Потребни состојки: 1 свеж квасец 3 чаши млеко (чаша од 200 мл) 1 чаша масло 3 лажици шеќер 2 лажички сол 2 јајца (-1 жолчка) 1 кг брашно 80 гр маргарин Начин на подготовка: Квасецот ставете го во чаша со топло млеко, 1 лажица шеќер и 1 брашно за да ...

Омлет со печурки и сирење

Локално - 11.01.2018

Ова е едноставен начин како да направите омлет со печурки во вашиот дом. Состојки: 8-10 печурки 1 лажичка сецкан млад кромид 1 лажичка сецкан млад магдонос ¼ чаша рендано моцарела сирење Сол и црн бибер по желба 1 лажичка путер 1 лажичка масло 1 или ...

Снежен ролат

Сè за храна - 11.01.2018

Потполно несекојдневен, интересен и декоративен снежен ролат би стоел добро на секоја трпеза! Благодарение на нашата пријателка Лана , дознавме како може да го направиме, па во оваа прилика го споделуваме со вас.

Здрав и лесен појадок

Локално - 11.01.2018

Појадокот е многу повкусен, ако не треба да мислите на него сонливи наутро. Затоа, еве брз, лесен и здрав појадок кој можете да го спремите од вечерта. Количина: 1 чинија Состојки: 125 грама (1/2 чаша) вода 35 грама (1/3 чаша) овесни снегулки 1 мал ...

Брз и вкусен ручек: Шпагети со шампињони

Скопје24 - 11.01.2018

Шпагетите се секогаш вистински избор, а доколку ги комбинирате со печурки шампињони ќе добиете хранлив и вкусен оброк! СОСТОЈКИ: 300 гр шпагети 200 гр шампињони сол бибер 200 гр кисела павлака Пекабела 1 помал праз сончогледово масло НАЧИН НА ...

Ги измеша сите состојки и ги стави во сад – за половина час доби превкусен оброк

Sky - 11.01.2018

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек или како ...

Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Скопје24 - 13.01.2018

Направете вкусни зеленчукови плескавици. Подгответе нов деликатес, а ова е рецептот и начинот на подготовка: СОСТОЈКИ: неколку цветови брокула 2-3 моркови 1 јајце брашно 2 компири сол бибер магдонос вегета НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Се вари зеленчукот во ...