TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев и неговите послушници танцуваат со коронавирусот, бројот на заболени постојано се зголемува

Курир - 03.04.2020

Пандемијата за Заев и неговите соработници е игра, но за обичниот граѓанин е борба на живот и смрт. Додека Заев и неговите послушници танцуваат со коронавирусот, бројот на заболени постојано се зголемува, нема соодветен број на тестови, а од ден на ...

Гужва под дупнатиот чадор

Deutsche Welle - 02.04.2020

Доколку чоколадите на Ставревски ја решија дуинг-бизнис мимикријата на Груевски, економската лутеница на короната го збриша популистичкиот политички ајвар на Заев. Пишува Арсим Зеколи Повеќе од извесно е дека пандемијата – кога ќе помине - ќе ...

Заев: Засега успешно „танцуваме“ против кризата со коронавирусот

360 степени - 02.04.2020

За справување со кризата има еда глобална анализа, по која се води и нашата држава. Светот со оваа криза се справува на два начина, едниот го нарекуваат „чекан“, а другиот „танц“, истакна претседателот на СДСМЗоран Заев во емисијата „Само интервју“ ...

Заев: Партиите да бидат солидарни и да се откажат од државното финансирање

Канал5 - 02.04.2020

Апелриам до сите да донираат, да најдат начин да помогнат, и да бидат солидарни, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев во емисијата „Само интервју" на Канал 5 телевизија. ,,Јас сум претседател на СДСМ и сакам да бидам пример за солидарност рече ...

„Само Интервју” со Зоран Заев

Канал5 - 02.04.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Зоран Заев. Тестови ќе има за сите за кои што е потребно, без оглед колку ќе не чинат, рече Заев. Повлекуваме пари од надвор за да имаме девизна стабилност и нема да чепкаме од вториот пензиски столб бидејќи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата

Курир - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија.

Заев: Засега успешно танцуваме во справувањето со корона вирусот

Фокус - 02.04.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното гостување на Канал 5 ТВ во „Само интервју“, говореше за ситуацијата со корона вирусот во Македонија. Како што вели тој, нашиот здравствен систем досега добро се справува со заразната болест.

Заев: Институциите успешно се справуваат со кризата, сите сме благодарни за тоа

24Инфо - 02.04.2020

Институциите досега успешно се справуваат со кризата, ние сме добар пример во менаџирањето на кризата и според Светската здравствена организација, и сите сме благодарни за тоа, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, во вечерашното интервју на ...

Заев: Ги спасуваме работните места, 14.500 денари плата за секој работник погоден од кризата

Бриф - 02.04.2020

Треба да знаат граѓаните дека по глава на жител и по БДП ние имаме еден од најголемите пакет мерки за помош на стопанството. Со овие мерки ги спасуваме работните места, обезбедуваме приход од 14.500 денари за сите загрозени од кризата, за да ги ...

Заев на Канал 5: Факторот за ширење на зараза од коронавирусот се уште е мал, досега успешно се справуваме со кризата

24Инфо - 02.04.2020

За справување со кризата има еда глобална анализа, по која се води и нашата држава. Светот со оваа криза се справува на два начина, едниот го нарекуваат чекан, а другиот танц, истакна претседателот Зоран Заев во емисијата Само интервју на Канал 5 ...

Заев за Канал 5: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Независен - 02.04.2020

Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев, на денешното гостување на емисијата „Само интервју“ на ТВ Канал 5 „Можеме да издржиме и ќе ...

ЗАЕВ НИ ЈА ОБЈАСНУВА СТРАТЕГИЈАТА ПРОТИВ КОРОНА: Како „танцување“ на англиски е „dance“, а „чекан“ на англиски е ...

Денешен - 02.04.2020

Во стилот на „Блескаме“, Зоран Заев вечерва објасни како успешно се справуваме со епидемијата на корона вирусот во земјава. При тоа, тој објасни дека во светот постоеле две стратегии: едната била „чекан“ стратегија, кога земјите преземале ригорозни ...

Заев: Се преземаат најсоодветните економски мерки, согласно можностите – сите да бидеме солидарни

CivilMedia - 02.04.2020

За да биде финансискиот систем на земјата стабилен во кризни состојби како оваа со коронавирусот, најпрво треба да повлечеме пари од надвор, да ги исцрпиме тие можности до крај и дури потоа да се свртиме кон дома.

Заев ќе се справува со кризата со „чекич и данс“ (ВИДЕО)

Нетпрес - 02.04.2020

Како светот се справува со кризата во емисијата „Само вистина“, објаснува лидерот на СДСМ, Зоран Заев… „Светот се справува со кризата на два методи или начини, едниот го викаат чекан, другиот го викаат танцување. Или чекич и данс“, образложи Заев.

(видео) ЗАЕВ ЗА БОРБАТА СО КОРОНАВИРУСОТ: Кај нас успешно танцуваме!

Денешен - 02.04.2020

Бившиот премиер и актуелен лидер на СДСМ, во вечерашното интервју за ТВ канал 5, повторно употреби „невкусен“ избор на зборови и термини за да ја објасни „успешната борба“ со коронавирусот“ во Македонија.

Заев: Граѓаните треба да знаат дека државата е тука за нив

24Инфо - 02.04.2020

Граѓаните треба да знаат дека државата е тука за нив во услови на оваа глобална пандемија, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, во емисијата „Само интервју” на Канал 5 телевизија. Ние сме тука рамо до рамо со граѓаните да им помогнеме, порача ...

Заев: Важно е да стегнеме заби и да го пребродиме овој период

Слободен Печат - 02.04.2020

Се обидуваме во време на криза којашто е присутна насекаде во светот и кај нас, да функционираме онолку колку што е можно, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Канал 5 телевизија.

Заев на Канал 5: Успешно „танцуваме“ со ширење на зараза од коронавирусот

+инфо - 02.04.2020

Тој уверува дека земјава има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот. – Можеме да издржиме и ќе издржиме. Не е исто да сте Словенија, Германија, но имаме наши ресурси и капацитет кои ги ...

Заев во “Само интервју”: Амбасадори на кои им беше понудено да се вратат во своите матични земји заради кризата решија ...

iPortal - 02.04.2020

Во вечерашното издание на “Само интервју” на Канал 5 во кое гостин беше поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Зоран Заев, запрашан дали некои од мерките за справување со коронавирусот би можело да бидат подобри и понавремени, Заев со одговор: “Целото ...

Заев: Успешно “танцуваме” со корона-кризата, факторот на заразување е 0,45

iPortal - 02.04.2020

Запрашан за мислење дали нашата земја досега успешно се справува со здравствената ситуација која сите нè затекна неподготвени и дали властите го избраа најсоодветниот пристап и мерки за справување со пандемијата со коронавирусот, поранешниот премиер ...

Заев: Водиме грижа за сите, да спасиме 250.000 работни места, но им помагаме и на малите и средни претпријатија

iPortal - 02.04.2020

Државата води грижа за сите, без разлика дали е работник, дали е дел од неформалната економија, дали се работи за мали или средни претпријатија, се грижиме подеднакво за сите. Најмалку 250.000 работници ќе бидат опфатени со помошта истакна ...

Заев: Важно е да стегнеме заби и да го пребродиме овој период

Локално - 02.04.2020

Експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ изјави дека пикот на кризата со пандемијата од коронавирусот се очекува, според нивните проекции, на крајот на април, но никој со сигурност не може да каже кога ќе заврши ...

Вечерва во „Само Интервју“ гостин лидерот на СДСМ Зоран Заев

Канал5 - 02.04.2020

Вечерва во Само Интервју ќе гостува екс-премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. Власта и опозицијата се чини дека се натпреваруваат за економски спас на граѓаните во корона криза, кој е поглем социјал-демократ во очите на граѓаните? На прагот сме од ...

Кралот на лагата!

Курир - 01.04.2020

Денес е први април, а овој ден не може да помине без кралот на лагите, Зоран Заев. Дојде на власт со лажење, така владееше и така заврши. Овој човек е опседнат со лажење, мора да излаже три пати во денот, макар и сам себе да се излаже.

Заев: Можеме да издржиме и ќе издржиме

Нова ТВ - 02.04.2020

Можеме да издржиме и ќе издржиме. Се обидуваме во време на криза којашто е присутна насекаде во светот и кај нас, да функционираме онолку колку што е можно. Имаме ние наши ресурси, имаме наши капацитети со кои управуваме, но многу е важно ...

Заев: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

24Инфо - 02.04.2020

Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев, на денешното гостување на емисијата „Само интервју” на ТВ Канал 5 „Можеме ...

Заев за Канал 5: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Канал5 - 02.04.2020

Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев, на денешното гостување на емисијата „Само интервју" на ТВ Канал 5.

Заев: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

iPortal - 02.04.2020

Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев, на денешното гостување на емисијата „Само интервју“ на ТВ Канал 5.

Заев на Канал 5: Да не заборавиме од каде тргнавме и какви резултати имаме за 2 години и 10 месеци

Frontline - 02.04.2020

Во интервју за Канал 5, претседателот на СДСМ, Зоран Заев збореше за предизвикот со корона вирусот, превенцијата, но и мерките кои се превземени. Повика уште еднаш на солидарност и трпение од граѓаните.

Заев за Канал 5: Треба заедно и солидарно да ја надминеме кризата, тоа ќе ја зближи нацијата

Centar - 02.04.2020

Треба сите ние, да поставиме рамо и заедно солидарно да ја надминеме кризата со која се соочуваме. Тоа има свој дух, придонесува за зближување на нацијата, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното гостување на телевизијата Канал 5.

Заев на Канал 5: Ги спасуваме работните места, 14.500 денари плата за секој работник погоден од кризата

Centar - 02.04.2020

Треба да знаат граѓаните дека по глава на жител и по БДП ние имаме еден од најголемите пакети мерки за помош на стопанството. Со овие мерки ги спасуваме работните места, обезбедуваме приход од 14.500 денари за сите загрозени од кризата, за да ги ...

Заев: Факторот за ширење на зараза од коронавирусот сеуште е мал, досега успешно се справуваме со кризата

Бриф - 02.04.2020

За справување со кризата постои глобална анализа, по која се води и нашата држава. Светот со оваа криза се справува на два начина, едниот го нарекуваат чекан, а другиот танц, истакна претседателот Зоран Заев во емисијата “Само интервју” на Канал 5.

Заев: Институциите успешно се справуваат со кризата, сите сме благодарни за тоа

iPortal - 02.04.2020

Институциите досега успешно се справуваат со кризата, ние сме добар пример во менаџирањето на кризата и според Светската здравствена организација, и сите сме благодарни за тоа, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, во вечерашното интервју на ...

Заев: Граѓаните треба да знаат дека државата е тука за нив

iPortal - 02.04.2020

Граѓаните треба да знаат дека државата е тука за нив во услови на оваа глобална пандемија, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија. Ние сме тука рамо до рамо со граѓаните да им помогнеме, порача ...

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата

Канал5 - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата, се наведува во реакцијата на ВМРО - ДПМНЕ на интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев на „Само Интервју“.

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен Печат - 02.04.2020

Лидерот на СДСМ нагласи дека е важно граѓаните да ги почитуваат препораките и институциите, и добро е што граѓаните во поголем дел ги почитуваат овие препораки. Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговори кој лови во матно и зошто не се знае ништо за набавката на 50 респиратори

Локално - 02.04.2020

„Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на ...

ЗАЕВ: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Денешен - 02.04.2020

„ Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна ширењето на коронавирусот“, смета претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Заев: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Скопје1 - 02.04.2020

Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев, на денешното гостување на емисијата „Само интервју“ на ТВ Канал 5 „Можеме ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев денес покажа елементарно економско непознавање

24Инфо - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Заев

Сител - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на лидерот на СДСМ: Заев е економски неписмен

Денешен - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија.

Заев за Канал 5: Треба заедно и солидарно да ја надминеме кризата, тоа ќе ја зближи нацијата

Frontline - 02.04.2020

Треба сите ние, да поставиме рамо и заедно солидарно да ја надминеме кризата со која се соочуваме. Тоа има свој дух, придонесува за зближување на нацијата, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното гостување на телевизијата Канал 5 Треба ...

Заев на Канал 5: Водиме грижа за сите, да спасиме 250.000 работни места, но им помагаме и на малите и средни ...

24Инфо - 02.04.2020

Државата води грижа за сите, без разлика дали е работник, дали е дел од неформалната економија, дали се работи за мали или средни претпријатија, се грижиме подеднакво за сите. Најмалку 250.000 работници ќе бидат опфатени со помошта истакна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е економски неписмен, треба да се врати на прва година факултет

Фокус - 02.04.2020

Зоран Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ во однос на денешното интервју на лидерот на СДСМ во Само интервју на Канал 5. „И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се ...

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата

Опсервер - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија.

Заев: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Опсервер - 02.04.2020

– Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна ширењето на коронавирусот, смета претседателот на СДСМ Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев се обидува да биде економист, народот се обидува да преживее

МКД - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на ...

(ВИДЕО) Заев: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Либертас - 02.04.2020

– Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна ширењето на коронавирусот, смета претседателот на СДСМ Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со ...

Либертас - 02.04.2020

Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната, народот се обидува да преживее и танцува со растечката сиромаштија.