TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работнички се враќа на меѓународна сцена, во игра се ЛШ на ФИБА и - АБА2!

Sport 1 - 29.05.2020

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, е сериозно заинтересиран во следната сезона да го прекине повеќегодишниот пост во однос на играње надвор од државните рамки, откако од клубот доаѓаат сериозни најави за настап во ...

Откажана АБА-лигата, шампион нема

Н.Македонија - 29.05.2020

Собранието на кошаркарската АБА-лига одлучи да го откаже продолжението на натпреварувачката сезона 2019/2020 во АБА-лигата, Втората АБА-лига и АБА-лигата до 19 години, без да се именуваат шампиони во сите натпреварувања.

„Евролигашката мафија нѐ е*е, а ние мора да молчиме и да трпиме!“

Sport 1 - 28.05.2020

Никако да престанат големите тензии кои веќе со години се одвиваат на релација Евролига - Панатинаикос. Тимот од Атина најави дека ќе се откажат од учеството во Евролигата и ќе играат во ЛШ, а денес првиот човек на Евролигата беше многу груб кон ...

Крај на сезоната во АБА лигата, нема шампион и нема испаѓање

ММС - 28.05.2020

На Собранието одржано на 27 мај преку видео-линк, детално е анализирана ситуацијата настаната од пандемијата на коронавирусот и донесена е одлука по пример на Евролигата и Еврокупот – кошаркарската сезоната 2019/20 нема да продолжи.

АБА официјално ја прекина сезоната, Македонија со два тима во АБА2

Макфакс - 27.05.2020

Собранието на АБА лигата ја потврди одлуката за прекинување на сезоната во регионалното кошаркарско натпреварување и тоа во АБА лигата, АБА втората лига и У-19 шампионатот поради корона вирусот.

АБА ја прекина сезоната, нема да има шампион, МЗТ останува во АБА2

Макфакс - 27.05.2020

Клубовите од АБА лигата на денешниот состанок донесоа одлука за крај на кошаркарската сезона 2019/2020. Поради коронавирусот првенството во регионалната лига беше прекинато на две кола до крајот.

АБА нема да продолжи, МЗТ Скопје останува во АБА 2

А1 On - 27.05.2020

Регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата која во мерт беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи. Оваа одлука е речиси сигурна, а останува само да се официјализира.

Божа Маљковиќ: Што има направено Зенит повеќе од Партизан за европската кошарка?

ММС - 27.05.2020

Moра да се признае дека Евролигата како натпреварување под водство на Жорди Бертомеу, ја следат низа контроверзности и нелогични потези. Потези кои кошарката ја ставаат во втор план. Евролигата како можеби ниту едно спортско натпреварување во Европа ...

АБА одлучи: МЗТ Скопје останува во АБА 2 лигата, а Македонија добива уште едно место

Нетпрес - 27.05.2020

Откако денеска и официјално беше означен предвремен крај на сезоната во АБА кошаркарската конкуренција, попладнево од лигата излегоа со официјално соопштение, во кое се наведени и деталите за тоа како ќе изгледа следната сезона во двете АБА ...

Прекината АБА сезоната, МЗТ Скопје останува второлигаш

Тера - 27.05.2020

АБА лигата која во месец март беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи,одлука која останува да се официјализира после денешната видеоконференцијата. Првенството завршува без прогласување на шампион но и без испаѓање.

АБА нема да продолжи, МЗТ Скопје останува во АБА 2

Либертас - 27.05.2020

Регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата која во мерт беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи. Оваа одлука е речиси сигурна, а останува само да се официјализира.

АБА нема да продолжи, МЗТ Скопје останува во АБА 2

MakPress - 27.05.2020

Регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата која во мерт беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи. Оваа одлука е речиси сигурна, а останува само да се официјализира.

АБА лигата нема да продолжи, МЗТ Скопје останува во АБА 2

OhridNews - 27.05.2020

Регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата која во мерт беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи. Оваа одлука е речиси сигурна, а останува само да се официјализира.

АБА официјално ја прекина сезоната, Македонија со два тима во АБА2

MTM - 28.05.2020

Собранието на АБА лигата ја потврди одлуката за прекинување на сезоната во регионалното кошаркарско натпреварување и тоа во АБА лигата, АБА втората лига и У-19 шампионатот поради корона вирусот.

Секоја недела не е*ат мафијаши

Вечер Прес - 29.05.2020

Препукувањата на релација Евролига – Панатинаикос никако да престанат. Овој пат тимот од Атина најави дека ќе се откаже од учеството во Евролигата и ќе игра во ЛШ, а па затоа првиот човек на Евролигата, Жорди Бартомеу, беше многу груб кон грчкиот по ...

Работнички се враќа на меѓународна сцена, во игра се ЛШ на ФИБА и – АБА2!

Курир - 29.05.2020

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, е сериозно заинтересиран во следната сезона да го прекине повеќегодишниот пост во однос на играње надвор од државните рамки, откако од клубот доаѓаат сериозни најави за настап во ...